پوپولیسم در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
جعفر قادری با اشاره به اینکه اگر دولت قصد واقعی کردن حقوق بازنشستگان را دارد، باید از طریق عادلانه کردن پرداخت‌ها توازن را برقرار سازد، گفت: پیشنهاد می‌کنم دولت از طریق کاهش دریافتی‌های غیر متعارف و حذف پاداش‌های نجومی برخی گروه‌های با نفوذ، این منابع را صرف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کند.

نخستین بار این محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت قبل بود که در برنامه‌های لایو اینستاگرامی‌اش با آب و تاب از تهیه شدن لایحه همسان‌سازی دایمی حقوق بازنشستگان خبر می‌داد. اظهار نظری که هرچند نوبخت معتقد بود با استناد به ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه در خصوص عادلانه شدن نظام پرد اخت‌ها اجرایی می‌شود، اما از منظر کارشناسان با توجه به شرایط بحرانی کشور در حوزه هایی چون کسری بودجه گسترده، تورم افسارگسیخته، رشد نقدینگی بالا، تحریم‌ها و...بیشتر به یک انتحار اقتصادی شبیه بود تا تصمیمی که روند پرداخت‌ها در کشور را عادلانه کند.

شرایط جدید دریافت وام ۷ میلیون تومانی بازنشستگان


اما نه در زمان مطرح شدن بحث و نه امروز که لایحه روی میز تصمیم سازی‌های نمایندگان قرار دارد، کمتر شخصی حاضر است، ریسک کرده و با لایحه‌ای که یک طرف آن طیف وسیع، محترم و با نفوذ بازنشستگان قرار دارد، مخالفت کند. بسیاری از نمایندگان و البته رسانه‌ها ترجیح می‌دهند با حمایت از این لایحه، علی رغم اینکه می‌دانند به ضرر اقتصاد کشور و منافع بلندمدت همین دهک‌های محروم است، برای خود رای بیشتر و محبوبیت افزونتر کسب کنند. اما در نهایت باید دید آیا نمایندگان مجلس متوجه تبعات خطرناک چنین طرح هایی در شرایط فعلی شده و آن را از دستور کار خارج می‌کنند یا اینکه به دنبال کسب محبوبیت بیشتر به قیمت بروز مشکلات اقتصادی افزونتر برای اقشار محروم، رای به اجرای این لایحه می‌دهند؟

کارگران و بازنشستگان چند روز از ماه را خرجی ندارند؟

ناترازی‌های فراوان در دریافتی مشاغل مختلف

در همین خصوص، نماینده مردم شیراز با اشاره به دلیل مخالفت برخی نمایندگان با لایحه همسان‌سازی دایمی حقوق بازنشستگان گفت: گزارشی که روز سه شنبه در خصوص تفریغ بودجه و عملکرد ۶ ماهه مالی کشور ارائه شد، نشان می‌دهد که اوضاع درآمدی دولت اصلا مناسب نیست و شرایط دشواری پیش روی اقتصاد ایران قرار دارد. در این میان، دولت گذشته در ماه‌های پایانی عمرش، آشفتگی‌های فراوانی در روند کلی حقوق گروه‌های مختلف ایجاد کرد، به گونه‌ای که امروز ناترازی‌های فراوانی در دریافتی مشاغل مختلف جامعه مشاهده می‌شود.

قادری افزود: از یک طرف به برخی گروه‌ها که دریافتی پایینی نسبت به سایرین دارند حق می‌دهیم که مطالبه افزایش دریافتی داشته باشند، اما از سوی دیگر باید بدانیم، بودجه در وضعیتی نیست که بشود به مجموعه مطالبات اقشار مختلف برای افزایش حقوق پاسخ داد. واقع آن است که دولت با کسری فراوانی، روبه روست و بخش قابل توجهی از منابع دولت از طریق فروش اسناد خزانه و یا تنخواه بانک مرکزی تامین می‌شود.

این نماینده با اشاره به اینکه دولت، عملا دستش در جیب مردم است و به بدترین شکل در حال تامین نیازهای مالی‌اش است، گفت: نه شرع، نه قانون، نه عقل و نه انصاف این روند را تایید نمی‌کند. معتقدم در این شرایط فشار وارد کردن به دولت برای افزایش حقوق ها، توجیه ندارد. درست است که عدم تعادل هایی در پرداخت‌ها وجود دارد، اما برای حل این مشکل دولت باید لایحه بیاورد تا از طریق تعدیل حقوق و پاداش‌های غیر متعارف برخی گروه ها، دریافتی اقشاری که حقوق‌های پایینی دارند، متعادل تر شود.

وضعیت دومینو وار حقوق بازنشستگان

نایب رئیس کمیسیون ویژه جهش تولید گفت: اینکه در این شرایط برخی تلاش کنند تا حقوق بازنشستگان افزایش یابد و بعد، گروه‌های دیگر نیز اعلام کنند که دریافتی آنها با حقوق قشر قبلی همخوان نیست، وضعیت دومینو واری را ایجاد می‌کند که در آن فقط مسابقه‌های متعدد برای افزایش حقوق وجود دارد. این در حالی است که راهکار معقول آن است که همه تلاش کنند تورم مهار شود تا مردم قدرت خرید باثباتی داشته باشند. معتقدم نباید اجازه داده شود، فقرا بیشتر از این در اثر نزول شاخص‌های اقتصادی فقیرتر شوند و رشد اقتصادی کشور متوقف شود.

قادری یادآور شد: مسابقه‌ای که این روزها در مجلس و دولت بر سر افزایش حقوق‌ها یا افزایش هزینه‌های جاری شکل گرفته، هیچ توجیهی ندارد. این تصمیمات عوام فریبانه، جز اینکه باعث شود شاخص‌های اقتصادی در وضعیت نزولی قرار بگیرند و وضعیت معیشتی اقشار کمتر برخوردار آشفته تر شود، نتیجه‌ای ندارند. اقتصاد ایران در شرایطی قرار دارد که تولید ناخالص داخلی‌اش ظرف یک دهه گذشته، نصف شده است و تداوم این روند به هیچ وجه قابل قبول نیست.

به باور این نماینده باید این پرسش را طرح کرد که اگر این روش هایی که دولت ایران برای تامین بودجه‌اش دنبال می‌کند، منطقی و علمی است، چرا سایر کشورها از این روشها استفاده نمی‌کنند؟ قادری معتقد است، این روش‌ها بسیار خطرناک هستند و با انسانیت، اخلاق، منطق و چهارچوب‌های اقتصادی سازگاری ندارند.

افزایش حقوق‌ها در شرایط کسری بودجه خطرناک است

قادری در پاسخ به این پرسش که چرا علی رغم هشدارهای کارشناسان برخی از نمایندگان و دولتمردان از این لایحه دفاع می‌کنند؟ گفت: متاسفانه هرچند در کشور بسیاری از گروه‌ها صحبت از حق الناس و وجدان و اصول انسانی می‌کنند، اما در صحنه عمل و در تصمیم سازی‌ها به منافع بلند مدت مردم، بی‌توجهی می‌شود. تعجب آور است در شرایطی که کشور با کمبود منابع مالی و کسری بودجه روبه روست، دولت و مجلس کمر همت بسته‌اند تا هزینه‌ها را افزایش دهند.

او افزود: تجربه ثابت کرده این روش‌ها جواب نمی‌دهند و این تصمیمات بیشتر کارهای عوام فریبانه‌ای است. ممکن است برخی نمایندگان یا مسئولان اجرایی در جمعی حاضر شده و صحبت از افزایش حقوق کنند، عده‌ای هم احتمالا برای آنها کف می‌زنند، اما باید دید کدام تصمیم به نفع منافع پایدار مردم و بهبود واقعی وضعیت معیشتی آنها است.

نماینده شیراز در مجلس یادآور شد: این نوع تصمیمات به جز روش‌های پوپولیستی و اتلاف منافع مردم هیچ فایده‌ای ندارد. مدیران و تصمیم سازان کشور باید تلاش کنند روند توسعه کشور محقق شود. باید راه‌های سرمایه‌گذاری باز شود، موانع پیش روی تولید برداشته شود، محیط‌های کسب و کار بهبود پیدا کنند، بی‌عدالتی‌ها از سر راه مردم برداشته شوند تا مردم خودشان از دل یک محیط اقتصادی مطلوب؛ معیشت خود را به بهترین وجه تامین کنند.

این نماینده با اشاره به اینکه نمایندگان مخالف و رسانه‌ها با اطلاع رسانی درست باید افکار عمومی را متوجه خطرات این نوع تصمیم سازی‌های اشتباه کنند، گفت: مردم باید بدانند این روند به هیچ عنوان به نفع معیشت آنان و سایر اقشار نیست و باعث تکانه‌های بیشتر تورمی می‌شود. البته معنای این اظهارنظرها این نیست که نباید از اقشار فرودست جامعه حمایت شود، همه حرف ما این است که این حمایت‌ها باید از طریق روش‌های اقتصادی و معقول صورت پذیرد. انتقاد ما به این لایحه سیاسی نیست و به این دولت و یا دولت قبلی ارتباطی ندارد، بلکه حرف ما اقتصادی است و مبتنی بر علم اقتصاد این نوع تصمیم سازی‌ها را خطرناک می‌دانیم.

قادری در پایان خاطرنشان کرد: اگر دولت قصد دارد که از بازنشستگان حمایت کند و دریافتی آنها را واقعی کند، باید از طریق عدالت محور کردن پرداختی‌ها این توازن را برقرار سازد. پیشنهاد می‌کنم دولت لایحه‌ای جدید آورده و از طریق کاهش دریافتی غیر متعارف و پاداش‌های هنگفت برخی گروه‌های خاص، این منابع را صرف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کند.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر