گزارش اجماع تحلیل‌گران: پیش‌بینی سود ۴۰ درصدی بورس ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 7 پسندیدن

بورسان: نوزدهمین برنامه تحلیلگران به همت گروه خدمات بازار سرمایه کیان برگزار شد و ۹۹ نهاد تحلیلی، قضاوت‌های خودشان را از متغیرهای کلان و همین‌طور، سود شرکت‌های مهم بازار سهام برای سال ۱۴۰۰ به اشتراک گذاشتند. مهمترین نتایج این گزارش به این شرح است:

دلار: میانگین دلار نیما برای سال ۱۴۰۰، ۲۳۶۰۰ تومان پیش‌بینی شده که در مقایسه با میانگین قیمت ۲۱ هزار تومانی ذلار نیما در سال ۱۳۹۹، ۱۳ درصد بیشتر است ولی با این حال، نزدیک به قیمت‌های روز دلار نیما است. این یعنی تحلیلگران فکر می کنند حتی اگر کشور در سال آینده به توافق جامعی هم دست پیدا نکند، حداقل در مسیر توافق پیش می‌رود و از هیجان ارزی خبری نیست.

پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصاد ۱۴۰۰

قیمتهای جهانی: قیمت جهانی کالاهای پایه برای سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به‌طور میانگین با ۲۴ درصد رشد پیش‌بینی شده است . این پیش بینی تا حدی محافظه‌کارانه است چرا که همین امروز قیمت‌های جهانی کالاهای پایه نسبت به میانگین سال جاری، ۳۵ درصد بالاتر است و تحلیلگران، ۱۰ درصد جای اصلاح برای این قیمت‌ها در نظر گرفته‌اند.

رشد واقعی: با نگاه به صفحه رشد سودآوری(ص ۹ ) ، می بینیم که تحلیلگران سود سال ۱۴۰۰ بنگاه ها را نسبت به سال ۱۳۹۹ با ۴۱ درصد رشد پیش بینی کرده‌اند: تقریبا معادل حاصل‌ضرب "پیش بینی رشد دلار نیما در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ (۱۳ درصد) در ۲۴ درصد، پیش‌بینی رشد قیمت کالاهای پایه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹." این یعنی اینکه انگار تحلیلگران انتظار وقوع هیچ رشد واقعی از محل افزایش مقداری تولید و فروش بنگاه‌ها در سال آینده نسبت به سال ۱۳۹۹ ندارند.

رشد سودآوری شرکت‌ها در سال ۱۴۰۰

ارزش‌گذاری : نسبت قیمت به درآمد فوروارد بازار به ۸.۳ رسیده است. اسفندماه سال گذشته، این نسبت نزدیک به ۷ بود و در اوج بازار، این نسبت به عدد ۱۷ رسیده بود. با نصف شدن این نسبت، حالا دیگر می توان گفت که تا حد زیادی حباب قیمت‌ها تخلیه شده ولی با این حال باید در نظر داشت که این نسبت، هنوز در مقایسه با سال گذشته همین موقع حدود ۱.۵ واحد بالاتر است و یا به زبان دیگر، ارزشگذاری بازار، نزدیک به ۲۰ درصد نسبت به سال قبل همین موقع بیشتر است.

باید امیدوار باشیم که رشد ۴ برابری مشارکت مردم در بورس در سال ۱۳۹۹ که برای اولین بار در تاریخ بازار سهام کشور اتفاق افتاد و ورود ۵۳ هزار میلیارد تومان پول حقیقی در این سال، از سطح ارزش‌گذاری فعلی بازار حمایت کند. هر چند بعید نیست که ادامه دار شدن مداخلات بی‌فایده دولت و سازمان‌های نظارتی در ساز و کار عرضه و تقاضای طبیعی بازار -نظیر همین دامنه نوسان نامتقارن، افرادی را که با هزار امید به این بازار وارد شده اند را اندک اندک به بیرون بازار سهام هدایت کند و ارزشگذاری بازار را به متوسط تاریخی خود برگرداند.

تفسیر بازدهی ۱۵۵ درصدی سال ۱۳۹۹ به زبان ساده

با اطلاعات این گزارش، می توانیم دودوتا چهار تای بازدهی عجیب سال ۹۹ را اینط ور تفسیر کنیم: پیش بینی قیمت دلار نیما برای سال ۱۳۹۹ که در اجماع اسفند ماه سال گذشته از تحلیلگران مورد پرسش قرار گرفته است، ۱۴۵۰۰تومان بود و همین تحلیلگران در اجماع این دوره، این رقم را برای سال ۱۴۰۰ به ۲۳۶۰۰ افزایش داده اند(۶۳ درصد رشد) . از طرف دیگر، تحلیلگران قیمت جهانی کالاهای پایه را در اجماع این دوره برای سال ۱۴۰۰ ، ۲۲ درصد بیشتر از آنچه در اسفند سال قبل برای سال ۹۹ در نظر داشتن افزایش داده اند. همین دو عامل، یعنی انتظارات سود آوری سال ۱۴۰۰ نسبت به انتظارات ۱۳۹۹ ، ۲ برابر شده است.

از طرف دیگر، مطابق بند قبل، هجوم مردم به بورس هم، باعث شد تا ازرشگذاری بازار، از ۷ به ۸.۳ افزایش یابد (حدود ۱۸ درصد افزایش). وقتی سود نقدی ۸ تا ۱۰ درصدی را هم به این محاسبات وارد می کنیم و این ارقام را در هم ضرب میکنیم(۱.۰۸*۱.۱۸*۱.۲۲*۱.۶۳) ۱۵۵ درصد بازدهی بازار در این سال را بدست می آوریم.

این یعنی اگر بتوانیم نرخ دلار ، نرخ کالاهای پایه و نسبت قیمت به درآمد را در آستانه سال ۱۴۰۱ پیش بینی کنیم، معمای بازدهی سال ۱۴۰۰ هم حل می شود.

بازدهی سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

در محتمل ترین سناریو که اسمش را سناریوی "گشایشهای محدود دوران مذاکره" می­گذاریم، اگر تحلیلگران میانگین دلار نیما را در انتهای سال ۱۴۰۰ و برای تخمین سودهای سال ۱۴۰۱، در محدوده ۲۷-۲۸ تومان در نظر بگیرند(رشد ۱۵-۲۰ درصدی نسبت به میانگین ۲۳۵۰۰ تومانی سال ۱۴۰۰) و، اگر قیمت جهانی کالاهای پایه را در انتهای سال ۱۴۰۰ برای سال ۱۴۰۱، در سطح قیمت لحظه ای امروز فرض کنند (یعنی تحلیلگران قیمت جهانی کالاهای پایه را در سال ۱۴۰۱ تقریبا ۱۰ درصد بیشتر از میانگین سال ۱۴۰۰ در نظر بگیرند) و اگر ارزشگذاری بازار از سطح نزدیک به ۸ فعلی، کمتر نشود،(که به نظر فرض دور از ذهنی نیست) و با فرض ۸ تا ۱۰ درصد سود نقدی، بازدهی بازار ۴۰ درصد خواهد بود. (۱.۱*۱.۱*۱.۲). البته فرض ما این است که رشد واقعی سودآوری در سال ۱۴۰۱ در کار نباشد. جالب است که تحلیلگران در همین گزارش اجماع هم، لابد با همین نگاه، به طور متوسط بازدهی سال آینده را ۴۰ درصد پیش بینی کرده اند.

می توان برای حالتهای مختلف هم سناریو چید و به امکان کسب بازدهی های مختلف فکر کرد. سناریوی "گشایش سیاسی جامع و کامل" و سناریوی "عدم توافق"، بسته به شدت و ضعف اثر آنها بر متغیرهای کلان آثار مختلفی دارند. تنها یک نکته را در سناریوی "گشایش سیاسی جامع و کامل"، در نظر بگیرید که در پی این سناریو، احتمالا رشد واقعی هم در کار خواهد بود. رشدی که در همه این سالها از آن محروم بوده ایم.

درس فراموش‌نشدنی سال ۱۳۹۹

چرا سال ۱۳۹۹ علی رغم بازدهی ۱۵۵ درصدی، سال تلخی برای مردم و فعالان بازار بود؟ پاسخ این سوال را احتمالا در نوسان بی سابقه بورس در این سال باید جستجو کرد. واقعیت این است که تشویق غیر حرفه ای دولت برای حضور مردم در بورس از یک طرف، و تلاش ناکام سازمان بورس برای به تاخیر انداختن تعادل قیمتی پس از رشد بی منطق قیمتها از مردادماه به بعد، این نوسانات را در این بازار رقم زده و مردم را تلخکام کرده است. همه سخن اینجاست که بازدهی ۱۵۵ درصدی بازار در سال ۱۳۹۹ ، با مقداری کم یا زیاد، به هر حال بدست می آمد چرا که رشد ۶۵ درصدی انتظارات از دلار، رشد ۲۲ درصدی انتظارات از قیمت جهانی کالاهای پایه و، رشد یک واحدی قیمت به درآمد، لاجرم به این بازدهی ختم می­شد و نیاز به این همه تشویق نابجا و تلاش ناکام نبود. نتیجه آنکه، در پایان سالی که سرمایه گذاران باید برای کسب بازدهی ۱۵۵ درصدی جشن می گرفتند، لشکری از سهامداران و سرمایه گذاران مارگزیده می بینیم که دست خود را برای حضور مجدد در این بازار داغ کرده اند.

از این اتفاق درس بگیریم. بازار سال آینده خودش ۴۰ درصد دارد. لطفا دستکاری نکنید!

سلب مسئولیت: لیست ارائه شده فقط برای آشنایی با دیدگاه فعالان بازار سرمایه است و هیچ‌گونه توصیه‌ای به خرید یا فروش ندارد.

برای دسترسی به فایل کامل گزارش اجماع تحلیلگران به کانال بورسان مراجعه نمایید.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر