آخرین خبرها از رقابت‌های ریاست جمهوری فرانسه

چه کسی پیروز انتخابات فرانسه است؛ لوپن یا مکرون؟

چه کسی پیروز انتخابات فرانسه است؛ لوپن یا مکرون؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : انتخابات فرانسه امروز از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز شده و تا ساعاتی دیگر نتایج اولیه آن اعلام خواهد شد. در این انتخابات امانوئل مکرون برای به دست آوردن رای مجدد به عنوان رئیس جمهور فرانسه با 11 نامزد دیگر رقابت می‌کند. او اگر بتواند در این دور از انتخابات نیز پیروز شود، اولین رئیس جمهور این کشور بعد از شیراک و ظرف 20 سال اخیر خواهد بود که دو دوره پست ریاست جمهوری را به دست آورده است.

با این حال آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مکرون بر خلاف برآوردهای قبلی مسیر همواری برای رسیدن به پست ریاست جمهوری فرانسه برای پنج سال آینده ندارد و مهمترین رقیب او مارین لوپن نیز شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات دارد. در واقع رای دهندگان فرانسوی در حالی پای صندوق‌های رای می‌روند که در آن هزینه زندگی و جنگ در اوکراین بر بحث‌های سیاسی غالب است. در حالی که مکرون بر توقف جنگ اوکراین تمرکز دارد، لوپن از افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی که تا حدود زیادی نتیجه حمله روسیه به اوکراین است بر علیه مکرون استفاده کرده است.

نخستین نتایج این انتخابات ساعت ۸ شب به وقت محلی(حدود 10:30 به وقت تهران) اعلام می‌شود. اما پیش‌بینی‌ها بر این است که مکرون و لوپن در دور اول انتخابات بالا آمده و در دور دوم انتخابات در 24 آوریل بار دیگر به رقابت با هم خواهند پرداخت.

پیروزی مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی فرانسه که برای سومین بار نامزد می‌شود، می‌تواند یک شوک اساسی به اتحادیه اروپا وارد کند.

مشارکت پایین در انتخابات

یکی از مهمترین دغدغه‌های این روزهای سیاستمداران فرانسوی مشارکت پایین در انتخابات است. در این کشور 64 میلیون نفری 48 میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن هستند، با این حال بنا به آمارهای وزارت کشور، تا ساعت ۱۲ تنها 25.48درصد واجدان رای خود را به صندوق انداخته‌اند که حاکی از کاهش مشارکت نسبت به دوره‌های گذشته است.

بلومبرگ می‌نویسد، میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به کمترین سطح طی 20 سال گذشته رسیده است.

اما نکته دیگر در خصوص انتخابات فرانسه احتمال بالای رسیدن انتخابات به دور دوم است. در واقع پیش‌بینی می‌شود، هیچ یک از نامزدها بیش از 50 درصد آرا را کسب نکنند و امانوئل مکرون، لوپن و ژاک لوک ملانشون به دور دوم انتخابات برسند. دور دوم دو هفته بعد یعنی 24 آوریل برگزار خواهد شد.

از زمان تبدیل نظام حقوقی فرانسه از یک سیستم پارلمانی به ریاست جمهوری هیچ کاندیدایی نتوانسته در دور نخست انتخابات رای بیش از ۵۰ درصد شهروندان را کسب کند. بنابراین دو مرحله‌ای شدن این دور از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه موضوع غریبی نیست.

رقابت تنگاتنگ مکرون و لوپن

دوازده نامزد در این انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از امانوئل ماکرون پس از اوج گرفتن در زمان آغاز جنگ اوکراین کاهش یافته و تنها ۲۶ درصد شهروندان قصد رای دادن به او را دارند. این در حالی است که محبوبیت لوپن، نماینده راست افراطی به سرعت افزایش یافته و در آخرین نظرسنجی به ۲۵ درصد رسیده است. پس از این دو نامزد، ژان لوک ملانشون، نماینده حزی چپ افراطی با 17.5درصد در مکان سوم قرار دارد.

آنطور که وال‌استریت ژورنال گزارش می‌دهد، در سال‌های اخیر تمایل سیاسی ملت فرانسه به حزب راست بسیار متمایل شده است. این در حالی است که مکرون سال 2017 با شعار نه چپ و نه راست به قدرت رسید. نگرانی گسترده از افول طبقه متوسط ​​و کارگر فرانسه همراه با احساسات عمیق ضد مهاجرتی در بسیاری از نقاط کشور خانم لوپن را از حاشیه سیاسی به مرکز گفتمان ملی کشانده است.

این موضوع خود را نتایج نظرسنجی‌ها نشان داده است. در حالی مکرون حالا تنها یک درصد لوپن فاصله دارد که در انتخابات 2017 این اختلاف 32 درصد بوده است. حتی حدود یک ماه پیش وضعیت مکرون خیلی بهتر از حالا بود و اختلاف او با لوپن دو رقمی بود.

پیش از انتشار نتایج نظرسنجی اخیر اکونومیست در گزارشی شانس مکرون برای رسیدن به دور دوم انتخابات را ۹۸ درصد و احتمال پیروزی در دور دوم انتخابات در ۲۴ آوریل را ۷۸ درصد برآورد کرده بود. در حال حاضر هرچند احتمال رسیدن مکرون به دور دوم انتخابات همچنان بالا است اما شانس پیروزی در دوم بسیار کاهش یافته است، مگر اینکه نگرانی از پیروزی لوپن افراد بیشتری از جامعه فرانسه را در دور دوم به پای صندوق‌های رای بیاورد. گزارش کامل اکونومیست که به مواضع و سیاست‌های مکرون پرداخته در « اهمیت پیروزی مکرون برای ایران و جهان » بخوانید.

پیروزی مکرون یک دستاورد قابل توجه خواهد بود. علاوه بر اینکه رکورد انتخاب یک رئیس جمهور برای دو دوره متوالی طی 20 سال اخیر شکسته خواهد شد، از زمان شارل دوگل در سال ۱۹۶۵، فرانسوی‌ها یک رئیس‌جمهور را برای دو دوره انتخاب نکردند که اکثریت مجلس را داشته باشد.

مکرون قربانی جنگ اوکراین می‌‎شود؟

یکی از دلایل کاهش اختلاف محبوبیت مکرون و لوپن، تمرکز رئیس جمهور کنونی فرانسه بر جنگ اوکراین است. آنطور که در خبرها آمده است، مشاوران او در کاخ الیزه گفته‌اند که او آنقدر مشغول تماس با رئیس جمهور بایدن و همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، در مورد جنگ در اوکراین بود که به سختی در مبارزات انتخاباتی یا در مناظره با رقبای خود شرکت کرد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال ناتالی دام، بانوی نظافتچی 50 ساله که گفته به خانم لوپن رای می‌دهد، بر این باور است: «ماکرون حتی به خود زحمت مبارزات انتخاباتی را هم نداد. او تنها کسی نیست که می تواند تلفن را بردارد و با پوتین تماس بگیرد.»

اما در حالی مکرون درگیر جنگ اوکراین بوده که تاکید لوپن بر مسائل و مشکلات داخلی فرانسه بوده است. بر اساس این گزارش، لوپن سراسر کشور را در نوردید و در شهرهای کوچک روستایی تجمعاتی برگزار کرد. کمپین بسیار منضبط او بر فشار اقتصادی ناشی از افزایش تورم متمرکز بود.

خطر پیروزی لوپن برای اتحادیه اروپا

نیم قرن پیش خانواده لوپن حزب راست افراطی فرانسه را تاسیس کرده و به عنوان یکی از مهم‌ترین احزاب پوپولیستی اروپا آن را رهبری می‌کنند و اکنون، مارین لوپن میراث‌دار این حزب است.

او به عنوان یک ملی‌گرای افراطی شناخته می‌شود و ضمن سر دادن شعارهای ضد مهاجرتی، از مخالفان گسترش اسلام در فرانسه است. او بر ممنوعیت حجاب در سراسر فرانسه تاکید دارد و همین موضوع می‌تواند چالشی برای محبوبیت لوپن باشد.

اما خوش‌شانسی لوپن در حضور یک نامزد دیگر راست افراطی به نام اریک زمور، یک روزنامه‌نگار قدیمی در رقبت‌های انتخاباتی است. مواضع بسیار تند و افراطی زمور موجب شده که مواضع لوپن نرم‌تر به نظر برسد.

لوپن هرچند مانند انتخابات دوره قبل شعار خروج فرانسه از منطقه یورو را تکرار نمی‌کند، اما برنامه‌هایی برای مقدم کردن قوانین داخلی فرانسه به قوانین اتحادیه اروپا دارد. از این رو انتظار می‌رود که در صورت انتخاب لوپن ارزش یورو در برابر دلار کاهش یابد.

یورو در حال حاضر نزدیک به پایین‌ترین نقطه خود در برابر دلار در چند سال اخیر بوده است و با قیمتی در حدود 1.08 دلار معامله می‌شود. برخی از تحلیلگران می‌گویند که پیروزی خانم لوپن آن را با دلار برابر می‌کند.

بلومبرگ می‌نویسد اگر لوپن پیروز انتخابات فرانسه شود، احتمالا برای اتحادیه اروپا یک شوک مشابه با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ایالات متحده و رای برگزیت در سال 2016 خواهد بود.

او می‌تواند با استفاده از حق وتو در اکثر ابتکارات اتحادیه اروپا، اتحادیه را به توقف برساند.. پیروزی لوپن فرانسه را در مسیری ملی گرایانه و بومی گرایانه قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر