با سیگنال برجام به بورس چه سهامی پرخریدار شد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
روز گذشته اولین نشست از دور هفتم مذاکرات وین برگزار شد و عموم اظهار نظرها در رابطه با این نشست مثبت و امیدوارانه بود. مهم‌ترین نشانه از پیشرفت گفتگوها آن است که ایران توافق کرده که دور جدید مذاکرات در ادامه ۶ دور قبلی باشد. موضوعی که قبلا از جانب مسئولین دولتی و رسانه‌های دولتی غیر قابل‌ قبول خوانده شده بود. به این ترتیب عقب‌گرد دولت از مواضع قبلی به عنوان انعطاف بیشتر از انتظار برای احیای برجام تعبیر شد. در واکنش به این اخبار نرخ دلار در بازار آزاد حدود ۵۰۰ تومان کاهش یافت و به مرز ۲۹ هزار تومان رسید.

بورسان: عموما بورس تهران رابطه خوب و پایداری با رشد نرخ دلار دارد. حتی اگر در برخی دوره‌ها بین رشد دلار و سهام فاصله زمانی ایجاد شود می‌توان مطمئن بود که بورس در نهایت این فاصله را پوشش خواهد داد. به همین دلیل است که رشد عمومی بورس معمولا به قرارگیری دلار در روند صعودی نسبت داده می‌شود. با این حال باید در نظر داشت که برخی صنایع از رفع تحریم‌ها بیشتر سود می‌برند تا از رشد دلار.

در جلسه معاملاتی امروز صنعت بانک و موسسات اعتباری در کانون توجه بودند و بیشترین ارزش معاملات را در اختیار گرفتند. به علاوه آن که ۳ نماد بزرگ و مطرح این گروه یعنی وبملت، وبصادر و وتجارت کار خود را در محدوده صف خرید به پایان بردند و مهمترین حامیان شاخص کل بودند.

بانک‌ها با پررنگ‌تر شدن احتمال برجام مورد توجه قرار گرفتند. چرا که اولین اثر رفع تحریم‌ها تسهیل تبادلات مالی و بانکی خواهد بود و این به آن معنی است که عملیات بانک‌ها پرتراکنش‌تر و همزمان کم‌هزینه‌تر خواهد بود. به علاوه بانک‌ها راحت‌تر به منابع خارجی خود دسترسی خواهند داشت و نهایتا آن که این بنگاه‌ها درآمد دلاری چندانی ندارند که از کاهش نرخ ارز متضرر شوند. این موضوع که رفع تحریم‌ها چقدر به رشد سودآوری بانک‌ها کمک می‌کند ممکن است جواب چندان جذابی نداشته باشد، اما به هر حال به صورت قابل‌ملاحظه‌ای از فشار بر بانک‌ها خواهد کاست.

صنایع ریالی با مخارج دلاری

اگر سناریوی کاهش قیمت دلار جدی شود در این صورت برخی صنایع از لحاظ سودآوری و عملیاتی منتفع می‌شوند. به عنوان مثال صنایعی مانند دارو و خودرو مواد اولیه خود را متناسب با قیمت دلار تهیه می‌کنند؛ اما نرخ فروش آنها هیچ رابطه مستقیمی با نرخ ارز ندارد. بنابراین در صورتی که قیمت ارز کاهش یابد بهای تمام شده شرکت‌ها کاهش یافته ولی درآمد آنها ثابت می‌ماند و این موضوع به رشد سودآوری منجر می‌شود.

با این حال چند نکته را باید اضافه کرد. آن دسته از مواد اولیه که از طریق واردات تامین می‌شوند با ارز نیمایی خریداری می‌شوند. بنابراین برای این شرکت‌ها کاهش قیمت ارز در صورتی که بازتابی در نرخ نیمایی نداشته باشد تاثیری در بهای تمام شده نخواهد داشت. نکته دیگر آن است که ثبات و حتی افت نرخ ارز راه‌ را برای تک نرخی شدن دلار و حذف ارز ترجیحی هموارتر می‌کند. بنابراین بعید نیست که در این شرایط شاهد تسریع در فرآیند حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی دارو، روغن خوراکی و مواردی از این دست باشیم. حذف این ارز سبب خواهد شد تا سود ریالی این شرکت‌ها رشد داشته باشد. صنعت دیگری که از کاهش نرخ ارز به صورت محسوس سود می‌برد صنعت لاستیک خواهد بود. در کل آن دسته از صنایع که با مقوله قیمت‌گذاری دستوری مواجه‌اند از کاهش نرخ ارز سود خواهند برد.

چرا خودرویی‌ها محبوب نبودند؟

در معاملات امروز، صنعت خودرو چندان مورد استقبال واقع نشد. درست است که رفع تحریم‌ها بر این گروه اثر کاملا محسوسی خواهد داشت با این حال این گروه طی چند هفته اخیر با امید به آزادسازی یا اصلاح روند قیمت‌گذاری دستوری رشد مطلوبی را تجربه کرد. اما آخرین اخبار حاکی از آن بود که ستاد تنظیم بازار در رابطه با نظام قیمت‌گذاری خودرو به نتیجه‌ای نرسیده است و همین موضوع تقاضای این گروه را تا حد زیادی عقب راند.
در شرایطی که شیوه قیمت‌گذاری این گروه روند صحیحی به خود بگیرد و شرکای خارجی خودروسازان بتوانند به کشور بازگردند می‌توان دوران پرباری را برای این گروه در نظر گرفت. با این حال شرط قیمت‌گذاری صحیح در شرایط فعلی برای این صنعت ضروری و حیاتی‌تر است.

نقشه بازار امروز را در تصویر زیر می‌بینید:

نقشه بازار امروز - ۹ آذر ۱۴۰۰
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر