رکوردشکنی رشد اجاره مسکن

اجاره‌نشینی در کدام مناطق تهران به صرفه‌تر است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : روز گذشته مرکز آمار ایران اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران طی فصل بهار ۱۴۰۰ را منتشر کرد. گزارش مرکز آمار حاکی از جهش ۲۳ درصدی اجاره‌بهای مسکن و رشد خفیف ۱.۴ درصدی قیمت فروش املاک مسکونی در تهران طی فصل بهار است. این بیشترین رشد فصلی اجاره مسکن از هنگام انتشار این داده‌ها توسط مرکز آمار است. رشد تند اجاره‌بها در کنار ثبات نسبی قیمت فروش مسکن، منجر شده تا نسبت قیمت به اجاره مسکن در تهران از حدود ۴۰ در زمستان ۹۹ به عدد ۳۲.۵ در بهار امسال رسیده است.

حال در این گزارش به بررسی P/R برای مناطق مختلف تهران و این که اجاره‌بها در کدام مناطق شهر به صرفه‌تر است می‌پردازیم.

رکوردشکنی اجاره‌بها با تاخیر

به طور معمول اجاره‌بها همزمان با قیمت مسکن رشد نمی‌کند. به طوری که قیمت مسکن ممکن است در دوره‌های تورمی بازارها با شتاب بالایی رشد کند، اما اجاره‌بها با سرعتی کمتر خود را با قیمت مسکن متعادل کند. همین اتفاق منجر می‌شود گاهی اوقات نسبت قیمت به اجاره مسکن دستخوش تغییرات زیادی شود و از میانگین فاصله بگیرد. به عنوان مثال در حالی میانگین P/R مسکن تهران در بلندمدت حدود عدد ۲۱ است، این نسبت در زمستان سال گذشته به عدد ۴۰ هم برسد.

حال بعد از عید و در بهار امسال شاهد جهش ۲۳ درصدی اجاره‌بها نسبت به زمستان بودیم. این تندترین رشد فصلی اجاره‌بها از هنگام انتشار این داده‌ها توسط مرکز آمار است. همچنین در بازه یک ساله بهار ۹۹ تا بهار ۱۴۰۰ هم متوسط هزینه اجاره‌بها برای هر متر مربع واحد مسکونی در تهران با رشد ۵۰ درصدی همراه شده است. با این صعود تند و تیز مبلغ اجاره‌ی ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره‌ی یک مترمربع زیربنای مسکونی در فصل بهار به عدد ۸۳.۵ هزار تومان رسیده است. این یعنی برای اجاره یک واحد ۱۰۰ متری در تهران به طور متوسط باید ماهانه ۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان اجاره‌بها پرداخت کرد.

مناطق به صرفه تهران برای اجاره‌نشینی کدامند؟

اما داده‌های منتشر شده توسط مرکز آمار به تفکیک مناطق، نشان می‌دهد نسبت قیمت به اجاره در مناطق مختلف تهران تفاوت زیادی با یکدیگر دارد.

در فصل بهار P/R مسکن در ۸ منطقه تهران بیشتر از عدد ۳۰ بوده است. در این میان مناطق ۱، ۳ و ۲ که P/R آن‌ها به ترتیب ۴۳، ۴۱ و ۳۹ بوده، بیشترین نسبت قیمت به اجاره را داشته‌اند. چنین چیزی نشان می‌دهد اجاره‌بها در این مناطق با سرعت کمتری نسبت به قیمت خرید مسکن رشد داشته است. به این ترتیب در این مناطق، اجاره مسکن نسبت به خرید آن از صرفه بیشتری نسبت به دیگر مناطق تهران برخوردار است. به نظر می‌رسد رشد بسیار پرشتاب قیمت مسکن در مناطق لوکس تهران طی دوره تلاطم بازارها منجر به عقب ماندن سنگین اجاره‌بها در این مناطق شده است. به عنوان مثال اگر فرض کنیم P/R مسکن در منطقه یک که در بهار روی عدد ۴۳ بوده است، بخواهد به عدد ۲۱ یعنی میانگین تاریخی شهر تهران برسد، یا قیمت فروش مسکن باید نصف شود یا اجاره‌بها دو برابر شود. ۶ منطقه بعدی تهران در فصل بهار P/R متعادل داشته‌اند. نسبت قیمت به اجاره مسکن در این مناطق بین ۲۷ تا کمتر از ۳۰ بوده است.

اما نسبت قیمت به اجاره مسکن در ۸ منطقه دیگر تهران در فصل بهار کمتر از عدد ۲۷ بوده است. نکته جالب توجه این است که تمام این ۸ منطقه در نیمه جنوبی شهر تهران قرار دارند. به این ترتیب به نظر می‌رسد جنوبی‌های پایتخت بیشترین اجاره را نسبت به قیمت فروش مسکن خود می‌پردازند و کسانی هم که در این مناطق سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بیشترین اجاره‌بها را نسبت به سرمایه‌گذاری خود دریافت می‌کنند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر