فاصله دلار تا ۳۰ هزار تومان چقدر است؟

فاصله دلار تا ۳۰ هزار تومان چقدر است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: دلار در روزهای گذشته در تقلای رشد به کانال جدید (۲۹ هزار تومان) است. برخی از فعالان بازار ارز عنوان می‌کنند رسیدن دلار به ۲۹ هزار تومان مسیر را برای رشد قیمت به بالای ۳۰ هزار تومان و حتی رسیدن به سقف تاریخی باز می‌کند.

مهمترین عامل اثرگذار بر بازار ارز همچنان اخبار پیرامون مذاکرات وین است. مذاکرات وین برای دو ماه به حالت تعلیق درآمده است و در همین مدت شاهد رشد دوباره نرخ دلار هستیم.

گرچه مسئولان اقتصادی کشور بارها بر افزایش درآمد ارزی در ماه‌های گذشته تاکید کرده‌اند اما وضعیت بازار خلاف این موضوع را نشان می‌دهد. به بیان دیگر اگر وضعیت بازار ارز با وجود افزایش محسوس درآمدهای ارزی به واسطه رشد قیمت نفت و همچنین تسهیل در رویه تحریم و فروش بیشتر نفت این‌چنین ملتهب است اگر وضعیتی مشابه با ابتدای سال ۹۹ و افت شدید قیمت نفت را شاهد بودیم احتمالا نرخ دلار در سطوحی باورنکردنی قرار داشت.

کارشناسان حوزه انرژی بر فرصت‌سوزی ایران در آخرین دوره از رونق بازار نفت تاکید دارند و عنوان می‌کنند ایران در این دوره باید با تمام قوا نفت بفروشد و حتی بر ظرفیت تولید و صادرات نفت خود بیافزاید.

بر این اساس صادرات کمتر از ظرفیت واقعی صنعت نفت ایران جایی برای افتخار ندارد. شاید همین موارد که نشان از دید کلان حاکم بر اقتصاد کشور است محرک اصلی انتظارات در بازار ارز است. در همین ده سال گذشته چندین بار اثرات چنین نگاهی در متغیرهای واقعی اثرگذار بر اقتصاد ایران را شاهد بودیم و خاطرات جهش نرخ دلار و تورم در اقتصاد کشور از ذهن هیچ‌کس پاک نمی‌شود. بر این اساس طبیعی است که فعالان اقتصادی در پی طولانی شدن مذاکرات وین و عدم حصول نتیجه به استقبال سناریوهای بدبینانه برای اقتصاد ایران بروند چون حافظه تاریکی از اثر تحریم بر اقتصاد کشور را در ده سال گذشته داشته‌اند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر