انگیزه ثروتمند‌ترین مرد جهان از تصاحب توییتر چیست؟

خیال پردازی یا واقعیت وعده ایلان ماسک

خیال پردازی یا واقعیت وعده ایلان ماسک
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری : بحث خرید تویتتر توسط ایلان ماسک سر وصدای زیادی ایجاد کرده است. نخستین سوالی که بعد از شنیدن این سوال به ذهن می‌رسد این است که هدف از انجام چنین سرمایه‌گذاری چیست؟

آیا توییتر سرمایه‌گذاری پر سودیست؟

توییتر معامله جذابی به نظر نمی‌رسد. این شبکه با ۲۱۷ میلیون کاربر، یک مرتبه کوچکتر از فیس بوک، بزرگترین شبکه اجتماعی جهان بوده و به خوبی از شبکه‌هایی مانند اینستاگرام، تیک‌تاک و اسنپ چت عقب افتاده است.

این سرمایه‌گذاری برای ایلان ماسک در حدود ۴۳ میلیارد دلار هزینه داشته است. اگر به درآمد سالانه توییتر نگاهی بیاندازیم، به نظر می‌رسد این سرمایه‌گذاری از دید اقتصادی چندان منطقی نباشد. جریان‌های نقدی توییتر در سال جاری ۱.۴۳ میلیارد دلار است و پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۲۳ به ۱.۸ میلیارد دلار ارتقا یابد، که بخش اعظمی از آن به پرداخت بدهی‌های آن اختصاص میابد.

احتمالا ایلان ماسک برای مدل و چگونگی درآمد زایی توییتر برنامه‌هایی دارد که درحال‌حاضر مشخص نیست، اما وی اعلام کرده است که به دلایل اقتصادی علاقه‌ای به توییتر ندارد. این موضوع باعث توقف برخی سرمایه‌داران بالقوه شده است. به گفته بلومبرگ نیوز، این معامله برای بیشتر سرمایه‌گذاران سهام خصوصی چندان منطقی نخواهد بود.

گرچه این سرمایه‌گذاری بزرگی محسوب می‌شود اما در زمینه قانون‌گذاری پلتفرم‌های اجتماعی انلاین، اتفاق مهمتری محسوب می‌شود.

بنابراین اگر تنها انگیزه اقتصادی را برای این کار مطرح کنیم اندکی راه را اشتباه رفته‌ایم.

هدف از خرید توییتر چیست؟

ایلان ماسک توییتر را «میدان عمومی شهر» توصیف کرده و اعتقاد دارد که یک پلتفرم عمومی فراگیر و مورد اعتماد، برای آینده تمدن، ضروری است. در واقع وی به دنبال ایجاد فضای باز و بدون سانسور برای اظهار نظر است و سعی در آزادی بیان دارد. اما قسمت مهمتر این است که آیا آزادی بیانی که ایلان ماسک به آن اشاره دارد، قابل دست‌یابیست؟

آیا مالکیت به جای تقویت دموکراسی، دموکراسی را تضعیف می کند؟

Loading...

خیال پردازی و یا واقعیت؟

تمایل ایلان ماسک به خرج کردن بخش بزرگی از ثروتش برای فراگیرتر کردن توییتر در حالی رخ داد که وی در دوره‌ای محتوای تویتتری خود را تشدید کرده بود.

آیا آزادی بیان منطقی و امکان‌پذیر است؟

یک دهه پیش، مدیران توییتر به شوخی گفتند که این شرکت، شاخه آزادی بیان حزب آزادی بیان است. اما ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و همه‌گیری کووید، شرکت (و بیشتر شبکه‌های اجتماعی دیگر) را متقاعد کرد که آزادی بیان دارای اشکالاتی است. به دنبال شورش کنگره در ژانویه ۲۰۲۱، آقای ترامپ در نهایت از توییتر، فیس‌بوک، یوتیوب و... منع شد. اطلاعات نادرست درباره کووید و سایر موضوعات برچسب‌گذاری و مسدود شد. در نیمه اول سال ۲۰۲۱، توییتر ۵.۹ میلیون قطعه محتوا را حذف کرد که در مقایسه با ۱.۹ میلیون قطعه در دو سال قبل افزایش داشت. در همین دوره ۱.۲ میلیون حساب به حالت تعلیق درآمد. این عدد در سال قبل‌تر ۷۰۰ هزار بود.

این شرکت توییت‌ها را حذف می‌کند و حساب‌های آسیب رسان را ممنوع می‌کند. بسیاری از رویکرد فعلی توییتر بر تشویق کاربران برای مهربان‌تر شدن تمرکز دارد. قبل از پیشنهاد ماسک، یکی از اولویت های اعلام شده این پلتفرم، تسهیل «مکالمات ایمن، فراگیر و معتبر» بود. همچنین توییتر تا کنون متعهد بود که «توزیع و دسترسی اطلاعات مضر یا گمراه‌کننده را به حداقل برساند، به‌ویژه زمانی که قصد آن مختل کردن فرآیند مدنی یا ایجاد آسیب آفلاین باشد.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا این سیاست‌های توییتر بعد مالکیت ماسک، که علیه آنچه او «ممنوعیت‌های سایه» می‌خواند، ادامه می‌دهد یا خیر. این موضوع یکی از مهمترین نگرانی‌های اصلی را در باب مالکیت ایلان ماسک تشکیل می‌دهد.

عمومی کردن الگوریتم توییتر شفافیتی به ازای تخریب‌های اجتماعی

ایلان ماسک ادعا کرده است که به هدف افزایش شفافیت کد توییتر، از جمله الگوریتم توصیه آن را منتشر خواهد کرد. همچنین پیشنهاد می‌دهد همه کاربران احراز هویت شوند و ربات‌های اسپم حذف شوند. وی در مورد ممنوعیت‌های دائمی بسیار محتاط خواهد بود. این امر نشان دهنده مهلتی برای آقای ترامپ و دیگر سیاستمداران ممنوعه است.

او در کنفرانس TED در ۱۴ آوریل بیان کرد که باید شکل فعالیت تویتتر شفاف باشد، بنابراین هیچ دستکاری در پشت صحنه، چه به صورت الگوریتمی یا دستی وجود نخواهد داشت

اما به طور کلی این روند باعث آگاه کردن کاربران در مورد اینکه کدام توییت‌های خاص کمتر نشان داده می‌شود و به اصطلاح پایین‌تر قرار می‌گیرد، می‌شود. در عمل به کاربران منفی و ناکارامد اطلاعات مفیدی در مورد نحوه فرار از محدودیت‌ها ارایه می‌دهد.توییتر در حال حاضر از نظر به اشتراک گذاری نحوه عملکرد الگوریتم خود، و همچنین تحقیق در مورد نقص های خود و به اشتراک گذاری نتایج به صورت عمومی، در بین تمام شبکه های اجتماعی شفاف ترین است.

دیدگاه قانون در رابطه با ازادی بیان

یک نظرسنجی در آمریکا نشان می‌دهد که ۵۴ درصد از جمهوری‌خواهان انتظار دارند که خرید توییتر توسط ایلان ماسک برای جامعه مفید باشد اما در مقابل، تنها ۷ درصد از دموکرات‌ها موافق این تفکر هستند.

اغلب کاربران توییتر متمایل به دموکرات‌ها هستند، لذا طرح او ممکن است محبوبیت نداشته باشد. حتی کاربران غیرسیاسی ممکن است ظاهر توییتر را با بیان آزادتر دوست نداشته باشند. سوء استفاده و سایر اشکال گفتاری زننده که از قضا، قانونی نیز هستند، تجربه ناخوشایندی را در فضای آنلاین ایجاد می‌کنند. نمونه‌های از پلتفرم‌هایی که اقدام به منع برخی از محتواها کرده‌اند زیاد است.

از طرف دیگر دولت‌ها نیز بیکار ننشته‌اند و قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در این حیطه وضع خواهند کرد. اتحادیه اروپا شبکه‌های اجتماعی را ملزم می‌کند تا با دقت بیشتری در پلتفرم‌های اجتماعی صحبت‌های سیاسی انجام دهند. بریتانیا نیز در حال تهیه یک لایحه حفاظتی سختگیرانه در این خصوص است. توییتر در نیمه اول سال ۲۰۲۱، بر اساس قوانین محلی، درخواست حذف ۴۳ هزار محتوا را ارائه کرد، که بیش از دو برابر، دو سال قبل بود.

وضعیت درآمدزایی تویتتر بهبود خواهد یافت؟

از طرف دیگر تویتتر برای ادامه فعالیت نیاز به درآمدزایی دارد. تمام درآمد توییتر از تبلیغات است و به تازگی فروش اشتراک ارتقا یافته توییتر بلو، را با مبلغ ۳ دلار ماهانه در دستور کار دارد.

به عقیده کارشناسان، بدون تعدیل شدید محتوا در توییتر، پلتفرمی که ماسک به دنبال مالکیت آن است، با هرزنامه، اطلاعات نادرست ضد واکسیناسیون، توطئه‌ها و کمپین‌های تقلبی برای تضعیف انتخابات میان‌دوره‌ای و ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ غرق خواهد شد. در چنین شرایطی، این پلتفرم کسب و کاری نخواهد بود که اکثر کاربران یا تبلیغ کنندگان رسانه های اجتماعی بخواهند با آن ارتباط برقرار کنند.

با توجه به شرایط گفته شده، به نظر می‌رسد ایلان ماسک در دستیابی به اهدافی که خود مطرح کرده با مشکل مواجه باشد.

برخی از افراد اعتقاد دارند هدف ایلان ماسک از خرید توییتر تاثیر‌گذاری بر افکار عمومی و داشتن یک تریبون است. اما حتی اگر با این هدف نیز باشد، وی می‌توانست یک رسانه را انتخاب کند، به طوری که به شکل یک‌طرفه به بیان اظهارات خود بپردازد. از طرف دیگر ایلان ماسک چهره تاثیر‌گذاریست و تنها یک توییت آن سبب جابه‌جایی قیمت سهام یا کریپتوکارنسی خواهد شد. مشخص است که ماسک هدف‌های زیادی را از خرید این پلتفرم اجتماعی دنبال می‌کند که تمام موارد گفته شده می‌تواند قسمتی از آن باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر