وال‌استریت ژورنال: غول‌های حوزه انرژی به بازار کربن هجوم آوردند

فرصت‌های بازار «سیاه» ۲۸۰ میلیاردی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: به گزارش وال‌استریت ژورنال غول‌های معامله‌گری در حوزه انرژی که عموما در بازارهای پرتلاطمی مثل نفت و گاز طبیعی فعالیت می‌کردند، اکنون به سمت «بازار کربن» چرخیده‌اند. محدودیت‌هایی که دولت‌ها برای انتشار کربن گذاشته‌اند باعث شده تا بازاری برای مبادله اجازه انتشار کربن ایجاد شود.

این بازار در اروپا تا حد خوبی توسعه یافته و دو شرکت بزرگ نفتی جهان، یعنی رویال‌داچ‌شل و بی‌پی فعالیت خود را مدت‌هاست در معاملات این عنصر سیاه تقویت کرده‌اند. شرکت‌هایی که انتشار آلودگی بالایی دارند مانند تولیدکنندگان فولاد، نیاز دارند که مجوزهایی بیش از سطح مجاز انتشار کربن خود خریداری کنند تا بتوانند تولید کافی داشته باشند.

معامله‌گران وارد این تبادلات شدند تا بتوانند از نوسانات قیمتی مجوزهای انتشار کربن کسب سود کنند. بازار کربن که اکنون شامل اروپا و برخی بازارهای کوچک‌تر مانند کالیفرنیای آمریکا و نیوزلند می‌شود سال گذشته ۲۳ درصد رشد کرد و به ۲۸۱ میلیارد دلار رسیده است.

هرچند این رقم نسبت به بازارهای چند هزارمیلیاردی نفت، برق یا گاز طبیعی کوچک به نظر می‌رسد، اما پتانسیل رشد جدی دیده می‌شود. وودمک‌کنزی، یک شرکت مشاوره حوزه انرژی برآورد می‌کند ارزش این بازار در سال ۲۰۵۰ به ۲۲ هزار میلیارد دلار خواهد رسید. اروپا اوایل تابستان از برنامه‌ای برای توسعه این بازار خبر داد و چین نیز برنامه خود را با سیستم معاملاتی محدود آغاز کرده است.

بایدن هم ایده قیمت‌گذاری روی کربن را مناسب عنوان کرده، اما هنوز نمی‌داند چگونه به سمت آن حرکت کند. اما معامله‌گران بزرگی چون گروه ویتول، بزرگترین معامله‌گر مستقل نفت جهان، گلنکور، یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی جهان، گروه ترافیگورا و مرکوریا انرژی از معامله‌گران کالایی خصوصی بزرگ جهان منتظر نماندند و بازوهای خود برای ورود به بازار کربن را تقویت کرده‌اند. رئیس بخش بازارهای کربن استاندارد چارترد می‌گوید: بانک‌ها نیز علاقه‌مندی زیادی برای حضور در این بازار دارند، اما آنها نگران آن هستند که این کار منجر به بدنامی آنها شود (reputational risk).

طبق برآوردهای رئیس بخش کربن شرکت ترافیگورا ممکن است بازار کربن تا سال ۲۰۳۰ و حتی بعضا می‌گویند تا ۲۰۲۵ از بازار نفت ارزش بیشتری پیدا کند. این بخش ماه آوریل (فروردین) راه‌اندازی شده و در حال جمع کردن تیم خود است. تیم کربن ویتول نیز از ابتدای سال میلادی تقریبا دو برابر شده و به ۱۴ معامله‌گر رسیده‌است. مرکوریا اکنون یک تیم ۱۳ نفره برای معاملات کربن در اختیار دارد که رئیس آن را از شرکت بی‌پی استخدام کرده است. گلنکور نیز دو معامله‌گر بی‌پی را برای تقویت تیم کربن خود جذب کرده است.

جالب آنکه شرکت بی‌پی اوایل امسال برای حفظ نیروهای خود، حقوق معامله‌گران کربن را افزایش داد. این افراد با کمی تجربه سالی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار حقوق دارند و البته مشوق‌های مختلفی مابه‌ازای عملکرد خود دریافت می‌کنند. به گفته منابع آگاه، کربن حدود ۵ تا ۱۰ درصد کل فعالیت‌های معامله‌گری شرکت بی‌پی را به خود اختصاص می‌دهد و سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار سود برای آنها ساخته‌است. البته سود بی‌پی از کل معاملات خود بین ۳ تا ۴ میلیارد دلار بوده است.

ارزش بازار کربن به میلیارد یورو

یکی از معضلات آن است که هنوز قواعد مستحکمی برای معاملات برون‌مرزی وجود ندارد. احتمالا نشست اول نوامبر سازمان ملل با محوریت بازار کربن در این موارد تصمیم‌گیری شود و اطلاعات دقیق‌تری ارائه شود. هرچند برخی نگرانی‌ها نسبت به این موضوع وجود دارد، اما معامله‌گران خوش‌بین می‌گویند بازارهای برون‌مرزی پیش از این نیز وجود داشتند، مثل معاملات بین سوئیس و اروپا یا کبک کانادا با کالیفرنیای آمریکا. بنابراین، نباید نگران چنین مسائلی برای بازار کربن بود.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر