بورسان - Bourseon

صد و چهل و هفتمین گزارش هفتگی کیان

انتظار حفظ سطوح بالای قیمت گاز طبیعی در میان‌مدت

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : به‌نظر می‌رسد عزم جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و اتخاذ سیاست‌های دوست‌دار محیط زیست، جدی است. اقتصادهای بزرگ از جمله چین، هر چند به شکلی ناهماهنگ، به سمت حذف مصرف ذغال سنگ و جایگزینی انرژی‌های نو در حال حرکت هستند.

در شرایطی که هنوز امکان عرضه کافی انرژی‌های نو (بادی، خورشیدی و هیدروژنی) بوجود نیامده است، گاز طبیعی که آلایندگی آن نصف ذغال سنگ است، بهترین جایگزین موقت برای ذغال محسوب می‌شود. در سمت عرضه گاز طبیعی نیز، سرمایه‌گذاری نزولی در هفت سال پیاپی در بخش نفت و گاز به دلیل ارزانی نسبی نفت و گاز در این سال‌ها، سبب شده تا تولیدکنندگان نتوانند تقاضای سیری‌ناپذیر مصرف‌کنندگان را برآورده سازند. نتیجه آن‌که، قیمت گاز در هاب‌های اروپایی، ۶ برابر و در هنری هاب، نزدیک به ۳ برابر میانگین سال گذشته شده است.

شواهد نشان می‌دهد که امکان عرضه کافی گاز طبیعی در کوتاه مدت وجود ندارد و به همین دلیل، در افق زمانی کوتاه و میان مدت، قیمت گاز بالا خواهد ماند. با این‌ حال، هنوز دلیلی برای استمرار قیمت‌های بالای گاز طبیعی برای بلندمدت در اختیار نداریم.

تکنولوژی‌های مرتبط با تولید انرژی‌های نو، به خصوص سوخت‌های هیدروژنی، به سرعت در حال رشدند و بعید نیست این افزایش قیمت‌ها، سرعت توسعه این تکنولوژی را بیشتر از انتظارات سازند.

با این توجیه، قیمت گاز طبیعی را برای افق زمانی میان‌مدت و نه بلندمدت و در دوره گذار به اقتصاد بدون کربن (net-zero economics) در سطوح نزدیک به ۵ دلار کنونی در نظر می‌گیریم.

در مدل‌های مالی خود، قیمت اوره، متانول، برق و محصولات مرتبط با آن‌ها مانند فولاد، فلزات رنگی و فروآلیاژها را نیز متناسب با میزان مصرف آن‌ها از گاز طبیعی افزایش خواهیم داد؛ ولی انتظار داریم به تدریج در طول ۵ سال آینده، به مقادیر نرمال میل کنند.

کاهش ارزندگی پتروشیمی خراسان با رشد ۳۰ درصدی در ۲۰ روز

پتروشیمی خراسان تولیدکننده اوره، تنها واحد پتروشیمی در شمال شرق کشور و بزرگ‌ترین واحد تولید کریستال ملامین ایران است. تولید ملامین‌، ریسک تک‌محصولی بودن شرکت را کاهش داده و تنها دو بازیگر در کشور این محصول را تولید می‌کنند که خراسان حدود ۸۰ درصد این بازار را در اختیار دارد. نرخ بازده داخلی دلاری سالانه ۱۰ درصدی درحالی است که شرکت اجبارا باید بخشی از اوره خود را به قیمت کف بورس کالا به فروش برساند و با تغییر رویه، پتانسیل رشد سودآوری وجود خواهد داشت. در قیمت‌های فعلی، جایگزین کردن سهام پتروشیمی خراسان با سهام ارزنده‌تر پیشنهاد می‌گردد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر