چرا قیمت زعفران گران شد؟

چرا قیمت زعفران گران شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
با توجه به شرایط خشکسالی، کمبود بارش و عدم انگیزه تولیدکنندگان نسبت به قیمت، تولید زعفران کاهش یافته است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در واکنش به التهابات قیمت زعفران در بازار اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو زعفران دسته ۲۰ میلیون تومان، زعفران پوشال ۲۳ تا ۲۵ میلیون تومان، شبه نگین ۲۵ تا ۲۶ میلیون تومان، نگین ۲۷ تا ۲۸ میلیون تومان و نگین سوپر ۳۰ تا ۳۲ میلیون تومان است که حداکثر با ۱۰ درصد سود در خرده فروشی‌ها باید عرضه شود.

وی قیمت ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومانی هر کیلو زعفران در خرده فروشی را گران دانست و گفت: متولیان امر باید از گرانفروشی جلوگیری کنند چرا که قیمت نسبت به هفته اخیر تغییری نداشته است.

میری ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت زعفران، اغلب خریداران از قیمت‌ها مطلع نیستند که با این وجود نظارت و بازرسی باید افزایش یابد تا گرانفروشی رخ ندهد.

وی حداقل قیمت هر مثقال زعفران دسته در مغازه برای مصرف‌کننده را ۱۱۰ هزار تومان، سرگل ۱۴۰ هزار تومان و نگین ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به بسته‌بندی قیمت کمی متفاوت است چرا که برخی زعفران‌ها در بسته‌بندی‌های معمولی و برخی دیگر در بسته‌بندی هایی که حدود ۱۰ هزار تومان هزینه دارد، عرضه می‌شود.

نایب رئیس شورای ملی زعفران کاهش تولید را یکی از دلایل گرانی محصول اعلام کرد و گفت: از اردیبهشت بارها هشدار داده‌ایم که با توجه به شرایط خشکسالی، کمبود بارش و عدم انگیزه تولیدکنندگان نسبت به قیمت، تولید کاهش یافته است، اما هم اکنون نمی‌توان درصدی اعلام کرد چرا که هنوز برداشت تمام نشده است. علی رغم افزایش ۳ تا ۱۰ برابری قیمت تمامی اقلام، اما نرخ زعفران نوسان چندانی نداشته است.

پیک برداشت زعفران در راه است

میری با اشاره به اینکه برداشت زعفران تا پایان آذر ادامه دارد، بیان کرد: با توجه به پیک برداشت زعفران، عرضه انبوه محصول منجر به کاهش قیمت می‌شود؛ بنابراین کشاورزان باید با مدیریت اقدام به عرضه زعفران کنند.

این مقام مسئول کاهش تولید و دپوی محصول توسط دلالان برای عرضه با نرخ‌های بالاتر در ماه‌های آتی را از دلایل التهاب قیمت در بازار اعلام کرد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات طلای سرخ تصریح کرد: بنابر آمار ۷ ماهه گمرک، صادرات نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته است، حال باید منتظر ماند و دید که صادرات محصول در آبان که تعیین‌کننده است، به چه رقمی می‌رسد. با اعلام آمار گمرک نمی‌توان اظهار نظری راجع به روند مثبت یا منفی گرانی بر صادرات داشت، از این رو تا ۱۵ آذر باید منتظر آمار اعلامی ماند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر