واکنش تند دولت به تغییر افزایش حقوق بازنشستگان توسط مجلس

واکنش تند دولت به تغییر افزایش حقوق بازنشستگان توسط مجلس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت با انتشار اطلاعیه‌ای مخالفت خود را با تغییر افزایش حقوق بازنشستگان توسط مجلس اعلام کرد.

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت در پی انتشار مصاحبه‌ای از رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رسانه‌ها درباره ای که هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه هیات وزیران در خصوص افزایش مستمرئ بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی را ابطال کرده است، توضیحاتی را ارائه کرد.

این دبیرخانه روز سه شنبه در بخشی از توضیحات خود نوشت: به مجرد اینکه دولت از مجارئ رسمی و مکاتبات مردمی اطلاع یافت بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نسبت به مصوبه میزان افزایش مستمرئ خود در سال ۱۴٠۱ گلایه‌مند هستند، رئیس‌جمهور، معاون اول خود را مامور رسیدگی به این موضوع کرد و محمد مخبر متعاقبا سلسله جلساتی را با حضور نمایندگان کانون‌های بازنشستگان و تشکل‌های مربوطه برگزار کرد و در جرئان این جلسات تمهیداتی برای ارتقای معیشت و حمایت از قدرت خرئد بازنشستگان اندیشیده شد.

مغایرت قانونی افزایش مستمرئ بازنشستگان

در عین حال کمیسیون مربوطه در دولت نیز پس از اطلاع از برخی برداشت‌های حقوقی مبنی بر اینکه مصوبه مربوط به افزایش مستمرئ بازنشستگان تامین اجتماعی ممکن است مغایر با برخی مواد قانونی باشد، با تشکیل جلسات کارشناسی، بررسی این مغایرت احتمالی را در دستور کار قرار داده است.

در بخش دیگرئ از توضیحات دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت آمده است: هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، به موجب «قانون اجرای اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی جمهورئ اسلامی ایران» و آیین‌نامه‌های اجرایی مربوطه، بازوی مشورتی رئیس مجلس شورای اسلامی برای حسن انجام وظایف محوله در دو اصل مذکور قانون اساسی است.

این هیات بر اساس قانون و رویه‌های پیشین نظرات خود را در خصوص مصوبات هیات دولت به رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کند و اگر جمع‌بندی رئیس مجلس بر این بود که مصوبه مغایرتی با قوانین دارد در مکاتبه با رئیس‌جمهور خواستار اصلاحیه و بازنگرئ در مصوبه مربوطه می شود. لذا هیات تطبیق از جایگاهی برای ابطال مصوبات هیات وزیران برخوردار نیست و بر این اساس نقل قول منتشره از یکی از نمایندگان مجلس در این زمینه دقیق به نظر نمی‌رسد.

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت در پایان گفت: دولت از ابتدای استقرار، بارها اعلام کرده چه از نظر گفتمانی و چه در میدان عمل، حامی اقشار زحمت‌کش و آسیب‌پذیر کشور از جمله بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی و حداقلی‌بگیران است و نهایت تلاش خود را برای صیانت از منافع و حفاظت از معیشت و قدرت خرئد این عزیزان به کار خواهد بست.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر