خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه 7 دی 1400

سیگنال هشتمین دور مذاکرات وین به دلار چه بود؟

سیگنال هشتمین دور مذاکرات وین به دلار چه بود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

شوک مثبت مذاکرات وین به دلار

علیرغم بی‌واکنشی دیروز بازار ارز به نخستین نشست دور هشتم مذاکرات وین، امروز شاهد افت ۴۰۰ تومانی (۱.۳ درصدی) قیمت دلار و رسیدن آن به ۲۹۵۸۰ تومان بودیم. نکته جالب توجه آنکه به نظر می‌رسد واکنش دلار در این دور از مذاکرات نسبت به ۴ دور قبلی تغییر داشته است . به طوریکه از دور چهارم گفت‌وگوها به بعد عمدتا شاخص ارزی مسیری صعودی را طی می‌کرد؛ اما این بار حداقل آغازی نزولی داشته است. اخبار مذاکرات نقش اصلی را در افت امروز قیمت ارز بازی کرده است. با این حال، کاهش رشد نقدینگی پس از رشد حدود ۱۱ درصدی در سه ماه گذشته و همچنین اخباری مبنی بر افزایش درآمدهای ارزی و رشد عرضه ارز در سامانه نیما نیز احتمالا در عقب‌نشینی خریداران بی‌تاثیر نبود.

سهام نخریم چی بخریم؟

شاخص کل بورس تهران بار دیگر به کانال ۱۴۰۰ هزار واحد رسیده است و بعضا تردیدهایی در خصوص ادامه مسیر قیمتی سهام مطرح می‌شود. همین موضوع بهانه‌ای برای مقایسه وضعیت کنونی بازارها با یکدیگر شد. به نظر می‌رسد در حالی‌که سایر بازارهای داخلی خود را با قیمت دلار روز منطبق ساخته‌اند بورس همچنان دلار نیما که ۲۰ درصد پایین‌تر از نرخ دلار بازار آزاد است را معیار قیمت‌گذاری قرار داده است.

توطئه آبی اردوغان علیه ایران

عراق چندوقتی است که زیرنظر مشاوری خارجی بر حوزه آب متمرکز شده و ایران را به‌عنوان متهم اصلی خشکسالی حوضه‌ آبریز مرزی عراق با ایران و از بین رفتن کشاورزی در این منطقه معرفی می‌کند، موضوعی که می‌تواند در سایه تغییرات سیاسی در این کشور، روابط ایران و عراق را متأثر کند. درحالی‌که حتی اگر ایران برای بهره‌برداری از سهم خود از حوضه دجله اقدامی کرده باشد، سهم آن در کل حوضه آبریز دجله و فرات به‌هیچ‌عنوان نسبت به آوردی که عراق از حوضه دجله و فرات تأمین می‌کند، درخور توجه نیست که این کشور بخواهد در اقدامی سیاسی آن را به گردن ایران بیندازد. این شیوه‌ای که عراقی‌ها در پیش گرفته‌اند یک شگرد در حوزه دیپلماسی نرم و عمومی است که عراق با مشورت‌ هلند بر آن مسلط‌تر می‌شود. مسئله اصلی به نظر بده‌وبستان‌های دیپلماسی نرمی است که ترکیه در عراق پیگیری می‌کند. در واقع ترکیه با دیپلماسی نرمی که در عراق در پیش گرفته، در صدد آن است که ایران را متهم منطقه‌ در حوضه آبریز دجله و فرات معرفی ‌کند .

مردم کدام کشورها در دوران کرونا ثروتمندتر شدند؟

هرچند اقتصاد جهان به سرعت در حال بازیابی است اما دوران کرونا برای همه کشورها به یک شکل نگذشت و دوران دو ساله کرونا نیز برندگان و بازندگانی داشته است . اکونومیست وضعیت اقتصادی 23 کشور ثروتمند جهان را بر اساس 5 شاخص تولید ناخالص داخلی، درآمد خانوارها، عملکرد بازار سهام، هزینه‌های سرمایه‌ای و بدهی دولت رتبه‌بندی کرده است. این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که کدام کشورها حتی در پایان سال 2022 هم در بحران‌ اقتصادی باقی می‌مانند، در حالی که برخی دیگر همین حالا وضعیت بهتری نسبت به قبل از شروع کرونا دارند.

پیش‌بینی تجارت ۹۸ میلیارد دلاری تا پایان سال

علیرضا مقدسی، سرپرست گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در حالی که کمتر از سه ماه به پایان سال ۱۴۰۰ باقی است، تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه امسال از مرز ۷۲ میلیارد دلار گذشت. از ابتدای سال‌جاری تا پایان آذر ماه ۱۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۲ میلیارد و یکصد میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۱۱ درصد و از لحاظ ارزش ۳۸ درصد رشد نشان می‌دهد. در صورت ادامه روند تجارت کنونی تجارت خارجی کشورمان تا پایان سال به ۹۸ میلیارد دلار خواهد رسید . از کل تجارت صورت گرفته، ۳۵.۱ میلیارد دلار به صادرات اختصاص داشت که نسبت به سال قبل ۴۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. محصولات پتروشیمی به ارزش ۱۴.۷ میلیارد دلار مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران در ۹ ماهه امسال بود که ۴۲ درصد از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده و رشد ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است. واردات نیز ارزشی برابر ۳۷ میلیارد دلار را به خود اختصاص داد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۳۷ درصد رشد داشته است.

اخباری که نباید از دست داد:

کابوس اوراق فروشی برای دولت رئیسی

پیشنهاد سرمایه‌گذاری وارن بافت در شرایط تورمی

ضرب الاجل کشورهای اروپایی برای ایران در وین

شانس عجیب برنده شدن در قرعه‌کشی خودرو

مجوزی که ۱۵۰ هزار کسب و کار را تعطیل کرد

پیش بینی بورس فردا ۸ دی ۱۴۰۰

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر