نکاتی که درباره واکسن آسترازنکا باید بدانید

نکاتی که درباره واکسن آسترازنکا باید بدانید
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 10 پسندیدن

بورسان: آمار منتشر شده از سوی گمرک و دیگر مسئولین نشان می‌دهد که واردات و میزان تولید داخلی واکسن تا کنون به بیش از ۱۳۱ میلیون دز رسیده است.

دومین واکسنی که با تعداد بالا در کشور وارد شده واکسن آسترازنکا است. این نوع واکسن بیش از ۲۵ درصد از واکسن‌های موجود در ایران را به خود اختصاص می‌دهد. در مجموع تاکنون بیش از ۱۱ میلیون دز واکسن آسترازنکا از ۶ کشور جهان وارد ایران شده است.

اما درباره واکسن آسترازنکا چه می‌دانیم؟ عوارض واکسن آسترازنکا چیست؟ کدام واکسن کرونا بهتر است؟ واکسن آسترازنکا ساخت کجاست؟ واکسن آسترازنکا کجا بزنیم؟

Loading...
ایران از چقدر واکسن وارد کرده است؟

آسترازنکا مرگبار است؟

کمال حیدری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درباره عوارض گزارش‌شده و مرگ ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا می‌گوید: بررسی‌های ما از تمام واکسن‌ها نشان‌دهنده افزایش عوارض یا مرگ در پی تزریق واکسن نیست. تاکنون بیش از ۱۳۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است، در میان آنها مواردی از عوارض و مرگ هم تایید شده که بسیار کم است.

ثبت کمتر از ۱۰ پرونده عارضه واکسن

کمال حیدری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در گفتگو با همشهری درباره عوارض گزارش شده و مرگ ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا توضیح می‌دهد و می‌گوید: «نه‌تنها درباره آسترازنکا که برای تمام واکسن‌ها از همان ابتدا عوارض ثبت و به معاونان درمان در دانشگاه علوم پزشکی گزارش می‌شود تا بررسی و پیگیری‌های لازم انجام شود. بررسی‌های ما از تمام واکسن‌ها نشان‌دهنده افزایش عوارض یا مرگ در پی تزریق واکسن نیست.» تاکنون بیش از ۱۳۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است، در میان آن‌ها مواردی از عوارض و مرگ هم تایید شده که بسیار کم است: «بر اساس آخرین آمار تا ۱۱۵ میلیون دوز تزریق صد‌ها پرونده به کمیته علمی ارجاع شده بود، اما کمتر از ۱۰ پرونده مربوط به عوارض واکسن‌ها مورد تایید قرار گرفت.»
این مسئول درباره مرگ فرزند پزشک چنارانی بر اثر تزریق آسترازنکا هم می‌گوید: «این مسئله به عنوان مرگ ناشی از تزریق واکسن گزارش شده، اما اینکه آیا قطعا به دلیل تزریق واکسن فوت رخ داده، هنوز مشخص نیست. پرونده این فرد در دست بررسی است.»

واکسن آسترازنکا از چه کشورهایی وارد ایران شد؟

در اوایل تولید و خرید واکسن کرونا، ایران با عضویت در کوواکس برای دریافت بیش از 16 میلیون دز واکسن آسترازنکا اقدام کرد. کوواکس توسط تعدادی از سازمان‌های بین المللی ازجمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یونیسف اداره می‌شود. با این حال تاکنون کوواکس تنها حدود 3 میلیون و 600 هزار دز واکسن آسترازنکا به ایران اعطا کرده که این واکسن‌ها ساخت کشورهای کره‌جنوبی و ایتالیا است.

ژاپن اخیرا 2.9 میلیون دز و اتریش 650 هزار دز واکسن آسترازنکا رایگان در اختیار ایران قرار داد. در این میان بخش خصوصی هم برای واردات واکسن اقدام کرد و حدود 963 هزار دز آسترازنکا را توانست از روسیه وارد کند.

Loading...
ایران از چه کشورهایی واکسن آسترازنکا وارد کرده است

سینوفارم بهتر است یا آسترازنکا؟

اما کدام واکسن کرونا بهتر است؟ آسترازنکا یا سینوفارم؟ هر واکسن معایب و مزایی دارد و ممکن اس باتوجه به نوع آن عوارضی داشته باشد. اما بد نیست بدانید که نحوه عملکرد سینوفارم و واکسن استرازنکا چگونه است؟

سینوفارم از خود ویروس‌های کشته شده استفاده می‌کند و در این نوع واکسن پروتئین‌های spike هنوز فعال هستند و بدن علیه این ویروس‌ها پادتن ساخته و سیستم ایمنی آماده دفاع از بدن می‌شود. اما در واکسن آسترازنکا، ژن سازنده پروتئین spike کرونا درون یک آدنو ویروس سرماخوردگی که قابلیت تکثیر خود را از دست داده، وارد شده و این آدنو ویروس با ورود به سلول‌های بدن باعث تحریک سیستم ایمنی و ساخت پادتن برعلیه این ویروس می‌شود و بدن را در مقابل ویروس کرونا مقاوم می‌کند.

واکسن آسترازنکا کجا بزنیم؟

در روزهای اخیر به دلیل کاهش واردات واکسن آسترازنکا در بسیاری از مراکز تهران، این واکسن دیگر برای دوز اول تزریق نمی‌شود. اما هنوز در برخی شهرستان‌ها واکسن استرازنکا برای دوز اول تزریق می‌شود. با بررسی‌های میدانی و گزارش های رسیده به ما در شهرهای شیراز، لاهیجان و

تعداد واکسن‌های وارداتی به کشور تا امروز (۶ مهر ۱۴۰۰) از مرز ۷۳ میلیون دز گذشته است، اما بیش از ۸۵ درصد این واکسن‌ها چینی هستند. بنابراین متقاضیان واکسن آسترازنکا باتوجه به اینکه محدودیت‌های سنی برداشته شده و همه افراد بالای ۱۲ سال می‌توانند برای دریافت واکسن اقدام کنند، حالا به این نوع واکسن دسترسی ندارند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که درحال‌حاضر برخی استان‌ها حتی برای کسانی که نوبت دوم تزریق واکسن آسترازنکای آنها فرارسیده واکسنی ندارند. به طور مثال در گیلان این هفته هیچ تزریق واکسن آسترازنکا چه دز اول و چه دوم انجام نشد و اعلام شده که ممکن است آخر هفته این نوع واکسن به گیلان برسد، آن هم تنها برای دز دومی‌ها.

در این میان برخی مراکز در استان تهران نیز آسترازنکا تزریق می‌کنند، اما تنها به افرادی که نوبت دز دوم آنها فرارسیده است. از این مراکز به سلامت حکیم اعتماد (خیابان عباسی روبه روی پارک افق)، مجموعه ورزشی مدرس (میدان شاملو، حمزه آباد)، حرم شاه عبدالعظیم (شهرری) بوستان آزادگان (مشیریه) و ایران مال (انتهای همت) اشاره کرد.

در این میان اما برای تزریق واکسن دز اول آسترازنکا استثنائاتی نیز وجود دارد. گفته می‌شود دانشجویان خارج کشور با در دست داشتن مدرک پذیرش دانشجویی و ویزا می‌توانند برای دریافت دز اول واکسن آسترازنکا اقدام کنند. مسجدالرضا میدان نیلوفر یکی از مراکزی است که به دانشجویان خارج از کشور این خدمات را ارائه می‌دهد. البته ظاهرا با ویزای توریستی واکسن آسترازنکای دز اول تزریق نمی‌شود.

البته در این میان ظاهرا هنوز در برخی شهرها ذخیره واکسن آسترازنکا به اتمام نرسیده از این رو همچنان به متقاضیان این نوع واکسن را تزریق می‌کنند. دانشگاه بوعلی همدان یکی از مراکزی است که تا امروز این نوع واکسن را تزریق می‌کرده است. در شیراز نیز برخی مراکز واکسن آسترازنکا را تزریق می‌کنند.

واکسن آسترازنکا ساخت کجاست؟

آنطور که شرکت اصلی این واکسن اعلام می‌کند، آسترازنکا در 25 سایت تولید واکسن در 15 کشور جهان تولید می‌شود.

واکسن آسترازنکا که به ایران وارد شده ساخت کشورهای کره‌جنوبی، روسیه، ژاپن و ایتالیا است. اما این واکسن در کشورهای آلمان و انگلستان نیز تولید می‌شود.

آیا با تزریق واکسن آسترازنکا کرونا می‌گیریم؟

این واکسن حاوی هیچ ویروس زنده‌ای نیست، بنابراین نمی‌تواند افراد را بیمار کند. آسترازنکا از بخشی از پروتئین ویروس ساخته می‌شود.

این واکسن توسط شرکت دارویی آسترازنکا با همکاری دانشگاه آسفورد کشف شد.

قیمت واکسن آسترازنکا چقدر است؟

قیمت هر دز واکسن آسترازنکا 3 یورو است. شرکت تولیدکننده این واکسن تا کنون سیاستی را در پیش گرفتند که واکسن را بدون گرفتن هیچ سودی و با هزینه تولید به فروش برسانند. از این رو آسترازنکا ارزانترین واکسنی است که برای کرونا ساخته شده است.

با این حال اخیرا مدیران این شرکت اعلام کردند که نمی‌توانند این سیاست را تا ابد ادامه دهند و به زودی قیمت محصول خود را افزایش خواهند داد.

چقدر واکسن آسترازنکا در دنیا تزریق شده است؟

آنطور که هفته گذشته دانشگاه آکسفورد اعلام کرد، میزان تزریق واکسن آسترازنکا در جهان از مرز یک میلیارد دز عبور کرده است. همچنین این واکسن در 181 کشور جهان تزریق شده و از لحاظ توزیع گسترده هیچ واکسنی به پای آن نمی‌رسد. بعد از آسترازنکا، فایزر با تزریق در 111 کشور جهان و واکسن چینی با تزریق در 64 کشور قرار دارد.

تا کنون 4 میلیارد و 250 میلیون دز واکسن در سراسر جهان تزریق شده که آسترازنکا سهم یک‌چهارمی از آن دارد.

واکسن آسترازنکا چقدر ایمنی ایجاد می‌کند؟

مطالعات اولیه نشان می‌داد که آسترازنکا در برابر ویروس کرونا 92 درصد ایمنی ایجاد می‌کند. با این حال با جهش ویروسی اثربخشی این واکسن نیز کاهش یافته و حالا در برابر گونه دلتا ایمنی 60 تا 67 درصدی ایجاد می‌کند.

با این حال این واکسن به طور موثری از ابتلای شدید و موارد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا کم می‌کند.

عوارض واکسن آسترازنکا چیست؟

مانند دیگر واکسن‌ها و داروهای موجود در جهان، واکسن آسترازنکا عوارض جانبی هم دارد.

یک نفر از هر 10 نفر ممکن است احساس خستگی، کبودی، درد یا خارش در بازوی و محل تزریق واکسن، سردرد، درد عضلانی، حالت تهوع و تب را تجربه کند.

بیش از یک نفر در 100 نفر ممکن است قرمزی یا تورم در محل تزریق، اسهال و استفراغ را تجربه کند.

یک نفر در هزار نفر کاهش اشتها، سرگیجه، خواب آلودگی، تعریق و متورم شدن غدد لنفاوی را تجربه می‌کند.

احتمال مرگ با واکسن آسترازنکا چقدر است؟

در تزریق واکسن آسترازنکا عوارض جانبی نادر اما شدیدی نیز گزارش شده است: آنافیلاکسی و ترومبوز همراه با ترومبوسیتوپنی (TTS) که در زبان عامیانه به عنوان «لخته» شناخته می‌شود، این عارضه در 5 نفر از هر میلیون نفری که آسترازنکا تزریق کرده‌اند، دیده شده است.

برخی گزارش‌ها اعلام می‌کنند در سنین کمتر از 60 سال یا در زنان این عارضه بیشتر دیده شده است. با این حال این موضوع احتمال دارد ناشی از خطای آماری جامعه واکسینه زده باشد. به این معناکه پرستاران که غالبا زنان هستند و سنین کمتر از 60 سال که جزء کادر درمان هستند در ابتدا بیشتر از دیگر گروه‌ها واکسن آسترازنکا دریافت کردند.
ایجاد لخته لزوما به مرگ افراد منجر نمی‌شود و درمان‌هایی برای آن وجود دارد. گفته می‌شود از هر 5 نفر که به این عارضه دچار می‌شوند یک نفر ممکن است جان خود را از دست بدهد. بنابراین احتمال مرگ با واکسن آسترازنکا یک در میلیون است.

در گزارشی در کشور استرالیا آماده است که برای اینکه بدانید خطر ایجاد لخته خون و مرگ در اثر تزریق واکسن آسترازنکا چقدر است کافی است بدانید که احتمال آن بسیار کمتر از خطر مرگ شما در یک تصادف رانندگی در سال آینده است. با توجه به تعداد سوانح رانندگی در ایران احتمالا این موضوع با شدت بیشتری صادق است.

آسترازنکا مناسب کدام گروه سنی است؟

در حال حاضر افراد بالای 18 سال می‌توانند این واکسن را دریافت کنند.
به دلیل برخی عوارض گفته شده بود که بهتر است این واکسن به افراد زیر ۶۰ سال تزریق نشود و تزریق آسترازنکا در بسیاری از کشورهای اروپایی متوقف شده بود. اما آژانس دارویی اروپا (EMA) بعد از بررسی مجدد واکسن بریتانیایی ـ سوئدی آسترازنکا، آن را ایمن و کارا ارزیابی کرد و استفاده از آن بار دیگر ازسر گرفته شد.

فاصله بین دو دوز واکسن آسترازنکا چقدر است؟

دوز دوم واکسن آسترازنکا معمولا 12 هفته (3 ماه) بعد از دوز اول دریافت می‌شود و حداقل زمان بین تزریق دو دوز نیز می‌تواند 4 هفته باشد.

اما دانشمندان آکسفورد در تحقیقی دریافته‌اند که اگر این فاصله افزایش یابد، میزان اثربخشی حتی بیشتر نیز می‌شود. به طوری که فاصله بین تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا اگر به ۴۵ هفته نیز برسد مشکلی در میزان مصونیت بدن ایجاد نمی کند و حتی سطح ایمنی بدن را بالاتر هم می برد.

دوز سوم واکسن آسترازنکا هم لازم است؟

طبق پژوهش‌ها اگر دوز سوم واکسن آسترازنکا شش ماه پس از دوز دوم تزریق شود می‌تواند به «افزایش قابل توجه» سطح پادتن در بدن منجر شود. به این ترتیب واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع ویروس کرونا «بسیار بالاتر» می رود.

چه کسانی نباید واکسن آسترازنکا بزنند؟

گفته می‌شود افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی (آنافیلاکسی) دارند و افرادی که تب بالای 38 درجه دارند نباید واکسن بزنند. همچنین آن‌هایی که به دنبال تزریق نوبت اول دچار هر نوع عارضه شدید شده‌اند، منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند.

در آغاز واکسیناسیون برخی کشورها برخی کشورها توصیه کردند که واکسن آسترازنکا برای سنین بیش از 45 سال تزریق شود. اما با گذشت چند ماه حالا توصیه‌ای که می‌شود این است که بهترین واکسن در دسترس‌ترین آن است. تغییر توصیه به این دلیل بود که گونه‌های جهش یافته کرونا جوانان را بیشتر درگیر کرده و راهی بیمارستان می‌کند و احتمال مرگ جوانان با کرونا قابل مقایسه با احتمال مرگ آنها با واکسن آسترازنکا نیست.

کدام افراد باید در تزریق واکسن کرونا احتیاط کنند؟

در افرادی که مبتلا به بیماری خونریزی‌دهنده یا اختلال انعقادی (هموفیلی) هستند یا داروهای رقیق کننده خون (ضدانعقادی) مصرف می‌کنند، واکسیناسیون باید در ساعت‌های اول پس از دریافت فاکتورهای انعقادی انجام شود و محل تزریق حدود 30 دقیقه فشار داده شود. افرادی که ضعف سیستم ایمنی یا بیماری اتوایمیو دارند باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

آیا زنان شیرده و باردار هم می‌توانند واکسن بزنند؟

تزریق واکسن آسترازنکا در مادران شیرده مشکلی ایجاد نمی‌کند اما زنان باردار بهتر است قبل از دریافت واکسن با پرشک خود مشورت کنند.

در کشوری مانند استرالیا اعلام می‌شود در صورتی که شخص باردار جزء گروه‌های پرخطر است یعنی دارای بیماری زمینه‌ای است یا در محیطی که احتمال ابتلا به ویروس در آن زیاد است، حتما واکسن کرونا دریافت کنند.

نکاتی که پس از تزریق واکسن کرونا باید رعایت کنیم

بعد از دریافت واکسن کرونا تا نیم ساعت در مرکز بمانید. در صورت بروز علائم خفیف مانند درد، تب و آبریزش بینی از مسکن مانند استامینوفن یا آنتی هیستامین استفاده کنید و در صورت بروز عوارض شدید، با مرکزی که واکسن کرونا تزریق کرده تماس بگیرید.

چرا نام آسترازنکا به واکس‌زوریا تغییر یافت؟

شرکت داروسازی بریتانیایی سوئدی آسترازنکا نام واکسن کرونای آسترازنکا را چندروز پیش مخفیانه تغییر داده است. آسترازنکا از این پس با عنوان Vaxzevria (واکس‌زوریا) ارائه خواهد شد.
کمیسیون دائمی واکسیناسیون آلمان استیکو (Stiko) روز سه‌شنبه ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) اعلام کرده بود که بنا بر داده‌های موجود پس از تزریق واکسن آسترازنکا احتمال بروز عوارض جانبی نادر وجود دارد. با این حال گفته می‌شود افرادی که دوز اول آسترازنکا را تزریق کردند، می‌توانند با مشورت پزشک دوز دوم واکسن را نیز دریافت کنند.
سیاستمداران آلمانی از جمله آنگلا مرکل گفتند که آسترازنکا ایمن و کاراست و برای مقابله با کرونا آماده‌اند این واکسن را تزریق کنند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر