پشت‌پرده سفر رئیس مجلس عراق به ایران

پشت‌پرده سفر رئیس مجلس عراق به ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : دو مقام ارشد عراق امروز و فردا به تهران سفر خواهند کرد. بنا بر گزارش‌ها، درحالی‌که رئیس مجلس عراق فردا به تهران سفر می‌کند، امروز هم سرپرست وزارت برق عراق به دستور مصطفی الکاظمی قرار بود به تهران بیاید.

آنچه سفر محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق به تهران را پراهمیت می‌کند، دیدار او در رأس هیئتی بلندپایه از ائتلاف السیاده در اربیل با مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان است.

این درحالی است که گفته می‌شود حزب دموکرات به تشکیل دولت توافقی بر خلاف نظر مقتدی صدر نظر مثبت دارد.

این موضوع را نیز نباید نادیده گرفت که ایران حوزه نفوذ بالایی در عراق دارد و در عین حال مقتدی صدر، نظر چندان مثبتی نسبت به عملکرد ایران در سال‌های گذشته نداشته است.

دیدار الحلبوسی با مسعود بارزانی در آستانه سفر به تهران

حالا با دیدار پیش از سفر رئیس‌ مجلس عراق با مسعود بارزانی، این گمانه تقویت می‌شود که آنها در نظر دارند نظر ایران برای تشکیل دولت توافقی در عراق را جلب کنند که البته مورد حمایت صدر نیست.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر دبیر کل حزب دموکرات کردستان، در دیدار بارزانی و الحلبوسی تحولات سیاسی عراق و موانع پیش روی روند سیاسی کشور بررسی و بر تلاش‌های جاری برای پایان دادن به بحران سیاسی در عراق و تشکیل دولت جدید تأکید شد.

Loading...
دیدار رئیس مجلس عراق با مسعود بارزانی در آستانه سفر به تهران

در تصویر رسمی منتشرشده از این نشست، «خمیس الخنجر»، رئیس فراکسیون السیاده، «احمد الجبوری» (ابومازن)، از سران اهل سنت عراق و نیز هوشیار زیباری و «ریبر احمد بارزانی»، نامزد ائتلاف انقاذ وطن برای ریاست‌جمهوری عراق دیده می‌شوند.

ائتلاف السیاده و حزب دموکرات کردستان در کنار جریان صدر ائتلاف «انقاذ وطن» را تشکیل می‌دهند.

انفجار انتحاری در شمال بغداد

ناامنی در عراق نا اندازه‌ای نگران‌کننده شده است که تقویت گروه موسوم به داعش بیش از پیش دیده می‌شود.

همین امروز مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرد در پی حمله نیروهای عراقی به لانه تروریست‌ها در «الطارمیه»، ۲ تروریست که یکی از آن‌ها کمربند انتحاری داشت، کشته شدند. همچنین یک سرباز عراقی شهید و یک افسر دیگر مجروح شدند.

به دستور الکاظمی، سرپرست وزارت برق عراق امروز به تهران می‌رود

در کنار این اخبار، یک منبع مطلع به میدل‌ایست‌نیوز گفته که عادل کریم، سرپرست وزارت برق عراق به دستور مصطفی الکاظمی سه‌شنبه به ایران سفر می‌کند.

پیش از این و در روز گذشته احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفت که مصطفی الکاظمی، روزانه پرونده تامین برق را با هدف اطلاع از موانع و از میان برداشتن آنها پیگیری می‌کند.

او تاکید کرد که در نشست امروز در وزارت برق عراق، سفر هیئتی از دولت عراق به ایران برای حل مشکل گاز بررسی شد و الکاظمی دستور پیگیری فوری این موضوع را صادر کرد. نخست‌وزیر عراق در تلاش است تا مشکل برق عراق و واردات گاز از ایران را حل کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر