رتبه عجیب ایران در رتبه بندی جهانی واکسیناسیون

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
واکسیناسیون جهانی در حال گسترش است و ایران نیز وارد فاز سوم تزریق واکسن شده است. براساس آمار جدید از رتبه بندی جهانی از نظر میزان واکسیناسیون ایران در جایگاه پنجاه و هشت و قبل از آمریکا قرار دارد.

تازه‌ترین داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز درباره رتبه جهانی کشورها از نظر میزان واکسیناسیون حاکی است آمریکا به رده پنجاه و نهم جهان تنزل کرده و این کشور در این شاخص، یک پله پایین تر از ایران قرار گرفته است.

چرا واکسیناسیون در آمریکا با مشکل روبرو شد؟

به نقل از وب سایت آمریکایی گیزمودو، آمریکا نوامبر ۲۰۲۱ (آبان) رتبه پنجاه و پنجم را در این زمینه دارا بود و رتبه این کشور در ماه سپتامبر (شهریور) چهل ام و در ماه ژوئیه (تیر) هجدهم بود، اما با هجوم اطلاعات پزشکی نادرستی از سوی برخی رسانه‌ها همچون فاکس نیوز و انتقال آن به مردم روبه رو شده است.

براساس این گزارش، امارات متحده عربی با واکسیناسیون نزدیک به ۹۴ درصد از مردم خود در جایگاه نخست و ایران نیز با نزدیک به ۶۴ درصد، بالاتر از کشورهایی چون آمریکا و ترکیه قرار دارد.

در اوایل عملیات واکسیناسیون جهانی در سال ۲۰۲۱، کشورهای کوچکتر و کشورهای ثروتمندتر در جایگاه‌های بالای این رتبه‌بندی جهانی بودند. اما میزان جمعیت، دیگر اهمیت چندانی ندارد و بسیاری از کشورهای کم درآمد در مقایسه با آمریکا که فقط ۶۳ درصد از جمعیت‌اش را واکسینه کرده است، در این زمینه بسیار بهتر عمل می‌کنند.

به عنوان نمونه، چین که بیشترین جمعیت جهان را داراست، ۸۷ درصد از جمعیت ۱.۴ میلیاردی‌اش را واکسینه کرده و به جایگاه پنجم جدول واکسیناسیون جهانی ارتقا یافته است.

چند درصد مردم کوبا واکسینه شدند؟

کوبا که یکی از کشورهای فقیر در جهان است، با واکسینه کردن ۸۵ درصد از جمعیت خود، رتبه هفتم جدول را داراست.

فیجی نیز که یک کشور کم درآمداست، از نرخ واکسیناسیون ۶۸ درصدی برخوردار است که بالاتر از کشورهای ثروتمندی چون سوئیس و آمریکا و سرزمین‌های اشغالی قرار دارد.

تلاش‌های ژاپن در ماه‌های اخیر برای واکسیناسیون مردم در این کشور قابل توجه است. تقریبا ۷۸ درصد از ژاپنی درحال‌حاضر در برابر کووید – ۱۹ واکسینه شده‌اند در حالی که این رقم در ماه سپتامبر (شهریور)، فقط ۴۹ درصد بود.

آلمان نیز در این زمینه تمهیدات ویژه‌ای اتخاذ کرده است. این کشور از جمعیت بزرگ ضد واکسن برخوردار است، اما این مسئله را در ماه‌های گذشته نسبتا خوب مدیریت کرده است.

آمار واکسیناسیون کرونای آلمان در ژوئیه ۲۰۲۱ (تیر) تقریبا ۴۸ درصد و حدودا برابر با رقم واکسیناسیون ۴۹ درصدی آمریکا در آن زمان بود. اما آلمان موفق شده است بیش از ۷۱ درصد از مردم خود را واکسینه کند، در حالی که این رقم اکنون در آمریکا ۶۳ درصد است.

در حالی بیشتر نقاط جهان درحال‌حاضر با سویه جدید کرونا موسوم به اومیکرون دست به گریبان است، آمریکا به طور خاص تری تحت تاثیر این گونه قرار گرفته که دلیل آن تا حد زیادی درصد بالای افراد واکسینه نشده است.

آمریکا به طور متوسط ۷۷۱ هزار و ۵۱۶ مورد ابتلا جدید در روز دارد و درحال‌حاضر ۱۴۰ هزار و ۲۶۸ نفر در بیمارستان‌های این کشور به دلیل ابتلا به کووید – ۱۹ بستری هستند. همچنین ۲ هزار و ۲۳۵ مورد مرگ و میر جدید ناشی از کرونا در این کشور به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر