پیشنهاد ایران به طرف آمریکایی چه بود؟

پیشنهاد ایران به طرف آمریکایی چه بود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
وزیر امورخارجه گفت: ما یک ایده به آمریکایی‌ها پیشنهاد کردیم، به تعویق انداختن موضوعات مرتبط با لیست سیاه. اما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود در برجام برخوردار می‌شوند. کسب انتفاع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی فراتر از توافق هسته‌ای نمی‌خواهیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران گفتگویی با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» انجام داده است که مشروح آن به شرح زیر است:

سؤال: بیایید با جنگ در اوکراین شروع کنیم، ایران این درگیری را محکوم کرد، اما مشخصا تجاوز روسیه را محکوم نکرد، چرا؟

جواب: ما از ابتدا مواضع خود را علیه جنگ در اوکراین خیلی واضح اعلام کرده‌ایم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از همان ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و مذاکرات سیاسی بین طرفین را آغاز کنیم. من خودم سه بار با وزیر خارجه اوکراین و بارها با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تماس داشتم. اعتقاد ما همچنان بر این است که راه حل اوکراین جنگ نیست و هرچقدر هم این درگیری طولانی شود، راهی جز مذاکره برای حل آن وجود نخواهد داشت.

سؤال: کرملین به تازگی از سفر پوتین به تهران برای گفتگو در مورد سوریه در هفته آینده خبر داده است. در این سفر در مورد اوکراین هم صحبت می‌کنید؟

جواب: این نشستی سه‌جانبه در قالب آستانه خواهد بود که برای اولین بار در طی سه سال گذشته به صورت حضوری برگزار می‌شود. موضوعات مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم‌ها علیه سوریه و عملیات نظامی احتمالی ترکیه در منطقه مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس‌جمهور رئیسی دو هفته پیش در ملاقات با رئیس‌جمهور پوتین در ترکمنستان مواضع ایران در خصوص جنگ اوکراین را مطرح و اعلام کردند در حالی که ریشه‌های جنگ را درک می‌کنیم، اما ایران همچنان مخالف درگیری است. ما مطمئناً تلاش‌های خود را برای دستیابی به آتش‌بس در اوکراین با حضور رئیس‌جمهور روسیه در تهران ادامه خواهیم داد.

سؤال: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا اعلام کرد که روسیه در شرف دستیابی به پهپادهایی با قابلیت حمل موشک از ایران است. پاسخ دولت شما چیست؟

جواب: ما همکاری‌های مختلفی با روسیه از جمله در بخش دفاعی داریم، اما به هیچیک از طرف‌های درگیر در این جنگ کمک نمی‌کنیم، زیرا معتقدیم که جنگ باید متوقف شود. من فکر می‌کنم مشکل فعلی درگیری این است که تولیدکنندگان تسلیحات در برخی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، در تلاش هستند تا محصولات خود را بفروشند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب و برای توقف جنگ تلاش خواهیم کرد.

مذاکرات هسته‌ای برجام به کجا رسید؟

سؤال: مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته‌ای برجام در چه مقطعی است؟ هر چند دیدار اخیر در دوحه به خوبی پیش نرفت.

جواب: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در مورد موضوع هسته‌ای انجام داده است. ما به پیش‌نویسی رسیدیم که ۹۰ درصد آن با موافقت ۴ + ۱ و همچنین آمریکایی‌ها همراه است. ما برای لغو تحریم‌ها با آمریکایی‌ها در تماس هستیم. آن‌ها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها در حال رایزنی هستند. هم در پیش‌نویس و هم در ایده‌هایی که مطرح شده، پیشرفت زیادی حاصل شده است. فکر نمی‌کنم این مطلب درست باشد که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد. پیشرفت وجود دارد، اما مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید به آن‌ها پرداخته شود.

سؤال: کدام مسائل؟

جواب: ما ضمانت‌های اقتصادی قوی می‌خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد، باید مطمئن باشد که طرح اجرا می‌شود و در صورت اعمال تحریم، غرامت دریافت می‌کند.

سؤال: آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که از طریق آن با ایالات متحده در ارتباط هستید؟

جواب: من با «دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته‌ای صحبت کردم، ایشان ایده‌های خوبی را پیشنهاد کرد که در مذاکرات مورد توجه قرار خواهیم داد. در ده ماه گذشته، علاوه بر دیداری که در رم داشتیم، دو بار همدیگر را دیده‌ایم و در مورد مسائل مختلف از جمله برجام صحبت کردیم. اکنون ما در مرحله جدیدی از تبادل نظر هستیم، ما از قابلیت‌ها و توانایی‌های وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته‌ای استقبال می‌کنیم، همانطور که از هر ایده‌ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می‌کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و پایدار هستیم و از کمک دیگر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می‌کنیم.

سؤال: آیا این واقعیت که آمریکا از حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خودداری می‌کند، مانعی برای برجام است؟

جواب: ما یک ایده به آمریکایی‌ها پیشنهاد کردیم، به تعویق انداختن موضوعات مرتبط با لیست سیاه. اما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود در برجام برخوردار می‌شوند. کسب انتفاع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی فراتر از توافق هسته‌ای نمی‌خواهیم.

منبع: مهر

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر