تسه‌ها دوباره اوج گرفتند

موج دوم خریداران در راه بازار مسکن؟

موج دوم خریداران در راه بازار مسکن؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : مدتیست که معاملات اوراق تسهیلات مسکن دوباره داغ شده است و قیمت تسه‌ها در مسیر صعودی قرار گرفته است. به طوری که امروز هم تسه‌ها در مسیر صعودی قرار داشتند و قیمت هر برگه «تسه ۱۴۰۱» به عنوان جدیدترین و پرمعامله‌ترین نماد تسه با صف خرید به بیش از ۱۰۷ هزار تومان رسید. همچنین تعداد معاملات روزانه تسه‌ها هم به سطوحی رسیده که پاییز پارسال همگام با اوج‌گیری انتظارات تورمی و نرخ ارز رسیده بود. به نظر می‌رسد کم‌رنگ شدن امیدها به احیای برجام عامل اصلی پدیدار شدن نشانه‌های جدید از التهاب بازارها از جمله بازار مسکن شده است.

رکود خرید اوراق تسهیلات مسکن

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شده، باتوجه به این که هر فرد تنها یک بار می‌تواند با استفاده از وام خانه بخرد، رصد معاملات تسه در بورس می‌تواند نشان‌گر خوبی از وضعیت خریداران مصرفی به ویژه خانه اولی‌های بازار مسکن باشد.

در سال ۹۹ که التهاب بازارها به اوج خود رسیده بود، این اتفاق به طور واضحی در بازار مسکن هم مشهود بود. یکی از این علایم رشد قیمت و حجم معاملات تسه بود. سال ۹۹ در تابستان تلاطم بازارها به اوج رسید. بورس به یک سقف تاریخی رسید که بعد از دو سال هنوز فاصله زیادی از آن دارد و دلار و سکه هم با شتابی عجیب رشد کردند. در این زمان معاملات تسه هم بسیار داغ شد. به طوری که در تیر ۹۹ متوسط تعداد معاملات روزانه تسه به حدود ۱۹۰ هزار برگه در روز رسید.

البته در پاییز تعداد معاملات افتی چشمگیر پیدا کرد و قیمت تسه‌ها هم از آذرماه و بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا فروکش کرد. با انتخاب بایدن در انتخابات آمریکا، انتظار احیای زودهنگام برجام تمام بازارها فریز یا حتی نزولی شدند. غلبه رکود بر بازار مسکن هم منجر به افت جدی معاملات و توقف رشد قیمت در این بازار شد. چنین چیزی در معاملات تسه‌ها هم مشهود است. به طوری که از آذر ۹۹ تا مرداد ۱۴۰۰ به مدت ۹ ماه حجم معاملات روزانه تسه و قیمت این اوراق کم‌نوسان و در سطوح نسبتا پایینی قرار داشت.

موج اول ورود خریداران مصرفی

اما از شهریور ۱۴۰۰ سطح معاملات و قیمت تسه‌ها دوباره در مسیر صعودی قرار گرفت. به طوری که در آبان ۱۴۰۰ حجم معاملات روزانه تسه‌ها به ۲۵۶ هزار برگه هم رسید. در این دوره دو اتفاق رخ داد که منجر به ورود موج اول خریداران مصرفی به بازار مسکن شد. در وهله نخست در اواخر تابستان سال گذشته سقف وام خرید مسکن ۱۰۰ درصد افزایش یافت. پیش‌تر به علت پوشش بسیار پایین وام از قیمت مسکن، تقاضای دریافت وام افتی جدی کرده بود؛ اما بعد از دو برابر شدن سقف وام، خرید خانه با وام مسکن جذاب‌تر و تقاضای دریافت تسهیلات هم افزایش یافت.

Loading...

دومین عامل هم افزایش انتظارات تورمی بعد از انتخابات ایران بود. در پاییز پارسال بازارها دوباره داغ شدند و قیمت دلار هم تا نزدیکی سقف تاریخی خود رشد کرد. به این ترتیب در این دوره دو عامل افزایش سقف وام و افزایش انتظارات تورمی منجر به افزایش معاملات مسکن و در نتیجه رشد جدی قیمت و تعداد معاملات تسه‌ها شد. این رشد تا آنجا ادامه پیدا کرد که برای اولین‌بار قیمت تسه‌ها سه رقمی شد. در این زمان بانک مسکن اقدام به تخفیف ۵۰ درصدی بر تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام شد. به طوری که در حالی همیشه با هر برگه تسه می‌شد ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کرد که با اعمال این تخفیف مبلغ وام قابل دریافت با هر برگه اوراق تسهیلات مسکن به یک میلیون تومان افزایش یافت. به این ترتیب در زمستان سال گذشته که این طرح اجرا شد، میزان اوراق مورد نیاز نصف شد. اما با وجود این هم قیمت تسه‌ها نه تنها کاهشی نشد بلکه تا سقف ۱۶۷ هزار تومان هم رشد کردند.

موج دوم خریداران مصرفی خانه

از ابتدای اسفند سال پیش با داغ شدن مذاکرات احیای برجام و ترافیک اخبار مثبت بازارها دوباره عقب‌نشینی کردند. در بازار اوراق تسهیلات مسکن هم شاهد افت سنگین تعداد معاملات و همچنین کاهش قیمت تسه‌ها از سقف ۱۶۷ هزار تومانی در ابتدای این ماه به حدود ۱۱۰ هزار تومان در اواخر اسفند رسید.

اما این افت چندان پایدار نبود. مدتی بعد از شروع جنگ روسیه و اوکراین مذاکرات برجامی هم متوقف و سرانجام احیای برجام در هاله‌ای از ابهام فرو رفت. به نظر می‌رسد عدم احیای برجام و طولانی شدن وقفه مذاکرات دوباره باعث افزایش انتظارات تورمی شده است. از ابتدای سال جدید بازارهای دلار، بورس، خودرو و... همگی در مسیر صعودی قرار داشتند. آمارهای غیررسمی استخراج شده از پلتفرم آگهی‌های آنلاین هم نشان از رشد ۳.۵ درصدی قیمت‌های پیشنهادی مسکن تهران در اولین ماه سال جدید دارد.

این داغ شدن به معاملات تسه‌ها هم رسیده است. در ماه گذشته متوسط معاملات روزانه تسه‌ها به حدود ۸۰ هزار برگه رسید. هر چند این عدد نسبت به ماه‌های قبل افتی جدی دارد اما در قیاس با فروردین‌ سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۱۳ و ۲۲ درصد افزایش یافته است.

این میل برای خرید خانه حالا در اردیبهشت‌ماه به اوج خود رسیده است. به طوری که طی ۹ روز کاری اردیبهشت‌ماه حدود ۲.۱ میلیون ورقه تسه خریداری شده است تا متوسط معاملات روزانه این اوراق به ۲۳۲ هزار برگه برسد. این عدد برابر با متوسط معاملات روزانه تسه‌ها در پاییز سال گذشته است که انتظارات تورمی دوباره اوج گرفته بود.

به این ترتیب دوباره نشانه‌هایی از التهاب در بازار مسکن پدیدار شده است. نشانه‌هایی که ارتباط مستقیمی با مذاکرات رفع تحریم‌ها و انتظارات تورمی دارد. به نظر می‌رسد برجام یا تداوم تحریم‌ها؛ به نظر می‌رسد این مهم‌ترین تعیین‌کننده مسیر بعدی بازار مسکن در سال جدید باشد. مذاکراتی که در صورت موفقیت می‌تواند انتظارات را کاهش داده و بازار مسکن را حتی با رکودی عمیق مواجه کند یا در صورت تداوم تحریم‌ها مسکن هم دوباره در مسیر صعودی قرار بگیرد و بیش از پیش از دسترس خانوارهای ایرانی خارج شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر