هشدار روسیه به ارمنستان و آذربایجان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
تنش‌های میان ارمنستان و آذربایجان افزایش یافته و سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که برای جلوگیری از تنش‌ها، ارمنستان و جمهوری آذربایجان هر چه سریعتر حدود مرزی کشورشان را تعیین کنند.

ماریا زاخارووا عصر روز چهارشنبه در نشستی خبری افزود: روسیه با ارمنستان و جمهوری آذربایجان در تماس است تا اوضاع را به مسیر صلح آمیز بازگرداند.

درخواست روسیه از ارمنستان و آذربایجان چیست؟

وی گفت: «ما از هر دو طرف می‌خواهیم خویشتن‌داری نشان دهند، از حوادث جدید جلوگیری کنند و همه اختلافات را منحصراً از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حل کنند».

نماینده وزارت خارجه روسیه افزود: مسکو آماده است به کمک‌های طرفین در راستای حفظ صلح و ثبات در منطقه ادامه دهد.

درگیری‌ها میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان دیروز در مناطق مرزی دو کشور در مسیر شهرستان‌های آزاد شده «کلبجر» و «لاچین» به دلیل اختلاف دو طرف در رابطه با محدود مرزی، بار دیگر از سرگرفته شد.

ارتش‌ جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به آغاز این درگیری‌ها متهم می‌کنند، ولی بر اساس آخرین اخبار از صبح امروز از شدت درگیری‌ها کاسته شد و منطقه رو به آرامش رفته است.

وزارت دفاع ارمنستان در گزارشی اعلام کرد که در درگیری‌های دیروز در مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان، یک نظامی این کشور کشته، ۱۳ نفر اسیر و ۲۴ نفر نیز ناپدید شده‌اند.

در نتیجه این درگیری ها، ارمنستان کنترل دو پاسگاه نظامی در نزدیکی مناطق مرزی لاچین و سیونیک را از دست داده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز از کشته شدن حدود هفت نظامی خود در این درگیری‌ها خبر داده است و اعلام کرد که ۱۰ نظامی دیگر این کشور مجروح شده و به بیمارستان‌ منتقل شده‌اند.

ارمنستان آماده امضای توافق‌نامه صلح با آذربایجان

نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که کشورش آماده است با آذربایجان توافقنامه صلح امضا کند.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که کشورش آماده است با آذربایجان توافقنامه صلح امضا کند.

وی گفت: «ما همچو گذشته آماده امضای توافق صلح با آذربایجان هستیم و تاکید کرده‌ایم که کل هدف گروه مینسک امضای همچمو توافقی است.»

پاشینیان افزود: «هدف فرآیند مذاکرات رسیدن به توافق صلح است. عجیب است که آذربایجان می‌گوید که چنین درخواستی را مطرح کرده و ما پاسخ نداده‌ایم.»

وی در ادامه گفت که رسیدن به توافق صلح نیازمند کار بسیار زیادی است.

منبع: ایرنا ـ ایلنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر