چرا مبلغ یارانه منصفانه نیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

کلیات بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱، در جلسه آخر کمیسیون تلفیق، با اختلاف یک رای به تصویب رسید و این لایحه در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

ارکانی با تاکید بر این نکته که بحث اصلی مخالفان، موافقان و دولت، درباره بودجه سال آینده، بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی است، گفت: درست است که بسیاری از نمایندگان از حذف ارز ترجیحی استقبال می‌کنند، اما به نظر برخی دیگر، همزمان با حذف این ارز، باید سهم مردمی که این یارانه برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، دوباره لحاظ شود.

با فرض حذف نشدن ارز ترجیحی و ادامه تخصیص آن با همین شکل فعلی، پرداختی این بخش تا پایان سال، معادل ۲۰میلیارد دلار خواهد بود. با این وجود با اختصاص دادن رقم ۲۵هزار تومان به عنوان قیمت دلار آزاد، منابع حاصل در سال آینده به بیش از ۴۰۰هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

یارانه حاصل از حذف دلار ۴۲۰۰ به چه کسانی می‌رسد؟

سوال اصلی نمایندگان مجلس و مردم این است که درآمد حاصل شده، به چه شکلی توزیع خواهد شد؟

بر اساس توضیحات خاندوزی وزیر اقتصاد؛ یارانه حاصل از حذف ارز ترجیحی، به‌طور پلکانی بین ۶۰ میلیون یارانه‌بگیر تقسیم خواهد شد. مبلغ یارانه از ۹۴هزار تومان شروع شده و در دهک‌های پایین‌تر به ۱۳۰هزار تومان خواهد رسید و میانگین این مبالغ حدود ۱۱۰هزار تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: با این وجود اگر همه ۴۰۰هزار میلیارد تومان منافع حاصل از حذف ارز ترجیحی، بین مشمولان دریافت یارانه تقسیم شود، به طور میانگین سهم هر نفر حدود ۵۵۰هزار تومان خواهد شد. در واقع دولت قصد دارد تنها یک پنجم از درآمد حاصل از آزادسازی قیمت دلار را به مردم تخصیص دهد. این در حالیست که ما معتقدیم برآوردها واقع‌بینانه نیست و برآوردهای دولت و سازمان برنامه و بودجه، دست پایین بوده است.

چرا مبلغ یارانه منصفانه نیست؟

ارکانی اضافه کرد: مبلغ یارانه‌ها به این دلیل منصفانه نیست که فقط یک پنجم از منافع حاصل از این تصمیم، به مردم تخصیص پیدا می‌کند.

ما معتقدیم که حداقل ۶۰درصد از این مبلغ، معادل ۳۳۰هزار تومان باید به عنوان یارانه به مردم پرداخت شود. حتی در این صورت هم ۱۶۰هزار میلیارد تومان برای دولت باقی می‌ماند که می‌تواند این مبلغ را صرف کسری بودجه کند. مجلس نباید اجازه دهد که سهم مردم از حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی انقدر ناچیز باشد.

ما معتقدیم که دولت باید مصارف مبلغ آزادسازی شده است را به صورت شفاف مشخص کند تا اجحافی در حق مردم ایجاد نشود.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر