سهام پیشنهادی ۱۳۱ مدیر برای آذر بورس

 • اشتراک‌گذاری
 • 💜35
 • 👁️4073
 • 💬0

 

بورسان: واحد نظرسنجی بورسان به رسم ماه‌های گذشته از مدیران کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی‌ها ۳ نمادی که از نظرشان طی آذر ماه بیشترین بازدهی را خواهند داشت پرسیده است. در نظرسنجی ماه گذشته عملکرد مدیران جالب توجه بود. به طوری که نمادهای پرتکرار (نمادی که حداقل ۵ مدیر از آن نام برده باشد) حدود ۱۳ درصد بیشتر از شاخص کل بازدهی داشت و کل نمادها هم به طور متوسط ۶ درصد بیشتر از شاخص کل بازدهی داشتند.

افزایش اقبال به بازار سهام

در حالی در آبان ماه ۱۱۴ مدیر در نظرسنجی بورسان شرکت کرده بودند که برای آذر ماه این عدد به ۱۳۱ نفر رسید. رشد ۱۵ درصدی مدیران برای پیش‌بینی برترین سهام در آخرین ماه فصل می‌تواند نشان‌دهنده افزایش اقبال مدیران بورسی به بورس تهران باشد. (در رابطه با نظرسنجی آبان ماه بخوانید: «سهام پیشنهادی ۱۱۴ مدیر برای آبان بورس» و «کارنامه سهام پیشنهادی کارگزاری‌ها در آبان»)

از دیگر نکات جالب توجه نظرسنجی آذر که نشان از افزایش امیدواری‌ها به بورس دارد این است که در ماه جاری هیچ مدیری از صندوق درآمد ثابت به عنوان پربازده‌ترین نماد نام نبرده است. این در حالی است که ماه قبل پیش‌بینی ۶ مدیر بورسی این بود که همه سهم‌ها بازدهی کمتری از صندوق‌های درآمد ثابت خواهند داشت. همین اتفاق را می‌توان یکی دیگر از نشانه‌های افزایش اقبال مدیران به بورس دانست. 

حضور پررنگ غیرکالایی‌ها در ماه جهش بازار جهانی

در ماه گذشته بیش از ۶۰ درصد از نمادهای پرتکرار را نمادهای بزرگ کامودیتی‌محور تشکیل می‌دادند. اما در آذر ماه کمتر از یک سوم نمادهای پرتکرار کالامحورها هستند. به عبارتی دیگر در ماهی که شاهد شتاب تند و تیز قیمت کالاها در بازار جهانی هستیم مدیران بورسی اقبال کمتری به این دسته از نمادها نشان داده‌اند.

البته این قضیه را شاید بتوان این گونه توضیح داد که در آبان ماه شاهد انتخابات آمریکا بودیم و در ابتدای آبان که نظرسنجی برگزار شد شاید برخی از مدیران وزن پیروزی ترامپ را بیشتر می‌دانستند. اتفاقی که ممکن بود به تداوم جهش‌های دلار و در پی آن رشد قیمت این دسته از نمادها که تاثیر زیادی از نرخ دلار می‌پذیرند، منجر شود. از آن طرف وقتی بایدن آمد هیجان بازار ارز فروکش کرد و قیمت دلار با شیبی ملایم رو به نزول رفت. به همین خاطر شاید بتوان گفت مدیران بورسی با پیش‌بینی افت بیشتر دلار، وزن کمتری به سهام کامودیتی‌محور در پرتفوی خود داده‌اند.

در نظرسنجی آذر باز هم در صدر نمادهای پرتکرار فملی قرار گرفته است. البته این بار با این تفاوت که تعداد مدیرانی که فملی را به عنوان پربازده‌ترین نماد آذر ماه معرفی کرده‌اند از ۴۱ نفر به ۳۱ نفر رسیده است. به عبارتی دیگر حتی در این جا هم می‌توان کاهش اقبال به نمادهای کامودیتی‌محور را دید. بعد از فملی، شپنا دیگر نماد است که در نظرسنجی مدیران بیشترین تکرار را داشته است.

وبملت، وغدیر، شتران و نماد بازار پایه‌ای آریان نمادهای بعدی لیست پرتکرارها هستند. از دیگر نکات جالب توجه نظرسنجی ماه جاری حضور پررنگ نمادهای لاستیکی در لیست نمادهای پیشنهادی مدیران بورسی است. به نظر می‌رسد افزایش نرخ ۵۰ درصدی لاستیک در اواخر آبان ماه منجر به این اتفاق شده است.

سلب مسئولیت: لیست ارائه شده فقط برای آشنایی با دیدگاه فعالان بازار سرمایه است و هیچ‌گونه توصیه‌ای به خرید یا فروش ندارد.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
 • مهدی سعیدی نیا

  الان وقتشه لیست دی ماه رو بدید
 • سیدحسین هاشمی

  میتونیم براساس این لیست ببینیم که چقدر نظراتمون به نظرات مدیران نزدیکه
 • حمید ابولحسنی

  من به این نظرات احترام میگذارم ولی به عنوان سیگنال اصلا قبول ندارم
 • سیدحسین هاشمی

  اینا سیگنال نیستن،بیش تر برای آشنایی بینندگان با تحلیل های مدیران بورسه،میتونی عملکرد خودتو هم براساس این لیست بررسی کنی....اینکه چندتا سهم از این لیست رو در پرتفو خودت از قبل داشتی
 • سام سعدی

  عجیب توی این همه سهام که برخی مورد دارند، برخی سهام خوب نظیر بکاب نیست ... سهمی که فقط 24میلیون سهام دارد و گزارش عملکردبسیار بسیار خوب طی یکسال گذشته داشته و به زودی افزایش سرمایه از سه محل دارد..
 • Samira Safari

  به نظرم این لیست برا مایی که خیلی بنیادی بلد نیستیم و تکنیکالی کار میکنیم گزینه ی خوبی باشه. ممنون از تیم بورسان
 • سعید فرهادی

  چه جالب من خودم اینهارو مینوشتم الان شما زحمت کشیدین گذاشتین
 • Ha Sa

  بنیاد کجا رفت!!! پی بر ای چی میشه پس!! مگه میشه تو بازار بر اساس حدس و گمان معامله کرد و خود فرد دخالتی در انتخاب سهم نداشته باشه نه تکنیکال جواب میده نه بنیاد این هم از کارشناسامون که افتادن دنبال گله گوسفندا
 • Ha Sa

  با این وضعیت و این کارشناسان فاتحه این بورس رو باید خوند
 • علی سنایی

  واقعا اگر فکر می کنید تکنیکال جواب نمیده بهتره از این بازار دور باشید. فکر می کنید همه این اردرهایی که گذاشته میشه از روی هواست؟ نه داداشم تو هر قیمتی که میبینی بازار واکنش نشون میده مطمئن باش که با علم تکنیکال این اردرها گذاشته میشه
 • آرش احتمایی

  فولاد کاوه فقط 5 نفر!!! بانک ملت بی صاحب 24 نفر!! شپنا 26و شتران12!! ارفع تو لیست نیست چرا؟ با این نظر سنجی تازه فهمیدم آنچه از درک بنیادی بورسم دارم توهمی بیش نیست؟!
 • محمد گوهريان

  با سلام ب گروه درجه يك بورسان ،جناب طهاني وقتي از كارشناسهاتون راجع اينكه اگه كسي صد ميليون بخواد سرمايه گزاري كنه چه سهمي توصيه ميكنيد اكثر كارشناسها ميگن گروه دارويي ،اما اينجا نهايتاً ده نفر اونم سه سهم رو پيشنهاد دادن ،بنظرتون تناقض نيست!؟؟؟
 • عاصام شاکری

  واقعا کار مجموعه تون قابل تقدیره، سپاس
 • بابک راد

  جالبه ! در قسمت یکبار تکرار، چند سهم بد نام به قول بعضی دوستان، که جو منفی خیلی بدی علیه اونها در بازار ایجاد شده میشه دید !
 • محمدحسین فلاحی

  نتیجه گیری اینکه سهام شاخص ساز در اولویت نظر اساتید در این دوماه است
 • محسن خدائی

  واقعا دمتون گرم عالی مثل همیشه اینکه افراد فعال در بازار که احتمالا کمتر با سیستم ارزش گذاری سهام بر مبنای تولید و سود آوری آنها آشنا بشوند یه لطف بزرگ به لشکر مورچگان که کمتر بازی داده بشوند