بورسان هزینه‌های افزایش نرخ بهره را بررسی کرد

ابهام نرخ سود پیش روی بورس؟

ابهام نرخ سود پیش روی بورس؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: گرچه از شدت فشار فروش کاسته شده است اما امروز نیز شدت عرضه در سهام بیشتر از تقاضا به نظر می‌رسد و این موضوع افت قیمت را به دنبال داشته است. در این میان تفاوت رفتار معاملاتی سهامی که چشم‌انداز بنیادی بهتری دارند نسبت به سایر سهام مشخص است. از علل افت قیمت سهام انتظار برای افزایش نرخ سود بانکی مطرح می‌شود. در نگاه اول واکنش منفی بازار سهام به خبر افزایش نرخ سود بانکی کاملا منطقی به نظر می‌رسد. حتی شایعه‌ای از این موضوع می‌تواند در هر بازار سهام دیگری افت قیمت سهام را به دنبال داشته باشد. برای مثال در بورس آمریکا احتمال تشدید سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ سود بانکی وضعیت بازار را در هفته‌های گذشته به فاز خرسی وارد کرد. آیا این موضوع برای بورس تهران نیز صادق است؟

بورس آمریکا زیر فشار فدرال رزرو

گرچه در روزهای گذشته بازار سهام آمریکا روزهای سبزی را تجربه کرده است با این حال هراس از نشست هفته آتی فدرال رزرو دوباره احتمال سقوط سهام را پررنگ ساخته است. در سایر کشورهای جهان نیز سیاست‌های انقباضی را شاهد هستیم و این موضوع روی کاغذ باید اثر منفی بر ارزش‌گذاری سهام داشته باشد به خصوص این‌که احتمال وقوع یک رکود فراگیر را پررنگ می‌کند. بر همین اساس واکنش بورس تهران به افزایش نرخ سود را می‌توان منطقی خواند. اما در این میان چند نکته وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

هزینه میان‌مدت افزایش نرخ سود در اقتصاد ایران

نخست اینکه احتمال افزایش نرخ سود بانکی پایین به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد هدف سیاست‌گذاری متوجه مقدار پول و نه قیمت پول است. در مرحله بعد افزایش نرخ سود برای اقتصاد ایران در شرایطی که قیمت نفت ۱۲۰ دلار است می‌تواند علامت هشدار برای آینده باشد. به این معنا که افزایش نرخ سود بانکی گرچه در ظاهر می‌تواند شوک موقت را وارد کند اما منشا انتظارات تورمی بالای کنونی ریشه در مواردی مانند عدم احیای برجام و حافظه تاریخی فعالان اقتصادی از اثر برجام دارد. در شرایطی که اقتصادهای نفتی در سطوح کنونی قیمت نفت با درآمدهای سرشار نفتی وضعیت نسبتا مناسبی را در سطح متغیرهای کلان دارند ایران با ادامه وضعیت تحریمی حتی در چنین سطوح نفت نیز نگران از موج تورمی است. حتی با فرض کارساز بودن این سیاست احتمالا افزایش محسوس نرخ سود بانکی برای کنترل انتظارات تورمی نیاز است و اما شاید فایده کوتاه‌مدت چنین سیاستی از هزینه‌های سنگین میان‌مدت بسیار کمتر باشد.

افزایش نرخ سود در کوتاه‌مدت چقدر تورم در بلندمدت ایران به همراه دارد؟

افزایش نرخ سود بانکی در شرایطی که ریشه تورم کشور در مکان دیگری است صرفا می‌تواند جهش‌های تورمی را در آینده پررنگ سازد. لازم است به وضعیت اقتصاد سیاسی کشور توجه شود. در شرایطی که احتمال توافق با بایدن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد کنترل بازار ارز خارج از کنترل است حتی فرض بر این باشد که با افزاش نرخ سود بانکی یا افزایش عرضه ارز توان کنترل تورم در کوتاه‌مدت وجود دارد. حالا اگر فرض کنیم که دوباره ترامپ در دور بعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود و احتمال احیای برجام به صورت کامل کنار رود. تنها انتظارات تورمی می‌تواند جهش سنگین را در نرخ ارز رقم بزند. حالا اگر در وضعیت فعلی با آرامش بیشتر انتظارات تورمی بنا بر این باشد که از ابزار نرخ سود برای کنترل انتظارت تورمی استفاده شود در آینده با احتمال کاهش بیشتر درآمد نفت یا شوک انتظارات تورمی ناشی از ناامیدی کامل از احیای برجام چه خواهد بود. همین موضوع باید مورد توجه سرمایه‌گذاران نیز قرار گیرد. افزایش حتی چند ده درصدی نرخ سود در اقتصاد ایران اگر با برنامه‌های بعدی برای ریشه‌کن کردن تورم ساختاری همراه نباشد تنها چشم‌انداز تورم به مراتب بیشتر را در آینده پررنگ‌تر می‌سازد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر