هشدار همتی درباره اثرات تورمی افزایش قیمت نان

هشدار همتی درباره اثرات تورمی افزایش قیمت نان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

یارانه آرد هفته گذشته حذف شد و آرد کیسه‌ای از ۷۰ هزار، به۶۷۰ هزار تومان رسید. این موضوع قیمت نان فانتزی را افزایش داده است.

همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی در این رابطه نوشت: یک نکته مهم که در جریان حذف ارز ترجیحی باید به آن توجه شود، قطعی بودن تاثیر افزایش در قیمت سایر کالاها و خدمات است.

پرداخت کامل ما به التفاوت به خصوص به دهک‌های پایین شرط ضروری است اما نمی‌تواند. با توجه به تداوم تحریم‌ها، تداوم تورم ۴۰ درصدی، اختلاف ۶ برابری نرخ ارز ترجیحی با نرخ ارز نیمایی و مشکلات معیشتی دهک‌های پایین درآمدی، توصیه می‌شود دولت دقت بیشتری در تصمیم‌گیری برای قوت مردم داشته باشد.

Loading...

در نظام قیمت‌گذاری گندم و آرد و نان نیاز به جراحی داریم

در این میان، رئیس کانون صنایع آرد و نان ایران گفت: در نظام قیمت‌گذاری گندم و آرد و نان نیاز به جراحی داریم. چرا که سال‌هاست یارانه این اقلام به دست مردم و مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد. حتی پرداخت این یارانه باعث شکل گیری فساد و رانت هم شده است.

حسین یزدجردی، در گفتگو با برنامه بازارگاه رادیو اقتصاد، افزود: وقتی گندم دو هزار و ۷۰۰ تومان به صنف و صنعت می‌دادیم و امسال گندم را برای آن‌ها ۱۲ هزار تومان تعیین کردیم، طبیعی است که قیمت محصولات این صنف هم به تبع آن افزایش یابد.

او گفت: امروز حدود ۴۰۰ کارخانه تولید آرد داریم. آنها با ظرفیت تولید ۱۲ میلیون تن در سال فعالیت می‌کنند. این مقدار متناسب با میزان مصرف آرد در کشور است. این میزان تولید، هم برای صنایع آردبر و هم بر‌ای نانوایی‌ها کافی است و مشکلی هم در توزیع آرد نداریم.

رئیس کانون صنایع آرد و نان ایران در پایان آمادگی و همکاری این کانون برای اجرای این جراحی در تنظیم قیمت آرد را اعلام کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر