مسیر مذاکره ایران و عربستان بعد از سفر بایدن به کجا می‌رسد؟

مسیر مذاکره ایران و عربستان بعد از سفر بایدن به کجا می‌رسد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
سفر بایدن به منطقه که گفته می‌شد برای ایجاد ائتلافی ضد ایرانی با همکاری اسرائیل صورت گرفته بود، نتوانست کشورهای عربی را مجاب به همکاری کند. در همین رابطه امروز ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد که مذکرات بعدی ایران و عربستان در بغداد برگزار خواهد شد. او همینطور از ابراز تمایل امارات برای اعزام سفیر به ایران استقبال کرد. به این ترتیب به نظر می‌رسد که سفر بایدن به منطقه نتیجه‌ای برای آمریکا و اسرائیل در برنداشته است.

ناصر کنعانی در نشست رسانه ای خود در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی با اشاره به برگزاری نشست سران آستانه در تهران در روز گذشته گفت: تهران به پایتخت دیپلماسی و اتحاد برای دیپلماسی و ائتلاف علیه تروریسم و مقابله با یکجانبه گرایی و نظامی‌گری تبدیل شده است. در بحث اوکراین نیز تهران محل رجوع و مشورت است و دوران تک قطبی سپری شده است.

موضع ایران در مورد جنگ اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد جنگ اوکراین کاملا واضح و روشن است. ایران حامی حل این بحران از طریق سیاسی است و از ظرفیت های خود برای ایجاد نوعی راه حل سیاسی در این بحران استفاده می‌کند.

وی همچنین در این نشست خاطرنشان کرد: در جریان سفر امروز فیصل المقداد به تهران ، ایران ، همتای سوری خود را در جریان نشست روز گذشته سران آستانه قرار می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سوالی در مورد اظهارات سفیر روسیه در تهران در مصاحبه با روزنامه شرق که مدعی بود غرب به دنبال گسترش همجنس گرایی در ایران است و آیا این اظهارات سفیر روسیه مداخله در امور داخلی ایران نیست گفت: ما قطعا انتظار داریم که سفرای محترم خارجی مقیم در تهران در مورد موضوعات و مسائل داخلی ایران اظهار نظر نکنند و مداخله نکنند . وزارت امور خارجه حتما نسبت به این مسائل حساسیت دارد و بر مبنای مسئولیت ذاتی خود عمل می کند.

اعزام سفیر امارات به ایران

وی در بخش دیگری از این نشست گفت: ابراز تمایل مقامات عالی رتبه امارات برای اعزام سفیر به ایران را به فال نیک می‌گیریم و نشان دهنده شکل گیری فضای مثبت در منطقه تلقی می‌کنیم.

آمریکا فرا فکنی می‌کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این که اگر ایران در جنگ اوکراین سلاح در اختیار روسیه قرار داده باشد، مجازات می‌شود و اظهارات پیشین مقامات آمریکایی مبنی بر این که ایران پهیادهایی برای استفاده روسیه در جنگ اوکراین در اختیار این کشور قرار داده است با رد اظهار نظر مقامات آمریکا در این زمینه گفت: آمریکا فرا فکنی می‌کنند و با اظهار نظرهای سیاسی و دامن زدن به موضوعات دروغین به دنبال ایجاد حاشیه هستند .

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در سایه گسترش و بهبود مناسبات ایران و عربستان ، احتمالا می‌توانیم در مناسبات بین ایران و بحرین هم شاهد اتفاقات مثبت باشیم.

این خبر تکمیل می شود...

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر