از توقف رشد بورس تا بازگشت سیب‌زمینی‌ها از ترکمنستان

خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۵ دی ۱۴۰۰

خبرنامه اقتصاد ایران - یکشنبه ۵ دی ۱۴۰۰
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بوی نفت در بانک مرکزی رئیسی

رئیس کل بانک مرکزی دولت رئیسی اعلام کرده میزان ارز وصولی به کشور امسال رشد چشم‌گیری نسبت به پارسال داشته و پیش‌بینی می‌کند سال آینده بدون رفع تحریم‌ها شرایط ارزی بهتر از امسال شود . با این حال همتی، رئیس کل بانک مرکزی دولت روحانی با اعلام اینکه مجموع درآمدهای نفتی وصولی بانک مرکزی در سال‌های 98 و 99 کمتر از نصف متوسط سالانه پیش از تحریم‌ها بوده، بهبود درآمدهای ارزی در سال جاری را محصول شکست فشار حداکثری ترامپ و تغییر دولت در آمریکا می‌داند، به طوریکه بایدن را به حل مشکل با ایران از مسیر دیپلماسی و کاهش فشارها کشاند. او همچنین این ادعا که دولت سیزدهم از بانک مرکزی استقراض نکرده را رد می‌کند و می‌گوید استقراض مستقیم از بانک مرکزی طی دو دهه اخیر ممنوع شده، اما دولت‌ها هر زمان به کسری بودجه می‌خورند با سه روش دیگر از بانک مرکزی استقراض می‌کنند.

معافیت‌های مالیاتی در خط پایان؟

معافیت‌های مالیاتی از موارد قابل بحث میان اهالی اقتصاد است. برخی آن را مشوقی برای رشد و عده‌ای آن را غیرلازم می‌دانند. گزارش هفتگی کیان این بار احتمال تغییر اجرای سه معافیت مالیاتی را مطرح کرده است. در این گزارش عنوان شده ممکن است تخفیف‌ها و معافیت‌های ذیل مواد ۱۳۲، ۱۰۵، و ۸۱ در میان مدت حذف یا محدود شود. این مواد معافیت مالیاتی مناطق کمتر توسعه‌یافته، معافیت ناشی از رشد ۱۰ درصدی درآمد نسبت به سال گذشته و معافیت مالیاتی مشاغلی مانند کشاورزی را شامل می‌شوند.

فریب صندوق بین‌المللی پول از دلار ۴۲۰۰

صندوق بین‌المللی پول در آخرین به روز رسانی خود از تولید ناخالص داخلی کشورها (GDP)، اندازه اقتصاد ایران برای سال 2021 را 1008 میلیارد دلار محاسبه کرده که ایران را بالاتر از عربستان (842) و ترکیه (795) نشان خواهد داد. اما همانطور که واضح است اقتصاد ایران به صورت سنتی از دو رقیب خود اندازه کوچکتری دارد و این رتبه‌بندی غیر منطقی است. طبیعتا دلیل اصلی این مساله آن است که مقایسه چند اقتصاد بر اساس قیمت‌های جاری اقدام غلط است و دیگر اینکه به نظر IMF اقتصاد ایران را با نرخی نزدیک به ارز 4200 تومان تبدیل کرده که خطای آشکاری است. در نتیجه با محاسبات حقیقی، اقتصاد ترکیه دو برابر اندازه اقتصاد ایران و عربستان 1.5 برابر اقتصاد ایران خواهند بود.

ایست بورس در روز پنجم

شاخص کل بورس تهران پس از رشد بیش از ۷ درصدی در چهار روز متوالی امروز وارد فاز اصلاح شد و این نماگر افت اندک ۰.۱ درصدی را ثبت رساند. برخی البته افت اندک امروز قیمت سهام را استراحت در یک روند صعودی می‌دانند و انتظار ادامه رشد قیمت در معاملات فردا دارند. همچنان عوامل بنیادی از رشد قیمت سهام حمایت می‌کنند و شاید مهمترین عاملی که در این شرایط خللی در رشد کوتاه‌مدت سهام ایجاد کند عوامل روانی و مقاومت‌های تکنیکال باشد.

پشت صحنه بازگشت سیب‌زمینی‌ها از ترکمنستان

بعد از برگشت محموله‌های فلفل دلمه‌ای، سیب و هلو از روسیه و محموله کیوی ایران از هند و امارات، کار به ممانعت از ورود سیب‌زمینی ایران به ازبکستان و ترکمنستان رسید. مشکل اما واحد بود؛ عدم تطابق این محصولات با استانداردهای بهداشتی. عضو هیئت مدیره انجمن ملی سیب‌زمینی امروز در اظهارنظری در این زمینه پای سموم چینی را به میان آورد. اینکه اینکه برخی تجار ایرانی برای سود بیشتر، سموم را از چین خریداری می‌کنند که از کیفیت کافی برخوردار نیستند. یک منبع آگاه در درون وزارت جهاد کشاورزی خبر می‌دهد که آنچه رخ داده مربوط به سهل‌انگاری موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی زیرنظر وزارت بهداشت بوده که متولی پایش این استاندارد است. او همچنین از یک نامه‌نگاری عجیب در این زمینه خبر می‌دهد.

اخباری که نباید از دست داد:

احیای برجام، فرصتی برای استارت‌آپ‌ها و اقتصاد

پیش بینی بورس فردا ۶ دی

مشکلات جدید برای خرید ارز مسافرتی

پشت صحنه جنگ توییتری علیه بورس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر