چرا موج چهارم کرونا یک سونامی است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜2
  • 👁️640
  • 💬0

بورسان: طی روزهای اخیر بارها از سوی مسئولان وزارت بهداشت هشدار داده شده که روزهای غم‌انگیزی در انتظار کشور و به خصوص پایتخت قرار دارد. در این میان دست‌اندرکاران اپلیکیشن ماسک با انتشار آمارها و نمودارهایی از وضعیت خیز کرونا در کشور، موج چهارم را یک سونامی کرونایی توصیف کرده‌اند.

این در حالی است که گمان می‌شد با گذشت بیش از یک سال از شیوع کرونا در کشور و ابتلای بسیار از هم وطنان طی این مدت، ایمنی نسبی ایجاد شده و موج چهارم کم خطرتر از سه موج قبلی است. پس چرا حالا هشدارهای بی‌سابقه‌ای نسبت به موج چهارم کرونا داده می‌شود؟

ویروسی که راه مواجهه با آن را بلد نیستیم

بعد از گذشت یک سال از شیوع کرونای ووهان تا حدودی روش‌های مقابله با کرونا را آموخته بودیم. کافی بود دست‌های خود را بشوییم، در تماس با افراد دایره امن خود را نگهداری در بیرون از خانه و برخورد با دیگر افراد ماسک بزنیم، در محیط بسته مراقب تهویه هوا باشیم و ... با همین راهکارها بارها دیده میشد که عضوی در یک خانواده به کرونا مبتلا می‌شود بدون اینکه دیگر افراد خانواده مبتلا شوند.

اما حالا شرایط متفاوت شده است، ویروس کرونایی که به نوع انگلیسی مشهور شده و غالب عموم مردم را مبتلا می‌کند، بارزترین ویژگی‌اش قدرت سرایت بسیار بالاتر از ویروس ووهان است. به طوریکه گفته می‌شود، غالب افرادی که به بیمارستان‌ها می‌آیند و به کرونا مبتلا شده‌اند همگی اعضای یک خانواده‌اند. یعنی کافی است که تنها یک نفر به کرونا مبتلا شود ...

اما ویژگی بعدی این ویروس سرعت بالای گسترش بیماری در بدن فرد مبتلا است. به گفته وزیر بهداشت زمانی که فردی به ویروس ووهان مبتلا می‌‎شد دو هفته زمان لازم بود که شرایط بیماری در بدن او به وضعیت حاد برسد. بر این اساس از زمانی که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا افزایش می‌یافت تا زمانی که تعداد بیمارهای بد حال رشد کند، فاصله 10 تا دو هفته‌ای باقی بود و تیم پزشکی و وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا فرصت داشتند تا خود را برای مواجهه با شرایط حاد آمده کنند و با اقداماتی چون تعطیلی و اعمال محدودیت‌ها تا حدودی نقطه اوج بیماری را به تعویق بیاندازد.

اما با ویروس انگلیسی تنها 72 ساعت بین دیده شدن علائم اولیه ابتلا تا بدحال شدن و درگیری درصد بالایی از ریه زمان باقی است. این موضوع را می‌توان در سرعت بالای افزایش تعداد شهرهای قرمز دید. در هفته پایانی اسفند و پیش شروع تعطیلات سال نو تعداد شهرهای قرمز کشور تنها 9 مورد بود اما در فاصله حدود 20 روز این تعداد 28 برابر شده و به 257 شهر رسید.

نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور پیش از سال نو
آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور؛ 18 فروردین

رنگ بندی شهرها بر اساس بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها تعیین می‌شود.

شوک تست‌های مثبت کرونا

در این بین آمار مبتلایان به کرونا در ایران به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است. تنها در 24 ساعت گذشته بیش از 22 هزار مورد تست مثبت کرونا گزارش شده است. بخشی از این افزایش تعداد مبتلایان به افزایش تست‌گیری از افراد مشکوک به کرونا است. به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در حال حاضر روزانه 140 هزار تست کرونا در کشور گرفته می‌شود، در حالی که اسفند ماه تعداد تست‌های روزانه حدود 100 هزار مورد گزارش می‌شد.

رسیدن تعداد مبتلایان روزانه کرونا به سطح بی‌سابقه

با این حال این موضع به تنهایی افزایش تعداد بیماران را توضیح نمی‌دهد. قبل از عید از 100 هزار تست حدود 6 هزار تست به طور روزانه مثبت بود که به معنای نرخ 6 درصد تست‌های مثبت روزانه بوده است اما این رقم در حال حاضر حدود 3 برابر شده و به 17 درصد رسیده است.

این در حالی است که زالی، فرمانده مقابله با کرونا درصد تست‌های مثبت در تهران را بسیار بیشتر می‌داند. به گفته او در تهران از هر دو تست گرفته شده یک تست مثبت است. این موضوع در کنار اینکه تست‌های کرونا 40 درصد منفی کاذب دارند به معنای یک شرایط بسیار وخیم در پایتخت است.

چرا افزایش آمار بستری مهم است؟

از سوی دیگر، آمار بیماران بدحالی که نیاز به بستری در بیمارستان داشته‌اند به 3 هزار مورد در روز نزدیک شده است.

اما تنها تعداد بیماران بستری شده مهم نیست، سرعت افزایش بیماران بستری شده حالا از تعداد آن مهم‌‎تر است. در اپلیکیشن ماسک آمده است موج چهارم کرونا را باید سونامی نامید چراکه سرعت افرایش بستری 3.7 برابر نسبت به مدت مشابه در موج دوم و سوم است.

سرعت افزایش بیماران بد حال حدود 4 برابر موج دوم و سوم است

در این اپلیکیشن در تشریح این وضعیت دو نمودار که در بالا آمده است نشان داده شده و در توضیح آن گفته شده است:

نمودار اول: تعداد بستری‌های جدید قطعی یا محتمل کرونا از ابتدای سال ۹۹ تاکنون به صورت هفتگی است.

نمودار دوم: افزایش (قرمز) یا کاهش (آبی) آمار بستری جدید هر هفته نسبت به هفته قبل را نشان می‌دهد.

در هفته اخیر ۲۸ هزار بستری جدید قطعی یا محتمل کرونا اتفاق افتاد که نسبت به هفته قبل حدود ۱۰ هزار مورد افزایش داشته است (میله قرمز سمت راست نمودار دوم). این سرعت افرایش از ابتدای سال ۹۹ بی‌سابقه است.

این موضوع می‌تواند به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های کشور منجر شود و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها می‌تواند از افزایش نرخ مرگ و میر کرونایی را به دنبال داشته باشد. در حال حاضر پیش‌بینی شده که موج چهارم به مرگ 20 هزار نفر در کشور منجر شود.

دو زیان قرمز شدن همه ایران

اما نتیجه دیگر سفرهای نوروزی که سرعت شیوع ویروس کرونای انگیسی را به طور تساعدی افزایش داد، این است که حالا همه استان‌های کشور باهم در وضعیت حاد کرونایی قرار گرفته‌اند. داده‌ها نشان می‌دهد که نرخ بستری بیماران در همه استان‌های کشور با هم افزایش یافته است. این موضوع از دو وجه مهم است، اول اینکه در چنین شرایطی به همه نظام پزشکی و درمانی کشور به یکباره شوک سنگینی وارد خواهد شد.

دوم اینکه اعمال قرنطینه و محدودیت‎‌ها سراسری خواهد بود و این خود بار مالی سنگینی را نیز به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند.

شیب تند آمار بستری کرونا در بیمارستان‌ها در همه استان‌های کشور

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر