جی پی مورگان: احتمال پرواز کامودیتی ها

جی پی مورگان: احتمال پرواز کامودیتی ها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان -شهاب الدین رحیمی: بلومبرگ خبر داد که تحلیلگران جی پی مورگان طبق گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد معتقدند که احتمالا رونق بلندمدتی در کامودیتی ها را شاهد خواهیم بود. به عقیده تحلیلگران یکی از بزرگترین نهادهای مالی جهان، این پدیده در نتیجه بهبود شرایط اقتصادی و کمرنگ شدن همه گیری کرونا رخ خواهد داد. همچنین گزارش یاد شده افزایش قیمت احتمالی کامودیتی ها را «پیامد ناخواسته» سیاست مبارزه با تغییرات آب و هوایی عنوان کرده است. با استقرار دولت بایدن و آغاز دوباره سیاست های مبارزه با تغییرات آب و هوایی، محدود کردن استفاده از منابع نفتی قابل پیش بینی است. محدود شدن منابع نفتی نیازها برای تولید زیرساخت های انرژی تجدیدپذیر، باتری ها و وسایل نقلیه را افزایش میدهد که نتیجه ای جز افزایش قیمت کامودیتی ها را در برنخواهد داشت.

از سوی دیگر به زودی محرک های دولتی برای اقتصاد در قالب بسته حمایتی آغاز میشود. خوشبینی‌ها نسبت به رشد قیمت کامودیتی‌ها به حدی است که قراردادهای آتی در صندوق های پوشش ریسک را به بالاترین قیمت در یک دهه اخیر رسانده است. این موضع نشان می‌دهد که انتظارات بر خلاف سال گذشته است که قیمت نفت به زیر صفر سقوط کرد و کشاورزان کالای های خود را در نتیجه نبود تقاضا دور ریختند. این نشان دهنده این است که از ابتدای سال گذشته میلادی تا به امروز انتظارات چرخش بزرگی را تجربه کرده است.

تحلیلگران JPMorgan در گزارش منتشر شده صریحا گفتند: «ما معتقدیم که روند صعودی جدید کامودیتی ها و به ویژه چرخه افزایش قیمت نفت آغاز شده است و روند تورم در حال تغییر است.»

کامودیتی‌ها طی 100 سال گذشته شاهد چهار ابرسیکل رشدی بودند که آخرین سیکل آن در سال 2008 رخ داد. در حالی که این اتفاق در آن سالها ناشی از رشد اقتصادی چین بود اما این بار جی پی مورگان دلیل رشد احتمالی را بهبود شرایط اقتصادی ناشی از مقابله با همه گیری کرونا، سیاست های پولی و مالی بسیار انبساطی، ضعیف شدن دلار آمریکا ، تورم شدیدتر و سیاست های زیست محیطی سخت گیرانه در جهان عنوان کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر