بازار سرمایه حدود ۷ همت اوراق خرید

اثر فروش اوراق دولتی بر بورس چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : دور جدیدی از حراج اوراق بدهی دولتی روز گذشته برگزار و نتیجه این حراج امروز توسط بانک مرکزی منتشر شد. بازار سرمایه بر خلاف گفته‌های وزیر نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی اراد را در نرخ ۲۱ درصد خریداری کرده است. احتمالا سوال شما هم این است که آیا فروش اوراق تاثیری بر سهام دارد؟

در آمار بانک مرکزی آمده که اشخاص حقیقی و حقوقی بازار سرمایه نزدیک به ۷ همت (هزار میلیارد تومان) اوراق دولتی در آخرین حراج خریداری کرده‌اند. میزان خرید بانک‌ها کمتر از هزار میلیارد تومان بوده است. نرخ سود اوراق نیز بین ۲۱ تا ۲۲ درصد کشف شده است.

فروش اوراق دولتی از چند جنبه برای بازار سرمایه دارای اهمیت است. طبیعتا فروش اوراق دولتی جنبه‌های کلان نیز دارد که شاید مهمترین آن محدود کردن دست‌درازی دولت به بانک مرکزی و جلوگیری از چاپ پول در کوتاه‌مدت و ممانعت از تشدید تورم (تاکید بر کوتاه‌مدت) است.

فشار دو جانبه فروش اوراق بر بازار سهام؟

به‌صورت کلی فروش اوراق دولتی سیاست انقباضی محسوب می‌شود و از طریق جمع کردن پول و نقدینگی از بازارها می‌تواند خود زمینه‌ساز رکود باشد. در نتیجه با کاهش شتاب رشد پول و نقدینگی در اقتصاد کشور می‌تواند سمت تقاضا را تضعیف کند و علاوه بر این با کاهش تب تورم نیز از التهاب بالای بازارها در اقتصاد ایران نسبت به گذشته بکاهد. اما منتقدان این موضوع به درستی مطرح می‌کنند که فروش اوراق صرفا مرهمی موقت بر زخم‌های عمیق اقتصاد کشور است و با وجود اثر کوتاه‌مدت اما راه‌حل اساسی برای کاهش تورم نیست و دوباره بازارها بر همان مدار قبلی در میان‌مدت حرکت خواهند کرد. نقدهای دیگری نیز به این موضوع وارد است که برای مثال اصولا جنس پول و‌ نقدینگی که به سمت اوراق و صندوق‌های درآمد ثابت و سودهای بدون ریسک می‌رود با سهام متفاوت است و تحلیل اثر منفی اوراق بر سهام موضوعیتی ندارد. همچنین بعضا مطرح می‌شود که حجم اوراق در برابر سایر متغیرهای پولی و رشد نقدینگی به حدی کم است که نمی‌توان فروش اوراق دولتی را چندان موثر دانست.

کاهش ارزندگی با رشد نرخ سود؟

نکته دیگری کارشناسان مطرح می‌کنند این موضوع است که در مدل‌های ارزش‌گذاری، ‌افزایش نرخ سود باعث کاهش ارزش جاری جریانات آتی نقدی می‌شود و‌همین موضوع باعث می‌شود که قیمت به درآمد انتظاری سهام کاهش یابد و اثر منفی خود را در قیمت سهام منعکس کند. نقدهای زیادی نیز در این خصوص مطرح می‌شود که نمی‌توان در اقتصادی که نرخ بهره واقعی منفی وجود دارد نرخ سود بدون ریسک را مبنای ارزش‌گذاری قرار داد. به زیان دیگر وقتی انتظار نمی‌رود که بالا رفتن کنمنی نرخ سود از تورم آتی جلوگیری کند و حتی ممکن است تب تورم‌ را تشدید کند این مدل ارزش‌گذاری چندان قابل اتکا نیست. بر این اساس رشد نرخ سود اوراق در شرایطی که همچنان نرخ بهره حقیقی انتظاری منفی را محتمل می‌دانیم گرچه می‌تواند اثر منفی در روند کوتاه‌مدت قیمت سهام داشته باشد اما در مسیر میان‌مدت چندان اثر منفی از این بابت نباید در ارزش‌گذاری سهام انتظار داشت. البته ممکن است مدت زمان بالا ماندن نرخ سود با اتفاقاتی مانند احیای برجام همراه شود و برای کنترل تورم نرخ سود همچنان بالا بماند و طبیعتا اثر همزمان فروکش تورم انتظاری و بالا ماندن نرخ سود می‌تواند رکود سهام را تشدید کند (مشابه سال ۹۳ تا ۹۶)

بر این اساس گرچه در نگاه تئوریک فروش اوراق و رشد نرخ سود می‌تواند اثر منفی بر سهام داشته باشد اما باید به جزییات و انتظارات آتی توجه ویژه داشت زیرا به صورت کلی‌ می‌تواند معادلات را تغییر دهد و اتفاقا سرمایه‌گذاری در اوراق بیشترین زیان را با ادامه نرخ بهره واقعی منفی در اقتصاد رقم بزند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر