دور دوم کمیسیون مشترک برجام فردا برگزار می‌شود

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜
  • 👁️62
  • 💬0

بورسان: دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد دور دوم جلسه کمیسیون مشترک برجام فردا جمعه در وین برگزار می‌شود.

در این بیانیه آمده است: «کمیسیون مشترک برجام کارش را ساعت ۱۰ صبح ۹ آوریل (به وقت اروپای مرکزی) به صورت جلسه حضوری در وین از سر خواهد گرفت.»

ریاست این جلسه را «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده خواهد داشت و نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران در آن حضور خواهند داشت.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، شرکت‌کنندگان در این نشست به ارزیابی رایزنی‌های برگزار شده در سطوح مختلف در هفته جاری درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و حصول اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی همه طرف‌ها خواهند پرداخت.

دور‌ نخست نشست حضوری کمیسیون مشترک برجام روز سه‌شنبه در «گراند هتل» شهر وین برگزار شد و با توافق برای ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی پایان یافت.

بر اساس توافق صورت گرفته، دو نشست کارشناسی موازی بین اعضای کمیسیون مشترک برجام جهت انجام رایزنی‌های فنی در حوزه رفع تحریم و هسته‌ای تشکیل شد. این نشست‌های کارشناسی قرار است به بحث و رایزنی در خصوص جنبه‌های فنی و جزییات مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای بپردازند و نتیجه بحث‌های خود را به کمیسیون گزارش کنند.

علاوه بر این امروز عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان، با رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کرد، به نظر می‌رسد رفع برخی نگرانی‌های آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران و همچنین تاکید بر ادامه همکاری‌های ایران و آژانس که احتمالا بخشی از مذاکرات کارشناسی کارگروه‌ها را در بر می‌گیرد، بخشی از مذاکرات عراقچی و گروسی بوده است.

پیش‌بینی آمریکا از ادامه مذاکرات

به گزارش الجزیره، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ند پرایس نیز با اعلام اینمکه مذاکرات با ایران ادامه خواهد یافت گفت: نباید در مورد انتظارات مربوط به گفت‌وگو‌های وین مبالغه کرد. فرستاده ویژه امور ایران احتمالا پس از توقف گفت‌وگو‌های وین تا پایان هفته بازخواهد گشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که این مذاکرات به‌دلیل عدم وجود اعتماد بین ایران و آمریکا و دیگر کشور‌ها دشوار خواهد بود.

پرایس مدعی شد: «نقض حقوق بشر ازسوی ایران و حمایت آن از شبه‌نظامیان در منطقه دو چالش بزرگ برای ما و شرکای منطقه‌ای ما است.»

پیش از این نیز «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرد در نشست کمیسیون مشترک برجام درباره مسیر پیش‌رو تصمیم‌گیری خواهد شد.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر