چرا خانوارهای کم درآمد تورم بیشتری را تجربه می‌کنند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : متوسط تورم کشوری در آبان 1400 حدود 35.7 درصد بوده است. یعنی قیمت‌ها در آبان 1400 حدود 36 درصد بیشتر از متوسط قیمت‌ها در آبان 99 بوده است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که برای دهک‌های مختلف درآمدی میزان تورم یکسان نبوده، در واقع بسته به اینکه هر خانوار در کدام دهک درآمدی قرار دارد، سبد هزینه آن متفاوت است. از این رو نرخ تورم متفاوتی را نیز تجربه می‌کند.

در آبان 1400 بیشترین تورم مربوط به دهک دوم با حدود 38.5 درصد و کمترین تورم به دهک دهم با 31.8 درصد مربوط بوده است. دهم اول کمترین درآمد را در ماه کسب می‌کنند و دهک دهم بیشترین درآمد و در واقع 10 درصد اول پردرآمد کشور هستند.

اما اینکه چرا دهک‌های کم درآمد تورم و گرانی بیشتری نسبت به گروه‌های پردرآمد تجربه می‌کنند، به نوع سبد این خانوارها مربوط است. در خانوارهای کم درآمد، هزینه خوراک سهم بیشتری از کل هزینه‌ها نسبت به خانوارهای پردرآمد دارد. از آنجایی که تورم گروه خوراکی‌ها به شدت بیشتر از تورم گروه غیرخوراکی‌ها بوده است، در نتیجه تورم و گرانی را خانوارهای کم درآمد بیشتر احساس کرده‌اند.

تفاوت تورم خوراکی‌ها و غیرخوراکی‌ها

متوسط کشوری تورم نقطه‌ای (تغییرات قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل) گروه خوراکی‌ها در ماه گذشته 46.4 درصد بوده که حدود 11 درصد از کل تورم بیشتر بوده است. محدوده تغییرات تورم نقطه‌ای در گروه خوراکی‌ها بین 44,٥ درصد برای دهک اول (کم درآمدترین) تا 47.9 درصد برای دهک دهم (پردرآمدترین) بوده است.

این در حالی است که تورم کشوری نقطه‌ای برای گروه عمده غیرخوراکی‌ها و خدمات حدود 30 درصد بوده که حدود 5.5 درصد کمتر از تورم کل است. بیشترین تورم نقطه‌ای در گروه غیرخوراکی‌ها به دو دهک اول درآمدی با مقدار 31.3 و 31.6 درصد مربوط بوده و کمترین نرخ تورم نیز به دو دهک بالای درآمدی با نرخ 27.9 و 28 درصد مربوط بوده است.

بنابراین تورم گروه خوراکی‌ها به شکل چشم‌گیری بیشتر از تورم غیرخوراکی‌ها بوده و تورم گروه خوراکی برای کم درآمدها کمتر از تورم این گروه برای پردرآمدها بوده است.

تورم نقطه‌ای دهک‌های هزینه‌ای به تفکیک گروه‌های خوراکی و غیرخوراکی

سهم خوراکی‌ها از سبد هزینه هر دهک

اما پس چرا کم درآمدها به طور متوسط تورم بیشتری نسبت به پردرآمدها تجربه می‌کنند؟

این موضوع به این مربوط است که سهم گروه خوراکی‌ها از کل هزینه‌های زندگی برای کم درآمدها به شکل قابل توجهی بیشتر از پردرآمدها است. به طور مثال در دهک اول خوراکی‌ها ضریب اهمیت 43 درصدی دارد در حالی که برای دهک دهم این گروه ضریب اهمیت حدود 17 درصدی دارد.

همچنین گروه غیرخوراکی برای دهک اول ضریب اهمیت 57 درصدی دارد در حالی که برای دهک دهم ضریب اهمیت 83 درصدی دارد.

از آنجایی که در مجموع تورم خوراکی‌ها بیشتر از تورم غیرخوراکی‌ها بوده، در نتیجه کم درآمدها تورم بیشتری نسبت به پردرآمدها تجربه کرده‌اند.

سهم خوراکی و غیرخوراکی از سبد هزینه دهک‌های درآمدی
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر