گروه‌های کالای اساسی در صدر تقاضای بورس

گروه‌های کالای اساسی در صدر تقاضای بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: امروز سهام گروه کالاهای اساسی مانند غذایی و زراعتی افزایش تقاضا همراه هستند و عمدتا صف خرید را تجربه می‌کنند. پس از نهایی شدن مکانیزم حذف دلار ۴۲۰۰ و پرداخت یارانه مستقیم تا حدود زیادی از ریسک‌های متوجه این گروه کاسته شد. بر این اساس با حذف ۴۲۰۰ باید در انتظار رشد قیمت کالاهای اساسی بود که دولت برای جبران افزایش هزینه یارانه مستقیم پرداخت می‌کند. از طرفی مبالغ فروش این تولیدکنندگان رشد محسوسی خواهد داشت. این موضوع در صورتی که حاشیه سود منطقی از سمت نهاد قیمت‌گذاری در نظر گرفته شود می‌تواند جهش سودآوری شرکت‌های این گروه‌ها را به دنبال داشته باشد.

پرداخت یارانه مستقیم این امید را ایجاد می‌کند که از قدرت خرید جامعه برای کالای اساسی کاسته نشود و این موضوع می‌تواند برای تولیدکنندگان کالای اساسی نیز امیدبخش باشد. اما در این میان میزان جهش قیمت‌ها قابل توجه است و همچنان ریسک افت محسوس حاشیه سود یا افزایش هزینه مالی برای تامین سرمایه در گردش بالا به نظر می‌رسد.

به دنبال این موضوع عمده نمادهای گروه غذایی و زراعت با افزایش محسوس تقاضا همراه شده‌اند. شایعاتی از قیمت روغن خوراکی حدود ۸۰ هزار تومانی با توجه به حذف ۴۲۰۰ و همچنین جهش قیمت روغن خام جهانی، قیمت هر کیلو شیر خام بیش از ۱۲ هزار تومانی شنیده می‌شود. آخرین قیمت فروش روغن خوراکی و شیر خام در فروش شرکت‌های بورسی حدود ۱۷ و ۶۵۰۰ تومان بوده است. توصیه می‌شود حتما برای خرید سهام این گروه‌ها تحلیل دقیق با توجه به وضعیت هر شرکت در نظر گرفته شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر