پیش‌بینی 180 کارشناس از P/E بازار سهام

دلار 1401 با ارزندگی بورس تهران چه می‌کند؟

دلار 1401 با ارزندگی بورس تهران چه می‌کند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : نظرسنجی بورسان از 180 کارشناس بازار سرمایه نشان می‌دهد که انتظار می‌رود ضریب قیمت به درآمد بورس یا همان P/E در سال 1401 در حدود ماه‌های اخیر 1400 باقی بماند. نسبت قیمت به درآمد پر استفاده‌ترین ابزار برای سنجش میزان ارزندگی سهام توسط سرمایه‌گذاران است.

بر اساس آخرین گزارش اجماع تحلیلگران که در اسفند ۱۴۰۰ توسط گروه مالی کیان جمع‌آوری و منتشر شد نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر بورس در حدود ۶ مرتبه تخمین زده شده است. اکثر کارشناسان بر این باورند که پی به ایی بورس در سال 1401 نیز در محدوده ۶ الی ۷ مرتبه قرار خواهد داشت و بعد از این بیشترین رای به محدوده ۵ تا ۶ مرتبه داده شده است. در واقع در مجموع 66 درصد کارشناسان P/E بازار را بین 5 تا 7 برآورد کرده‌اند که کمتر از میانگین تاریخی این نسبت (7.4) است و نشان از ارزندگی بازار سهام تهران در حال حاضر دارد.

بنابراین می‌توان گفت این کارشناسان انتظار تغییر خاصی در ضریب قیمت به سود بازار سهام را ندارند که این مساله با پیش‌بینی کارشناسان مبنی بر ثبات نرخ سود بدون ریسک و نرخ ارز تا حدودی همخوانی دارد. 68 درصد کارشناسان نرخ سود بانکی در سال 1401 را مانند سال گذشته در محدوده 18 تا 22 درصد و 63 درصد کارشناسان نرخ دلار را مانند ماه‌های اخیر در محدوده 24 تا 28 هزار تومان برآورد کرده‌اند. در واقع کارشناسان بر این باورند که به دنبال ثبات در نرخ ارز و نرخ سود بانکی، انتظار نمی‌رود قیمت سهام در سال جاری افت یا رشد چشم‌گیری داشته باشد.

Loading...
پیش‌بینی کارشناسان از پی بر ایی بازار سهام

در سال‌های آرامش ارزی P/E حدود 6 است

حسام حسینی، کارشناس بازار سرمایه که P/E بازار را در محدوده 6 تا 7 پیش‌بینی کرده است به بورسان می‌گوید: قیمت کامودیتی‌ها اخیرا رشد قابل توجهی داشته است. من فکر می‌کنم میانگین قیمت کامودیتی در سال 1401 حدود 30 درصد برای بورس تهران نسبت به 1400 بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر با توجه به افزایش حقوق‌ها، تورم، افزایش هزینه انرژی و ... هزینه شرکت‌ها چیزی حدود 30 تا 40 درصد بیشتر خواهد شد. بنابراین برآورد می‌کنم درآمد چه شرکت‌های کامودیتی محور و چه شرکت‌های خدماتی حدود 30 درصد رشد کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نتیجه این می‌شود که بورس تهران در سال 1401 با یک افزایش سود 30 درصد نسبت به سال جاری مواجه خواهد شد. از سوی دیگر شاخص کل هم احتمالا رشدی حدود 15 درصدی خواهد داشت. بنابراین میانگین P/E بازار کاهش یافته و به حدود 6 واحد خواهد رسید.

حسینی که نرخ دلار را در محدوده 26 تا 28 هزار تومان پیش‌بینی کرده با بیان اینکه P/E بازار بورس هم در سال‌هایی که آرامش در بازار دلار داشته‌ایم این موضوع را تایید می‌کند، می‌گوید: به هر حال بازار سرمایه باید به شکلی باشد که بتواند با سود بانکی رقابت کند. با نرخ سود بانکی حدود 20 درصد P/E جذاب بازار 5 خواهد بود، در واقع معمولا اشخاص به دنبال سهم‌هایی با P/E زیر 5 هستند که بتواند با سود بانکی رقابت کند. اما میانگین قیمت به درآمد بازار حدود 6 می‌شود.

او در ادامه افزود: در 1401 نیز من بعید می‌دانم که نرخ دلار به بیش از 27-28 هزار تومان برسد. از این رو به دلیل آرامش بازار ارز P/E هم به حدود 6 واحد می‌رسد.

دلار سرکوب خواهد شد

سلیمان کرمی، دیگر کارشناس بازار سرمایه که P/E بازار سرمایه را رقمی بین 5 تا 6 در این خصوص می‌گوید: دلیل انتخاب نسبت قیمت به درآمد انتظاری کمتر از ۶ به حافظه بازاری بازمی‌گردد.

او که نرخ دلار در سال 1401 را بین 24 تا 26 هزار تومان پیش‌بینی کرده است، افزود: فرض بر این گذاشته شده که برجام احیا شود با احیای برجام انتظار بازدهی از سهام نیز وجود دارد اما در موج کسری بودجه دولت و سرازیر شدن ارزهای نفتی سرکوب دلار محتمل خواهد بود.

به گفته کرمی، از سوی دیگر آنچه در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تجربه شد نمونه‌ای از این موضوع بود که گرچه سهام از منظر بنیادی جذاب است اما نباید انتظار رشدهای پرشتاب را داشت. برای سال ۱۴۰۱ نیز احتمالا جذابیت سهام (نسبت قیمت به درآمد پایین) وجود دارد و اما با سرکوب انتظارات تورمی احتمال رشد قیمت برای افرایش نسبت قیمت به درآمد انتظاری سخت به نظر می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: همچنان باید تاکید کرد وضعیت متغیرهای کنونی جذابیت ویژه را برای سهام رقم خواهند زد. اما اینکه بازار چسبندگی خود را از نرخ سود حدود ۱۸ تا ۲۰ درصدی کاهش دهد به موضوع انتظارات برمی‌گردد که تجربه ماه‌های گذشته احتمال وقوع چنین سناریویی را پایین آورده است.

در بورسان بخوانید:

Loading...

شاخص کل بورس تهران در 1401 تا کجا پیش‌ می‌رود؟

بورسان: بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ به سختی به حدود ۵ درصد می‌رسید، با این حال غالب کارشناسان در نظرسنجی بورسان اعلام کرده‌اند که در سال جدید بورس بیش از ۲۰ درصد بازدهی خواهد داشت.از ۱۸۰ کارشناس شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۴۳ درصد بازدهی ۲۰ تا ۳۰ درصدی و ۳۲ درصد نیز بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. این یعنی ۷۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی بیش از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ دارند. شاخص کل بورس سال ۱۴۰۰ را در محدوده نزدیک به یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد به پایان برده و بازدهی ۲۰ درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در پایان سال ۱۴۰۱ است. از سوی دیگر ۲۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی کمتر از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ می‌کشند، با این حال تنها یک درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فکر می‌کنند بورس در سال ۱۴۰۱ بازدهی کمتر منفی ۱۰ تا منفی ۳۰ درصد خواهد داشت. پیش بینی بورس فردا ۹ فروردین ۱۴۰۱از برخی کارشناسان سوال کرده‌ایم که بر اساس چه معیارهایی چنین انتظاری دارند.
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر