خبرنامه اقتصاد ایران، دوشنبه 20 تیر 1401

نرخ سود بانکی افزایش می‌یابد؟

نرخ سود بانکی افزایش می‌یابد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

افزایش سود بانکی خود را به بازار بدهی تحمیل می‌کند؟

در هفته‌های اخیر نرخ سود در بازار بین بانکی و نرخ سود توافق بازخرید در عملیات بازار باز، روند ‏افزایشی و تدریجی خود را طی کرده‌اند تا نشانه‌ای از انقباض آهسته نقدینگی باشند. اما هم‌زمان با ‏این تغییرات، نرخ بازده اوراق خزانه دولتی روند باثباتی را طی کرده و از این وضعیت بازار بانکی تأثیری ‏نپذیرفته است. سوال این است که چرا چنین ناسازگاری میان بازار اوراق و بازار بانکی رخ داده است؟ ‏به نظر می‌رسد در این برهه زمانی زمزمه‌های حذف معافیت مالیات بر سود سپرده اشخاص حقوقی و ‏نیز معاف‌شدن خرید اوراق بدهی دولتی از سقف رشد ترازنامه بانک‌های تجاری دو عامل است که ‏تقاضای مناسبی برای اوراق بدهی دولتی ایجاد کرده و مانع از انتقال کمبود منابع بازار بین بانکی به ‏بازار اوراق بدهی شده است

هزاران سند محرمانه لو رفته از مشهورترین تاکسی اینترنتی جهان

روزنامه گاردین به ۱۲۴ هزار سند محرمانه دست یافته که نشان از تلاش شرکت اوبر برای ایجاد شبکه لابی قدرتمند و پرنفوذ برای تماس با دولت‌ها، فریب پلیس و قانون شکنی است.گاردین طی گزارش تحقیقاتی مفصل بخشی از این اطلاعات را که شامل ۸۳ هزار ایمیل، پیامک و پیام واتس‌اپی می‌شود منتشر کرده و کل اسناد را برای بررسی بیشتر در اختیار کنسرسیومی متشکل صدها روزنامه نگار و دهها رسانه از جمله واشنگتن پست و بی بی سی قرار داده تا طی روزهای آینده منتشر شود. در این گزارش نام سیاست‌مداران و افراد تاثیرگذاری همچون جو بایدن و امانوئل مکرون به چشم می‌خورد . اسناد منتشر شده توسط گاردین نشان می‌دهد که مدیرعامل سابق اوبر در مواردی حتی از تقابل بین رانندگان تاکسی‌های اینترنتی و تاکسی‌های سنتی در خیابان استقبال کرده و در مواردی گفته که خشونت تضمینی بر موفقیتش محسوب می‌شود. اوبر در پاسخ به انتشار این گزارش اذعان کرده که اشتباهاتی در مدیریت سابق این شرکت وجود داشته اما بعد از حضور دارا خسروشاهی در راس این شرکت تغییرات بزرگی در آن رخ داده است.

مسیریابی آینده برجام

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در آستانه سفر به خاورمیانه در یادداشتی که در روزنامه «واشنگتن پست» منتشر شد، با اشاره به رویکرد دولتش در قبال ایران مدعی شد که واشنگتن برای آنچه که مهار جاه‌طلبی‌های تهران توصیف می‌کند با متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان متحد شده است. سرنوشت برجام را از نگاه دکتر ابراهیم متقی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ، دکتر حسین موسویان، دیپلمات سابق ایران و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات و دکتر رحمن قهرمانپور، متخصص مسائل بین‌الملل ببینید.

کابوس گازی اروپا به واقعیت تبدیل شد؟

شروع جنگ روسیه و اوکراین و طولانی شدن آن ضربه محکمی را به سمت عرضه حامل‌های انرژی در غرب ایجاد کرد. روسیه که بخش قابل توجهی از گاز کشورهای غربی را تامین می‌کرد، با تحریم‌های سنگینی از سمت این کشورها مواجه شد که به افزایش بیشتر قیمت انرژی به خصوص گاز طبیعی دامن زد.امروز اما خبری منتشر شد که می‌تواند وضعیت را برای کشورهای اروپایی سخت‌تر کند. خط لوله «نورد استریم ۱» که بزرگترین خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان است، تعمیرات سالانه خود را آغاز کرده و انتقال گاز از روسیه به اروپا از سمت این خط لوله فعلا به مدت ۱۰ روز (از ۱۱ تا ۲۱ جولای) متوقف خواهد شد. اروپا اما از این موضوع نگران است که روسیه به دلیل ادامه درگیری با اوکراین، مدت زمان این تعمیرات را افزایش دهد.

زر ماکارون؛ رقیب سایپا و ایران‌خودرو

اینطور که سخنگوی وزارت صمت می‌گوید صنایع غذایی زر ماکارون موفق شده مجوز احداث کارخانه خودروسازی را دریافت کند و وعده داده که سالانه یک میلیون خودرو تولید کند، وعده‌ای که اگر محقق شود می‌تواند این شرکت را به رقیب جدی ایران‌خودرو و سایپا تبدیل کند اما واکنش‌های عمومی به این خبر با تعجب زیاد و در مواردی شوخی همراه بود. آیا ورود ابرصنایع به حوزه‌های مختلف صنعت اتفاق عجیبی است؟

اخبار مهمی که نباید از دست داد:

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر