بازار سرمایه برنده است یا ارز دیجیتال؟

ریسک روند مثبت بیت کوین برای بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری : بازار سهام بعد از ریزش سنگینی که از مرداد ماه سال گذشته آغاز شد، توانسته اندکی بهبود یابد، اما این درحالیست که تعداد بسیار زیادی از نمادها همچنان رشد چندانی نیافتن و سهامداران آنها در ضررهای سنگین قرار دارند.

بورس با چندین عامل به طور مستقیم در ارتباط است. شرایط سیاسی و اقتصادی پر ابهام کشور بر فضای این بازار تاثیر گذار است. آینده مجهول مذاکرات برجامی و نوسانات نرخ ارز از جمله موارد مهم این روزها را تشکیل می‌دهد. در سه ماه اخیر اوضاع بورس از جهت حذف صف‌های خرید و فروش و نیز افزایش ارتفاع شاخص کل بهبود داشته است. عمده این رشد به سبب افزایش نرخ ارز از حدود ۲۴ هزار تومان تا ۲۸ هزار تومان و نیز بهتر شدن عملکرد شرکت‌ها بوده است.

با ریزش شدید قیمت‌ها، بسیاری از سهم‌ها در وضعیت ارزندگی قرار دارند. همچنین عملکرد ماهانه اغلب شرکت‌ها چشمگیر و همراه با رشد چند برابری، نسبت به سال گذشته و حتی ماه‌های قبل است و درنهایت بسیاری از نمادها در زیر ارزش واقعی در حال معامله هستند.

تاثیر قیمت دلار بر بازار ارز دیجیتال

روند صعودی نرخ ارز نیز دلیل دیگری برای احتمال صعودی بودن بازار است.

اما در کنار تمام عوامل گفته شده، ریزش بورس ظن دستکاری در بازار را در حد بالایی قرار داد و سبب ایجاد ناامنی و بی‌اعتمادی شدیدی در بین سرمایه‌گذارن خرد گشت.

اعتماد به بازار بزگترین عامل جذب سرمایه است که در حال حاضر در سطح پایینی قرار دارد. از طرف دیگر سرمایه‌گذاران مایل به بازاری هستند که ریسک پایین‌تر و سودآوری بالاتری داشته باشد. از آنجای که وضعیت فضای سیاسی و اقتصادی کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نشانه‌هایی از بازی بازیگران در بعضی از نمادها و همچنین عدم جبران درصد بالایی از ضررهای افراد، ریسک بازار سهام را بالاتر و سودآوری را سخت‌تر کرده است.

بنابراین در این شرایط، بازارهای موازی که درصد سودآوری بالاتری داشته باشند جذابتر خواهند بود. دلار، طلا، مسکن و ارزهای دیجیتال از جمله این بازارها هستند که ریسک و سود متفاوتی دارند.

ارزهای دیجیتال به سبب نوسانات بالاتر سود و زیان بیشتری را نیز نصیب سرمایه‌گذارن خواهد کرد. بعد از ریزش قیمت بیت کوین در اردیبهشت ماه، هم اکنون نشانه‌هایی از بهبود شرایط برای این رمزارز و به طور کلی بازار کریپتوکارنسی دیده می‌شود.

در زمان ریزش بورس در مرداد ماه سال گذشته، کم کم سرمایه‌ها از بورس خارج و به سمت ارزهای دیجیتال روانه شد به طوری که ارزش معاملات رمرارزها تنها در صرافی‌های ایرانی به چند همت می‌رسید و بالاتر از ارزش معاملات خرد در بورس بود.

ظن دستکاری در بازار سرمایه

در صورت شرایط نااطمینانی در بازار سهام روند خروج سرمایه ادامه دار خواهد بود.

به طور کلی سرمایه جایی می‌رود که سودآوری وجود داشته باشد. در یک سال اخیر ارزهای دیجیتال افزایش قیمت شدیدی داشته‌اند، حتی با وجود ریزش سنگینی که این بازار تجربه کرد، مجددا اکثر رمزارزها توانستند به اوج قیمتی خود بازگردند و ضرر اغلب سرمایه‌گذران جبران شد.

تمام این عوامل در کنار بهبود شرایط ارزهای دیجیتال و چشم‌انداز صعودی آن می‌تواند انگیزه کافی برای ورود به این بازار را ایجاد کند. بسیاری از افراد برای جبران ضررهای خود در بورس رو به ارزهای دیجیتال آورده‌اند.

از طرف دیگر به دلیل نوسانات بالا در رمزارزها این بازار نیز با ریسک‌های بالایی همراه است و همچنین خطر قانون‌گذاری و چه بسا ممنوع شدن توسط کشورها همچنان این حیطه سرمایه‌گذاری را تهدید می‌کند. به نظر می‌رسد سودهای شدید یک سال گذشته، چشم‌های افراد را بر روی مشکلات و ریسک‌های پیش روی این بازار بسته است.

جمع بندی

بورس نیازمند رشد متعادل است تا بتواند علاقه‌مندان این حوزه را حفظ کند. رشد نمادهای شاخص ساز و لزوما بالا رفتن شاخص کل به معنای بهبود شرایط نیست. درصد بالایی از سرمایه‌ها در نمادهاییست که اکنون سهامداران آنها در ضررهای سنگین قرار دارند. بنابراین بازار سهام نیازمند بهبود در تمامی نمادها است که این مهم خود مستلزم موارد مختلفی از جمله افزایش شفافیت در بازار، عدم دخالت توسط سازمان و دولت و حمایت از آن است.

بازار ارزهای دیجیتال در یک سال اخیر محبوبیت دو چندانی یافته‌اند، در صورت عدم وجود شرایط تشریح شده برای بورس، بازار ارزهای دیجیتال گزینه رقابتی بازار سهام خواهد بود. از آنجایی که شرایط این بازار از روند نزولی فاصله گرفته، قدرت بیشتری یافته است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر