سیگنال‌های سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین

آیا نهنگ‌ها ۲۶ هزار دلار را کف بازار تشخیص داده‌اند؟

آیا نهنگ‌ها ۲۶ هزار دلار را کف بازار تشخیص داده‌اند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : برای بررسی رفتار و شرایط بازار گاهی لازم است که رفتار بازیگران و سرمایه‌گذاران بزرگ را مورد بررسی قرار دهیم. در این بین رفتار نهنگ‌ها بسیار حایز اهمیت به طوری که می‌توان آن را معیاری برای شرایط بازار و حدس روند خرسی و یا گاوی در نظر گرفت.

برای بررسی رفتار نهنگ‌ها به داده‌های آنچین مراجعه می‌کنیم. یکی از این معیارها تعداد آدرس‌هایی است که بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین نگه‌داری می‌کنند.

نمودار زیر نمایش دهنده تعداد ادرس‌های اشاره شده است که معمولا از آنها به عنوان نهنگ یاد می‌شود. با بررسی این نمودار مشاهده می‌شود که بعد از اولین ریزش عمیقی که در می ۲۰۲۱ اتفاق افتاد، تاکنون در تعداد نهنگ‌ها تغییر خاصی ایجاد نشده و از آن زمان تقریباً در محدوده ۱۸۰۰ نهنگ ثابت باقی مانده است. برخی معتقدند که بازار خرسی از سال ۲۰۲۱ شروع شده و این نمودار فرضیه آن‌ها را تأیید می‌کند.

اما این تمام ماجرا نیست.

Loading...

به طور کلی در دنیای آنچین تنها با در نظر گرفتن یک فاکتور نمی‌توان راجع به وضعیت کلی بازار اظهار نظر کرد و بهتر است دیگر عوامل را نیز مورد بررسی قرار گیرد. در مورد رفتار نهنگ‌ها نیز این چنین است. شاید بهتر است در کنار تعداد ادرس‌ها با دارایی بالای ۱۰۰۰ بیت کوین، تغیرات موجودی آنها را نیز مد نظر قرار داد.

Loading...

با بررسی این عامل درمیابیم که میزان موجودی که توسط این نهنگ‌ها نگهداری می شود در روند نزولی قرار دارد.

با اینکه تعداد نهنگ‌ها از می ۲۰۲۱ ثابت مانده، اما میزان موجودی آن‌ها تا کنون در حال کاهش است، که به معنی فروش بیت کوین‌ها توسط این گروه است. معمولا چنین روندی در اوایل بازار خرسی رخ می‌دهد.

این دو عامل نشان می‌دهند که در حال حاضر سرمایه‌گذاران بزرگ تمایلی به ورود پول سنگین به این بازار ندارند. بازار برای رشد نیاز به ورود پول و سرمایه دارد که متاسفانه هم اکنون گرایشی از این گروه دیده نمی‌شود.

در کنار این موارد باید نگاهی نیز به روند خرید و فروش آنها انداخت. آیا آنها تا کف قیمت ۲۶.۵ هزار دلار فروختند یا خریدند؟

نهنگ‌ها مانند دیگر افراد بازار، واکنش متفاوتی به قیمت نشان می‌دهند، بنابراین هم فروختند و هم خریدند. اما بهتر است بپرسیم میزان خرید بیشتر بود یا فروش؟

با بررسی جریان خالص نهنگ‌ها به صرافی‌ها، در نمودار زیر می‌‌بینیم که میزان واریزی نهنگ‌ها به صرافی ها بیشتر بوده؛ یعنی در تاریخ ۹ می، نهنگ‌ها بیشتر ازینکه خرید کنند، بیتکوین‌های خود را فروخته‌اند.

Loading...

افزایش عرضه از سمت این گروه اغلب منجر به فشار فروش و افت قیمت می‌شود.

در کنار تمامی این موارد بررسی شاخص Whale ratio نیز مفید به نظر می‌رسد. این شاخص مجموع ده ورودی بزرگ به صرافی‌ها را در نظر می‌گیرد.

بر اساس این شاخص نیز شاهد ورود پول سنگین از سمت این گروه هستیم که از اوایل سال ۲۰۲۱ روند صعودی داشته و اکنون نزدیک به بالاترین میزان تاریخی خود است. در گذشته زمانی که این شاخص این اعداد را دیده است بازار یک روند رکودی را در پیش رو داشت است. این موضوع تاییدی دیگر بر فاکتورهای اشاره شده در این گزارش است.

Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر