راهکار فوری وزیر اقتصاد برای حل مشکل مردم

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

در نشست اقتصاددانان اسلامی با وزیر اقتصاد نکاتی از جمله اینکه "سیاست‌های تضعیف پول ملی، شوک‌های ارزی و افزایش سطح قیمتها به جامعه از اساس باطل است." مطرح شد.

در نشستی که در دانشگاه قم با حضور وزیر اقتصاد، ‌برگزار شد، اقتصاددانان اسلامی به بیان نکات و نظرات خود با محورهای استفاده از اقتصاد مقاومتی برای بازنگری و تغییرات مبنایی در قوانین و مقررات، مقابله با شوک درمانی و سیاست‌های تعدیلی و نئوکلاسیکی همچون حذف ارز ترجیحی و یارانه‌های انرژی، لزوم تاسیس اندیشکده اقتصاد اسلامی در شهر مقدس قم، ابراز آمادگی مراکز و اندیشکده‌های اقتصاد اسلامی برای حضور ایجابی و رویکرد حل مسئله برای دولت، تاسیس شورای‌عالی عدالت بنیان و مردم محور، توجه به انتصابات وزارت اقتصاد و مسئله نفوذ جریان اقتصادی شیکاگو، لزوم تشکیل اتاق جنگ اقتصادی و مبارزه با شوک‌های ارزی و تورم‌های سه گانه حاصل از آن، وارد کردن ابعاد اقتصاد شناختی بر محاسبات اقتصادی و تاکید بر عدم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و همینطور حذف بانکداری خصوصی پرداختند.

خبر خاندوزی برای پرداخت یارانه

خاندوزی در خصوص بودجه ۱۴۰۱ گفت: بودجه ۱۴۰۱ بودجه‌ای است که نابرابری را کاهش می‌دهد. معضلات چندین ساله را اگر دست اندرکاران خواهان اقدام هستند، باید جامعه را برای تاب‌ّآوری ثمر نشستن سیاست‌های اصلاحی اماده کنند و این زمان می‌طلبد. لذا جز پرداخت یارانه نقدی راهکار فوری نداریم! اما راهکارهای بلندمدت‌تر انشالله در یکسال آینده ثمر می‌دهد. از امسال شفافیت بانکی و شرکت‌های دولتی را شروع می‌کنیم ولی از سال بعد اصلاحات امسال ثمر خواهد داد.

مردم شکایت‌های جدی از وضعیت دارند اما باید اطلاع رسانی شود چه اتفاقاتی در گذشته افتاده است و چه نابسامانی‌هایی وجود داشته است. ما اخیرا چند مصوبه در بودجه ۱۴۰۱ برای تغییر ریل بودجه وارد کردیم. لذا از بزرگواران میخواهم در اصلاح سیاست‌های اقتصادی کشور از موضع مسئولانه و راهگشا احساس حضور کنند. اما دولت انجا که باید تصمیم بگیرد، میزان تولیدات جامعه دانشگاهی و حوزوی که به کار سیاستگذار بیاید و نزدیک به آن ریل‌ها مسیرهای پیشنهادی جایگزین وجود داشته باشد بسیار دست حوزه و دانشگاه خالی است.

سیاست اقتصادی دولت سیزدهم در خصوص دلار ۴۲۰۰ چیست؟

برنامه جایگزین برای چند ماه آینده راهگشا نیست و قیدهای زمانی ضرب الاجلی داریم. باید ۱۰ مورد پیشنهاد متفاوت بر میز دولت قرار گیرد که مسیر غلط نرود. لذا ما در وزارت اقتصاد اماده‌ایم به تمام مجموعه هایی که دست اندرکار تولید محتوای سیاستی هستند کمک کنیم که خط تولید پژوهش‌ها و تحقیقات اقتصاد اسلامی تا انتهای زنجیره کامل شود و به عینیت‌های فاسد و ناکارامد و اصلاح آنها برسد. حال اگر کامل نشدن این خط اتفاق نیافتد، در مجموع کمک خواهیم کرد که از ظرفیت عظیم پژوهشی حوزوی خروجی‌های کارامد بسازیم.

قطعا سیاست اقتصادی دولت سیزدهم در خصوص ارز ۴۲۰۰ واگذاری آن به نظام بازار نیست. نه تنها در شرایط جنگ اقتصادی عاقلانه نیست بلکه غیر از آن هم در ایران همین سیاست مهم هست. اما سیاست‌های ارزی برای وارد کردن برخی نهاده‌ها و محصولات کمک ویژه‌ای در نظر میگیریم که اگر همان را برای تولید داخل لحاظ میکردیم به هدف اقتصاد مقاومتی نزدیک تر است. اما از رویکرد حمایتی و نامناسب بودن زمان اجرا پذیرای نقدها هستیم و درحال‌حاضر و شرایط مردم نیاز به گفت‌وگو دارد. همچنین در معاونت سیاستگذاری اقتصادی و پژوهشکده و جایی که نیاز است خود وزیر در پیوند وزارت با اقتصاد اسلامی ورود کند آمادگی وجود دارد.

درخواست کمک از حوزه برای ترمیم و کاهش ضعف‌های اقتصادی

در پایان این جلسه خاندوزی ضمن ابراز خشنودی از این جلسه اظهارکرد: بنده خودم را درس آموز حوزه اقتصاد اسلامی می‌دانم‌. از این رو از شما درخواست کمک برای ترمیم و کاهش ضعف‌های اقتصادی کشور دارم. توجه دارید که سیاست‌های اقتصادی دولت‌های مختلف ناشی از تیم اقتصادی دولتهاست. از نفر اول رئیسی جمهور تا وزاری اقتصادی و روسای سازمان در یک تضارب و تعاملی سیاست‌ها را تعیین می‌کنند. گرچه هرکدام از ما باید پذیرنده مسئولیت باشیم و شانه خالی نکنیم اما بسیاری از سیاست‌ها در فضای گفت‌وگوی مجموع تیم اقتصادی دولت شکل میگیرد. در همین قید سیاستی بنظر میرسد عملکرد ۴ماهه دولت به جهت اقتصادی عملکردی است که ثمرات خودش را از این پس نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: موارد بسیار متعددی که در پشت تراکم عدم اتخاذ سیاست در سال‌های گذشته که اقتصاد ایران را در حالت انتظار قرار داده است که بخش زیادی از انرژی دولت را در این ۴ ماهه گرفت که چه تدابیری انجام شود. در حوزه کنترل تورم دولت در ۳ماه اخیر توانست حرکت نقطه‌ای قیمت‌ها در درجه‌ای ثبات و کاهش شکل گیرد و دولت مجبور بود ریل غلط ۶ ماهه اول دولت قبل را اصلاح کند که باعث شده بود با کسری شدید مواجه شویم.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر