ارزندگی سهم ناظر بررسی شد

بررسی بازگشایی ۵۰ درصدی « بورس »

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
امروز نیز معاملات بازار سهام کشور چنگی به دل نمی‌زد و در این بین شاهد بازگشایی عجیب برخی از نمادها بودیم. برخوردهای سلیقه‌ای در بازگشایی سهام بیش از گذشته مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است.

امروز نیز سهام شرکت بورس اوراق بهادار امروز و پس از ثبت افزایش سرمایه امروز با رشد بیش از ۵۰ درصدی بازگشایی شد و به صف فروش رسید با وجود استقبال اولیه از این سهم اما در نهایت با فشار سهام شرکت بورس به صف فروش رسید. در هیجان بالای معاملات سهام شرکت‌های ناظر مانند بورس انرژی یا بورس کالا بررسی ارزندگی « بورس »‌نیز جالب به نظر می‌رسد. کاهش ارزش معاملات سهام نه‌تنها بر سودآوری شرکت بورس بلکه بر درآمد سایر نهادهای مالی درگیرمانند کارگزاری‌ها و همچنین دولت اثر منفی داشته است.

سال ۹۹ برای شرکت بورس یکی از طلایی‌ترین دوران‌ها از لحاظ سودآوری بود و ارزش معاملات بالا باعث شده بود تا این سهم رشد قابل توجهی را تجربه کند. امسال اما با توجه به ریزش بازار سرمایه و کاهش شدید ارزش معاملات، وضعیت درآمد و سودآوری شرکت بورس نیز با کاهش چشمگیری مواجه شده است که ارزندگی این سهم را در این قیمت‌ها زیر سوال می‌برد. در این گزارش به پیش‌بینی سودآوری شرکت بورس برای سال ۱۴۰۰ در سناریوهای مختلف خواهیم پرداخت.

پیشبینی سود و زیان بورس در سال ۱۴۰۰

با نگاهی به ارزش معاملات در نیمه نخست ۱۴۰۰، به وضوح مشخص است که رکود بازار سرمایه، تاثیر زیادی بر وضعیت سودآوری شرکت بورس گذاشته است. در نیمه ابتدایی امسال، جمع ارزش معاملات ۳۰۳، ۱۲۵ میلیارد تومان بوده که با توجه به دریافت کارمزد ۰.۰۴۸ درصدی بورس از خرید و فروش، درآمد عملیاتی شرکت به ۲۹۱ میلیارد تومانی رسیده است.

با توجه به این موضوع که میانگین روزانه ارزش معاملات از آغاز پاییز تا به امروز حدود ۵۳۳۰ میلیارد تومان بوده است و با این فرض که ادامه سال نیز تغییر خاصی در ارزش معاملات رخ ندهد، درآمد عملیاتی شرکت به حوالی ۴۷۴ میلیارد تومان خواهد رسید. بورس در ۶ ماهه ابتدایی امسال ۸۹ میلیارد تومان هزینه عملیاتی داشته که با رشد نسبی در نیمه دوم سال، انتظار می‌رود که تا انتهای سال در این بخش ۱۹۶ میلیارد تومان هزینه داشته باشد.

در بخش غیرعملیاتی نیز وضعیت نسبتا خوبی را پشت سر گذاشته بود و با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف به خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری توانسته بود که ۹۰ میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی کسب کند که با فرض تکرارپذیر بودن و رشد آن در نیمه دوم سال، می‌تواند به یک درآمد ۱۹۸ میلیارد تومانی در انتهای سال برسد.

با تمام این تفاسیر، بورس تا انتهای سال می‌تواند به سود خالص ۴۰۴ میلیارد تومانی دست یابد که با توجه به ۱۴ میلیارد سهم، به ازای سود هر سهم ۲۹ تومانی را برای بورس به همراه خواهد داشت.

بنابراین نسبت قیمت به در‌آمد انتظاری (P/E آینده‌نگر) این سهم برای انتهای سال ۱۴۰۰ با توجه به قیمت ۱۵۵۲ تومانی امروز نزدیک به ۵۳.۵ می‌شود که عدد بسیار بالایی است و نشان از عدم ارزندگی سهم در این قیمت‌ها دارد.

اگر ارزش معاملات افزایش یابد

اگر فرض کنیم که میانگین ارزش معاملات در نیمه دوم امسال به روزانه ۱۰هزار میلیارد تومان برسد، درآمد عملیاتی شرکت بورس به ۶۷۶ میلیارد تومان در انتهای سال خواهد رسید. اگر هزینه‌های شرکت را نیز با همان نسبت افزایش دهیم، در نهایت بورس می‌تواند به سود خالص ۵۳۲ میلیارد تومانی و سود ۳۸ تومانی به ازای هر سهم خواهد رسید که پی بر‌ای فوروارد شرکت را برای انتهای سال ۱۴۰۰ با قیمت ۱۵۵۲ تومانی به ۴۰ کاهش خواهد داد که به نظر می‌رسد همچنان با ارزندگی فاصله زیادی دارد آن هم در شرایط این روزهای بازار سرمایه که ارزش معاملات به زیر ۵ هزار میلیارد تومان نزول داشته است.

چه کسانی از کاهش ارزش معاملات ضرر کردند؟

دولت، بورس و کارگزاری‌ها کسانی هستند که با دریافت کارمزد از خرید و فروش سرمایه‌گذاران در بورس درآمدزایی دارند. دولت در سال گذشته توانست از دریافت کارمزد و همچنین مالیات مبلغی بالغ بر ۱۷ همت (هزار میلیارد تومان ) درآمدزایی داشته باشد، عددی که ۹ درصد از کل مبلغ وصولی دولت در سال ۹۹ از مالیات بوده است.

کارگزاری‌ها نیز در آن سال سود خوبی را به جیب زدند. برای مثال کارگزاری مفید در سال مالی خود به درآمد ۳۱۰۰ میلیارد تومانی از محل دریافت کارمزد و سود خالص ۱۶۴۲ میلیارد تومانی رسیده بود.

کارگزاری آگاه نیز در کل سال ۹۹ توانست درآمد بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومانی را از محل اخذ کارمزد بسازد و سود خالص آگاه نیز در آن سال به ۱۳۰۰ میلیارد تومان رسید. این درحالیست که این شرکت در نیمه اول امسال تنها ۳۳۷ میلیارد تومان درآمد و فقط ۱۰۳ میلیارد تومان سود خالص ساخته است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر