اسپرسو بورسان یکشنبه ۶ شهریور؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

تهدید برای مهم‌ترین سیاست اصلاحی بانک مرکزی

تهدید برای مهم‌ترین سیاست اصلاحی بانک مرکزی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: بورس روز گذشته متعادل و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۷،۶۷۴ واحدی (معادل ۰.۵۳ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن اما با رشد ۰.۵۱ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۴،۰۶۵ هزار میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو، فراکاب‌ها و شیمیایی و در بین نمادها دارایکم، خساپا و شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۱۵۴ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپدیس و فزر بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شستا و های‌وب داشتند.

سخنگوی دولت: دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

طالبان استفاده از رمز ارز در افغانستان را ممنوع کرد.

وزیر اقتصاد: تعطیلی واحدهای تولیدی و شرکت‌ها به‌دلیل بدهی بانکی تخلف است و باید طبق مقررات با این تخلف برخورد شود؛ بانک‌ها حق ندارند واحد تولیدی را به‌دلیل بدهی تعطیل کنند.

یک مقام دولتی در مورد برنامه دولت برای جبران زیان دارندگان دارایکم و پالایش‌یکم گفت: پیشنهادی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به دولت ارائه شد که تا با انجام اصلاحاتی ارزش فعلی این صندوق‌ها با ارزش ذاتی آن اصطلاحا NAV برابر شود.

گمرک ایران: به منظور جبران کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی و واردکنندگان کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی، مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید، دریافت مبالغ مالیات بر ارزش افزوده و عوارض متعلقه با اخذ ضمانتنامه بانکی تا سررسید تعیین شده یا پایان سال مالی میسر خواهد بود.

وزارت صمت: مرحله اجرایی واردات خودرو از اول مهرماه آغاز می‌شود.

رئیس کل گمرک: واردات گوشی در رتبه نخست واردات قرار دارد، در پنج ماهه نخست واردات آیفون نداشتیم.

مدیرعامل سایپا: علاوه بر شاهین و کوئیک، ۸ محصول دیگر به بورس کالا می آیند.

روز گذشته بانک مرکزی گزارش تحولات اقتصاد کلان تیر ۱۴۰۱ را منتشر کرد که خبر از رشد ماهانه ۲.۸ درصدی نقدینگی و ۲ درصدی پایه پولی در اولین ماه تابستان می‌داد./ حدود ۳۱ همت اضافه برداشت بانکی اتفاق افتاده است که مهم‌ترین سیاست اصلاحی بانک مرکزی یعنی محدودیت رشد مقداری ترازنامه را تهدید می‌کند.

قیمت دلار دیروز با افت ۴۲۰ تومانی به ۲۹۷۸۰ تومان رسید.

ادعای ماکرون درباره مذاکرات: توپ در زمین ایران است.

فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تحلیل من این است که آمریکایی‌ها پاسخی داده‌اند که برگزاری دور جدیدی از گفت‌وگوهای برجامی را گریزناپذیر خواهد کرد./معتقدم خیلی به توافق نزدیک شده‌ایم.

نشست خبری رییس‌جمهور صبح دوشنبه باحضور خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی همزمان با هفته دولت برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر