سرمایه‌گذاری سودده در اقتصاد بیمار

پراید خریده بودیم بهتر از سهام بود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
روز گذشته یکی از سهامداران که از روند این هفته‌های بازار سهام کشور خسته شده بود در یک دل‌نوشته به میزان زیانی که در بازار سهام متحمل شده اشاره داشت. وی به این موضوع اشاره می‌کرد در حالی‌که امواج تورمی کل اقتصاد کشور را در نوردیده است و اثرات آن کاملا در زندگی‌مان مشاهده می‌شود به جای این‌که بازار سهام بتواند ما را از موج تورمی حفظ کند حتی بخشی از سرمایه ما را از بین برده است.  آن‌چه در این گزارش آمده برداشت نگارنده از درماندگی این مخاطب بورسان است که به نظر باید با دید دقیق‌تری بررسی شود.

بورسان: عنوان این گزارش در حقیقت جمله‌ای‌ست که این مخاطب از سر درد در گفته‌های خود به آن اشاره داشت. وی به جهش قیمت اجاره‌ها و سایر کالاها اشاره کرد. اما نکته کلیدی این بود که «اگر در چند ماه گذشته پراید خریده بودم بهتر از سهام بود». قیمت خودروی پراید سایپا در سه ماه گذشته بیش از 30 درصد رشد داشته است و این نمونه‌ای از موج تورمی در کالاهای اساسی و مصرفی جامعه است و در همین مدت سهام هیچ بازدهی را رقم نزده است.

نکات جالب توجهی از سوی این مخاطب مطرح شد. این‌که گرچه تمامی کارشناسان بازار از ارزندگی سهام می‌گفتند اما سهام همچنان مسیر نزولی را تجربه کرد. سال گذشته می‌گفتند که حباب است و به هر حال نظرات مخالفی نسبت به ارزندگی سهام نیز شنیده می‌شد؛ اما در ماه‌های گذشته کمتر کارشناس و تحلیلگری بود که بگوید سهام ارزنده نیست. حتی تحلیلگرانی که همیشه بسیار محتاط بودند نیز در مطالب و تحلیل‌های خود از ارزندگی سهام می‌گفتند. سوال این مخاطب این بود که چه اتفاقی رخ داده است؟‌ چرا باید وضیت بازار به این نقطه برسد؟

پژو ۲۰۶ تا پایان دولت رییسی یک میلیارد می‌شود؟

پاسخ به این سوال طبیعتا ساده نیست. اما از نگاه نگارنده معضل اصلی دولت و دخالت‌های دولتی چه در بازار سهام چه در سایر بازارها است.

هشدار به تشدید بی‌اعتمادی نسبت به بازار سرمایه

اینکه بازار ارزنده است یا خیر در مطالب بورسان یا در برنامه‌های تصویری که پخش می‌شود مورد بررسی قرار گرفته است. به صورت کلی نیز به نظر می‌رسد سهام در وضعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری قرار دارند. در این میان طبیعتا رشد نرخ سود بدون ریسک یا تردید در خصوص آینده اقتصادی کشور می‌تواند بر تصمیم سرمایه‌گذاران اثر داشته باشد. با این حال آن‌چه بیش از همه در این دل‌نوشته یا سایر پیام‌ها مشاهده می‌شود رشد بی‌اعتمادی به بازار سرمایه است. همزمان با افزایش بی‌اعتمادی به سیاست‌گذار و کل سیستم اقتصادی حالا این بی‌اعتمادی خود را در بازار سرمایه نیز نشان می‌دهد.

شاید علت اصلی حال ناخوش این روزهای بازار سهام را باید در دخالت دولت در بازارهای مختلف دانست. رویه ناشیانه فروش سهام از سوی دولت در سال گذشته شاید یکی از دلایل اصلی تشدید بی‌اعتمادی به بازار سرمایه بود. دولت مانند فروشنده‌ای بود که فقط قصد داشته به هر طریقی جنس خود را به خریدار قالب کند و بدون احترام به خریدار هیچ چیزی جز پول نمی‌شناخت. شاید این روایت با واقعیت فاصله داشته باشد اما این برداشتی است که سرمایه‌گذاران سال گذشته نسبت به عملکرد دولت در بازار سهام داشتند.

حضور دولت در بازارها تنها بر شدت بی‌اعتمادی می‌افزاید. عنوان این گزارش از این جهت نگران‌کننده است که به تدریج بازار سرمایه نقش خود را برای سرمایه‌گذاری یا مهمتر از آن در فضای ملتهب اقتصاد کشور به عنوان مقصد سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم از دست می‌دهد. شاید سیاست‌گذاران که خود مسبب چنین وضعیتی هستند انتظار دارند که عموم جامعه در این شرایط آب رفتن سرمایه خود را ببینند و هیچ کاری نکنند. اما خیلی طبیعی است که جامعه برای حفظ ارزش دارایی خود در برابر تورم باید به سایر بازارها حرکت کند. حتی اگر کنترل شدیدی بر بازار دلار و طلا انجام شود این میل به سمت بازار کالایی کشیده می‌شود. همین موضوع می‌تواند موج‌های سفته‌بازی را به بازار کالاهای اساسی یا مصرفی بکشاند که نتیجه آن آسیب بیشتر به اقتصاد خواهد بود.

تصور اینکه با کنترل بازارها می‌تواند از تب التهابی تورم کاست خیلی با واقعیت فاصله دارد. اگر قصد داریم تورم را کنترل کنیم باید هر چه سریع‌تر به فکر اصلاح ریشه‌های اصلی شکل‌گیری این بلای اقتصاد یعنی بودجه و بانک‌ها باشیم. با این حال دولت سیزدهم در کمتر از 3 ماه نشان داد که شهامت کار صحیح را ندارد و با این وضعیت باید به تمامی کسانی که چشم امید را بر اصلاح وضعیت بسته‌‌اند حق داد. طبیعی است که در چنین اقتصادی پراید از سهام سایپا امن‌تر باشد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر