روزهای پرهیاهوی سهم شفن

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
سهام پتروشیمی فناوران امروز نیز با معاملات پرحجم و درگیرکننده توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده است. این پتروشیمی در حالی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته است که بررسی‌های اولیه از خروج این سهم از منطقه جذابیت در مقایسه با سایر نمادهای هم‌گروه و دیگر نمادهای بازار حکایت می‌کند. دراین شرایط یک عامل کلیدی وجود دارد که به نظر می‌رسد می‌تواند ریسک معاملات شفن را بیش از پیش افزایش دهد.

بورسان: در فضای کم‌رمق بورس تهران استقبال از سهام پتروشیمی فناوران پدیده چشمگیری است. ارزش معاملات سهام پتروشیمی فناواران در حالی در نزدیک رکورد تاریخی به سر می‌برد که بررسی‌ها از هیجان سنگین در این سهم خبر می‌دهد. این موضوع شاید یکی از دلایل عرضه سنگین سهام از سوی سهامدار عمده در سهام شرکت اصلی است. در گزارش پیشین بورسان به بررسی برخی از عوامل بازار که رشد سهام پتروشیمی فناوران را توجیه می‌کرد پرداخته شده بود. همان‌طور که اشاره شد ممکن است برخی از بازی‌های سهام باعث شود که رالی قیمتی این سهم ادامه‌دار شود با این حال باید نسبت به هیجان سنگین در سهام این شرکت توجه داشت.

در سطوح کنونی قیمت گاز خوراک پتروشیمی‌ها و همچنین با توجه به سطوح کنونی قیمت متانول شفن از سطوح ارزندگی فاصله گرفته است. نسبت قیمت به درآمد پتروشیمی فناواران به ۱۵ رسیده و در این شرایط ریسک عقب‌نشینی سهام از مسیر صعودی پررنگ به نظر می‌رسد.

اما ریسک محسوس برای پتروشیمی فناوران تعداد بالای حق تقدم در این سهم است که معمولا مانند لنگر قیمتی برای سهام در میان‌مدت عمل می‌کند. این احتمال وجود دارد که حجم بالای حق تقدم‌ها (حدود ۳۰ برابر سهام شرکت اصلی حق تقدم شفنح در بازار وجود دارد) با اثر بر قیمت سهام اصلی رالی قیمتی سهام شرکت اصلی را متوقف کند. در این خصوص باید توجه داشت فاصله منطقی میان قیمت سهم با حق تقدم سهام ۱۰۰ تومان (معادل قیمت اسمی) است. اما زمانی‌که این فاصله زیاد می‌شود (به دلیل سنگین بودن حق تقدم) سهام اصلی نیز توان چندانی برای حرکت نخواهد داشت. بر این اساس باید به ریسک سهام پتروشیمی فناوران در سطوح کنونی در مقایسه با سایر سهام هم‌گروه توجه داشت.

به رغم تمام موارد بالا در این لحظات سهام پتروشیمی فناوران، با استقبال گرم خریداران در سقف قیمتی روزانه معامله می‌شود و شاید عوامل پشت‌پرده‌ای وجود داشته باشد که از ذره‌بین تحلیل مخفی مانده باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر