دیدگاه مشترک روسیه و چین درباره احیای برجام

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
وزیر خارجه روسیه گفت: در موضوع احیای برجام پیشرفت‌های واقعی حاصل شده است.

لاوروف روز جمعه در نشست خبری که با شرکت خبرنگاران برگزار و در آن نتایج سیاست خارجی روسیه در سال ۲۰۲۱ جمع بندی شد، افزود: دیدار رئیس‌جمهوری ایران از مسکو رویداد بسیار مهم است. باید تماس‌های سیاسی بین تهران و مسکو ازسرگرفته شود.

وی با یادآوری اینکه همه گیری کرونا، مانعی برای دیدارها و سفر هیات‌های دو کشور شده است، ادامه داد: ولادیمیر پوتین و سید ابراهیم رئیسی روسای جمهوری روسیه و ایران چندین تماس تلفنی داشتند.

وزیر خارجه روسیه گفت: در دیدار سران ایران و روسیه، همه مسائل دستور روابط ایران و روسیه مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: باتوجه به تغییر دولت ایران در سال گذشته باید ببینیم سیاست این کشور چگونه استمرار می‌یابد.

لاوروف با بیان اینکه ایران و روسیه طرح‌های مشترک زیادی دارند، اظهار کرد: دو کشور بر روی این طرح‌ها کار می‌کنند و در کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه نیز در این مورد اقدامات جریان دارد.

وی ادامه داد: بدون شک در بین مسائل بین‌المللی موضوعاتی همچون برجام و امنیت خلیج‌فارس در دیدار سران ایران و روسیه مطرح خواهد شد.

ایران و روسیه در سازمان ملل همکاری می‌کنند

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه ایران و روسیه در سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی و سازمان‌های دیگر بین‌المللی با یکدیگر همکاری می‌کنند، ادامه داد: ایران عضو گروه ما است که از اصول بین‌المللی و منشور ملل متحد دفاع و حمایت می‌کند.

وی توضیح داد: ما در تعدادی از مسائل منطقه‌ای ازجمله مسائل خاورمیانه همکاری می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با یادآوری اینکه همکاری ایران و روسیه برای حل مسئله سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه است، ‌افزود: همکاری ما با ایران و ترکیه در حل مسئله سوریه نمونه خوبی از همکاریها در سطح بین‌المللی است.

لاوروف گفت: این همکاری الگویی از تعامل کشورها برای حل مسئله‌ای است که به رغم غیرمنطبق بودن مواضع آنها برای حل و فصل آن گرد هم آمده‌اند.

حاصل شدن پیشرفت‌های واقعی در برجام

وزیر خارجه روسیه همچنین با بیان اینکه غرب نباید در اجرای برجام تنش روانی ایجاد کند گفت: در موضوع احیای برجام پیشرفت‌های واقعی حاصل شده است. مسکو و پکن درباره احیای توافق هسته‌ای با ایران که دولت قبلی آمریکا از آن خارج شد دیدگاه مشترکی دارند.

این خبر تکمیل می‌شود

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر