اهمیت گزارش‌های تیر برای شرکت‌های روغنی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: در برنامه زنگ پایان همراه با امیرهوشنگ نوایی، تحلیل‌گر بورسان به بررسی کلی صنعت روغن خوراکی و عملکرد فصل بهار نمادهای برجسته این صنعت شامل غکورش، غبشهر و غمارگ پرداختیم.

صنعت روغن خوراکی در بازار سرمایه شامل سه نماد مطرح است: غکورش که اخیرا به این جمع اضافه شده و با برندهای فامیلا و اویلا در بازار شناخته می‌شود؛ نمادهای غبشهر و غمارگ از قدیمی های این صنعت بوده که غبشهر روغن لادن و بهار و غمارگ روغن آفتاب را روانه بازار می‌کند.

اگر نگاهی به ظرفیت تولید سالانه این شرکت‌ها داشته باشیم، ظرفیت اسمی غکورش ۴۰۷ هزارتن بوده که میزان تولید واقعی آن کمتر و حدود ۳۰۰ هزار تن است. غبشهر نیز ظرفیت اسمی ۵۰۰ هزار تنی و تولید واقعی ۴۸۰ هزار تنی دارد و در نهایت غمارگ که ظرفیت اسمی کمتری نسبت به بقیه داشته و مقدار آن ۲۷۰ هزار تن می‌باشد.
اما نکته جالب توجه سهم بازار بیش‌تر غکورش نسبت به غبشهر است، چراکه غکورش در سال‌های اخیر بیشتر تمرکز خود را بر توسعه سهم بازار گذاشته است.

میزان سودآوری غکورش در فصل بهار با وجود پرداخت مالیات سنگنین همچنان در محدوده سودآوری بوده و رشد ۴۳ درصدی داشته است؛ اما در غبشهر شرایط بسیار بهتر از غکورش بوده و شرکت بهار درخشانی را با رشد ۴۰۶ درصدی سودآوری پشت سر گذاشته است. غمارگ اما در کمال در فصل بهار نیز در محدوده زیان بوده و کاهش سودآوری را تجربه کرده است.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر