همتی از توافق با عراق برای آزاد کردن منابع مالی ایران خبر داد

همتی از توافق با عراق برای آزاد کردن منابع مالی ایران خبر داد
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️3
  • 👁️466
  • 💬0

بورسان: رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مثبت بودن رایزنی‌هایش با مقامات عراقی گفت: با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی کشورمان به توافق رسیده است.

عبدالناصر همتی در باره نتائج مذاکراتش با مقامات عراقی افزود که جلسه مشترک سه جانبه با روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منجر به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالاهای اساسی برای کشور شده است.

وی جلسه مشترک خود را با «مصطفی غالب مخیف» رییس بانک مرکزی و «سالم جواد عبدالهادی چلبی» رییس بانک تجارت عراق را در این راستا مهم ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه در باره تبادلات تجاری گفت وگوی مفصلی صورت گرفت.

همتی خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران در نتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک های عراق دارد.

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که نخست وزیر عراق از حصول این توافق ابراز خرسندی و استقبال کرده است.

وی افزود که در دیداری که متعاقب جلسه سه جانبه، با «مصطفی الکاظمی» داشته نخست وزیر عراق، قول داده است که به طور هفتگی روند انجام این توافق را میان دو کشور پیگری کند.

وی تصریح کرد با توجه به رایزنی های امروز و قول هایی که مسوولان عراقی داده اند، نسبت به آینده امیدوار است و نتایج آن به زودی در مناسبات بانکی و اقتصادی دو کشور مشخص می شود.

به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این توافق، بنا دارد بر اساس نیازهای خود، از این منابع مالی برداشت کند.

همتی خاطر نشان ساخت که این کالاها به دلیل اینکه جزو نیازهای اساسی کشور است معاف از تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا هستند.

وی مانع اساسی در برداشت از این منابع مالی را در حوزه اجرایی دانست و گفت که بانک تجارت عراق و معذوریت هایی که بانک مرکزی عراق قبلا داشت با توافق امروز برطرف شدند.منبع: ایرنا

جزئیات بدهی ارزی عراق به ایران

به گزارش بورسان، همتی در خصوص جزئیات این توافق و مبلغی که آزاد خواهد شد، توضیحی نداد. اما رضا اردکانیان، وزیر نیرو در جریان سفری به عراق در خردادماه سال جاری ضمن تمدید 2 ساله قرارداد صادرات برق به این کشور، میزان بدهی عراق بابت صادرات برق را 800 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: «همزمان با تمدید این قرارداد  400 میلیون دلار از مطالبات برقی وصول شده است.» 
 

در خصوص صادرات گاز به این کشور نیز حدود یک سال پیش بیژن زنگنه، وزیر نفت از عراقی‌ها گلایه کرد که پول گاز ایران را نمی‌دهند و حدود 2 سال پیش میزان بدهی گازی عراق به ایران 2 میلیارد دلار اعلام می‌شد. حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآوردهای نفتی سال گذشته از رسوب ۵ میلیارد دلار پول ایران در بانک مرکزی عراق خبر داده بود. او ۹ بهمن سال پیش به خبرگزاری ایرنا گفت: «دولت عراق پول را به شکل دینار به بانک مرکزی این کشور واریز می‌کند، اما به دلیل تحریم‌ها و مباحث بانکی، شیوه‌ای برای انتقال آن پول به کشور وجود ندارد و براین اساس چهار تا پنج میلیارد دلار در حساب بانک مرکزی عراق رسوب کرده است.»

عراق بعد از چین در سال 97 بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران شد. در این سال ارزش صادرات ایران به این کشور به 9 میلیارد دلار رسید در حالی که ایران تنها 58 میلیون دلار از عراق کالا وارد کرده بود. 
 

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • مهدی حسن پور

    باور کنید با گفتاردرمانی حال بازار خوب نمیشه، اما با برنامه ریزی و تقدام بموقع و تصمیمات درست، چرا.