قیمت مرغ در دیگر کشور‌ها چقدر است؟

قیمت مرغ در دیگر کشور‌ها چقدر است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در حالی که قیمت هر کیلوگرم مرغ داخلی در بازار کشورمان ۵۴ هزار تومان و در آرژانتین به عنوان ارزان‌ترین کشور ۳۶ هزار تومان است، این سوال پیش می‌آید که شرکت پشتیبانی امور دام قیمت مرغ‌های وارداتی ۱۴ هزار تومانی را چگونه محاسبه کرده است.

قیمت هرکیلوگرم مرغ در بازار در محدود ۵۴ هزار تومان است که هنوز به حداکثر قیمت مصوب ۵۹۸۰۰ تومانی خود نرسیده است؛ هرچند بر اساس گزارش‌های میدانی این محصول در برخی نقاط تهران به شکل غیرقانونی تا ۶۴ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

در حالی که قیمت مصوب مرغ و حتی قیمت‌های فعلی این محصول در بازار، مورد اعتراض مرغداران قرار گرفته است، خبر رسید شرکت پشیتبانی امور دام قیمت مرغ‌های وارداتی منجمد را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد؛ هرچند دبیر انجمن تأمین‌کنندگان فرآورده خام دامی نیز قیمت تمام‌شده مرغ را بیشتر از این دانست و اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید قیمت هرکیلوگرم از این محصول به ۱۶ هزار تومان رسیده است.

قیمت مرغ در دیگر کشور‌ها

قیمت مرغ منجمد وارداتی ۱۴ یا ۱۶ هزار تومانی (با احتساب هزینه‌های واردات) تفاوت عمیقی با قیمت این محصول در ایران دارد.

با نگاهی به قیمت‌های روز جهانی نیز مشخص می‌شود که قیمت هر کیلوگرم مرغ در آرژانتین به عنوان ارزان‌ترین کشور ۱.۳۹ دلار و هنگ‌کنک به عنوان گران قیمت‌ترین ۱۱.۱۷ دلار است و این محصول در کشور همسایه ترکیه ۱.۹۷ دلار و پاکستان ۱.۸۳ دلار است.

با در نظر گرفتن قیمت دلار نیمایی ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ آرژانتینی ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان و ترکیه‌ای ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان می‌شود که سنخیتی با قیمت‌های یاد شده ندارد.

بر اساس پیگیری‌های انجام شده از انجمن تأمین‌کنندگان فرآورده خام دامی مشخص شد که تعیین قیمت فروش ۱۴ هزار تومانی برای مرغ‌های منجمد وارداتی مربوط به مرغ‌هایی است که ستاد تنظیم بازار در اسفند ۱۳۹۹ مصوب کرده و با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد شده است.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر