نگاهی بر صنعت تولید لاستیک و پلاستیک در ایران و جهان

نگاهی بر صنعت تولید لاستیک و پلاستیک در ایران و جهان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

نشریه ره‌آورد در جدیدترین گزارش صنعت ماهانه، صنعت لاستیک و پلاستیک را مورد بررسی قرار داره است. این صنعت در ایران یک صنعت قدیمی محسوب میشود و اولین کارخانه تولید لاستیک در ایران به اواخر دهه 30 (1330) برمیگردد.
تایر یکی از محصولات اصلی در تولید وسایل نقلیه است و با در نظر گرفتن حجم تولید و اهمیت حمل و نقل در زندگی روزمره مردم این صنعت جایگاه مهمی در اقتصاد دارد. همچنین وابستگی این صنعت به صنعت خودرو سازی را نیز نباید نادیده گرفت چرا که بیش از 40% کل فروش تایر سازان داخلی به خودروسازان انجام می‌شود.

سهم کارخانه‌های کشور از تولید تایر

صنعت در جهان

Loading...

تولید لاستیک طبیعی در سراسر جهان در سال 2020 به حدود 13 میلیون تن رسید. این یک افزایش قابل توجه از سال 2000 است، زمانی که در مجموع حدود 6.8 میلیون تن لاستیک طبیعی در سطح جهان تولید می­‌شد.

هم چنین بزرگترین صادر کنندگان تایر در دنیا به ترتیب چین، تایلند، آلمان، ژاپن و ایالات متحده آمریکا هستند که در مجموع 45% از کل تایر های صادر شده در سال 2020 را به فروش رسانده‌اند.

ایلات متحده، آلمان، فرانسه، هلند و مکزیک نیز در سال 2020 با بیشترین مقدار واردات تایر در جهان را به خود اختصاص دادند.

مشاهده روند قیمت جهانی تایر

صنعت در داخل کشور

کائوچوی طبیعی و مصنوعی از مهمترین مواد اولیه در تولید لاستیک هستند، دوده صنعتی نیز سهم عمده ای در تولید لاستیک دارد.

بیش از 80% از بهای تمام شده این صنعت را مواد اولیه تولید تشکیل می‌دهد و با در نظر گرفتن ارتباط قیمت این مواد با قیمت نفت و مشتقات می‌توان گفت که نرخ‌گذاری این صنعت رابطه نزدیکی با قیمت نفت دارد.

Loading...

تولید کنندگان داخلی:

ظرفیت اسمی تولید لاستیک در ایران کمتر از 400 هزار تن در سال است که بیشترین این ظرفیت مربوط به گروه صنعتی بازر با ظرفیت اسمی 138،000 تن در سال است. تولید عملی لاستیک در سال 1400 برابر 278 هزارتن بوده که نسبت به سال 1399 افت 5% داشته است. سهم گروه صنعتی بارز از تولید عملی کشور 41% است.

نرخ‌گذاری تایر در ایران:

نرخ‌گذاری لاستیک داخلی توسط سازمان حمایت انجام می‌شود و تغییرات این قیمت وابسته به تغییرات نرخ مواد اولیه است، اما با برسی روند نرخ تاریخی در این صنعت متوجه تاخیر در افزایش نرخ محصولات نسبت به نرخ های جهانی می‌شویم.

Loading...

صنعت لاستیک و پلاستیک در بازار سرمایه:

صنعت لاستیک و پلاستیک 0.26% از ارزش کل بازار بورس را به خود تخصیص داده و بازدهی صنعت از ابتدای سال 1401 برابر 25% بوده است.

نسبت P/E برای صنعت 11.34 واحد و حاشیه سود خالص 11.68% است.

هم چنین میانگین حاشیه سود شرکت‌های صنعت در نمودار زیر آورده شده است.

Loading...

مقایسه بنیادی شرکت‌های بورسی صنعت

مهمترین پارامتر‌های تاثیر گذار در صنعت

قیمت گذاری دستوری

نرخ فروش محصولات برای تولیدکنندگان این صنعت به صورت دستوری و توسط سازمان حمایت تعیین میشود.

نرخ جهانی نفت و مشتقات نفتی

با توجه به سهم 80% مواد مستقیم مصرفی در بهای تمام شده محصولات و با در نظر گرفتن این نکته که نرخ مواد اولیه بر اساس نرخ‌های جهانی تعیین میشود، قیمت گزاری دستوری در این صنعت یک ریسک به حساب می‌آید.

صادرات و واردات تایر

در سال 1400 انجمن صنفی تولید کنندگان لاستیک به این شرکت ها اعلام کرد که صادرات 10% از لاستیک های سواری و 30% از تایر های کشاورزی تولید شده توسط شرکت ها مجاز است، که با در نظر گرفتن دستوری بودن قیمت لاستیک داخلی این موضوع میتواند در افزایش سود آوری و بالا بردن حاشیه سود این شرکت ها بسیار مفید باشد.

آنچه مطالعه فرمودید خلاصه ای از گزارش صنعت ماهانه نشریه ره‌آورد بود. برای مشاهده گزارش کامل به لینک زیر مراجعه نمایید.

تحلیل بنیادی و تکنیکال صنعت لاستیک و پلاستیک | ره‌آورد ۳۶۵ (rahavard365.com)

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر