باور پایان بازی برای همه سخت است؟

در انتظار سقوط دوباره سهام آمریکا؟

در انتظار سقوط دوباره سهام آمریکا؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان- سلیمان کرمی؛ شب گذشته فدرال رزرو آمریکا افزایش سه واحدی (۰.۷۵) درصدی نرخ سود را اعلام کرد. بازار سهام آمریکا مشابه جلسه پیشین فد که با اعلام افزایش نرخ نیم درصدی سهام با جهش قیمت مواجه شد این بار نیز چنین رفتاری را از خود نشان داد. نکته جالب توجه دفعه قبل این بود که رسانه‌ها و کارشناسان جهانی چنین رفتاری از سوی بازار را با عدم افزایش نرخ بهره بیشتر (۰.۷۵ درصد) توجیه می‌کردند. اما تلاش برای ارائه دلایلی بر‌ای توجیه نوسان روزانه سهام شاید اصلی‌ترین دلیل اشتباه رسانه‌ها بود البته سایر سناریوها نیز مطرح است. این موضوع از این جهت دارای اهمیت است که از فردای اعلام نتیجه فدرال رزرو شاخص سهام سقوط سنگینی را تجربه کرد. دوباره در هفته‌های بعد سهام مسیر صعودی را در پیش گرفته بود (دام بازار خرسی) تا اینکه در یک هفته اخیر دوباره با هراس از تصمیم افزایش نرخ بهره توسط فد به دنبال رشد فراتر از انتظار تورم مسیر تند نزولی را تجربه کرد و کف قبلی را از دست داد. تا اینکه روز گذشته دوباره همان رفتار قبلی را نشان داد.

واقعیت به نظر می‌رسد سقوط سهام آمریکا به پایان نرسیده است. طبیعتا باید منتظر آغاز امروز معاملات سهام آمریکا امروز ساعت ۱۸ بود. با این حال به صورت مشخص وضعیت احتمال سقوط بیشتر سهام را نشان می‌دهد. این بار بر خلاف سال‌های گذشته که فدرال رزرو در صدد توجیه افزایش نرخ تورم با اختلالات سمت عرضه بود بعضا شاهد پذیرش اشتباه از سمت روسای بانک مرکزی و خزانه‌داری آمریکا هستیم. رئیس‌جمهوری آمریکا حساسیت شدیدی را نسبت به جهش تورم نشان می‌دهد و از این موضوع آگاه هست که رشد نرخ تورم می‌تواند مسیر را برای بازگشت جمهوری‌خواهان با لیدری ترامپ باز کند. طبیعتا با رشد عمومی قیمت‌ها نارضایتی از بایدن و دموکرات‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

فدرال رزرو همین حالا نیز بابت اشتباه خود در تشخیص مسیر تورم و رشد بیش از انتظار تورم مور انتقاد و سرزنش است. بعید است اگر سیگنال تورمی ادامه پیدا کند فدرال رزرو کمترین عقب‌نشینی را از افزایش نرخ بهره از خود نشان دهد. کافی‌ست آمار تورم ماه ژوئن نیز بالاتر از انتظار باشد احتمالا افزایش حتی یک درصدی نرخ فد در یک جلسه مطرح شود. گرچه همین افزایش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره نیز از سال ۱۹۹۴ بی‌سابقه است و اگر با همین شدت نیز مسیر انقباض پولی فد ادامه پیدا کند به شدت باید از وضعیت رکودی تمامی بازارها نگران بود.

بورس تهران و آمریکا ندارد

وقتی در سال ۹۹ سهام بورس تهران ریرش پرشتابی را در پیش گرفته بود شاید این سوال مطرح بود که چرا باور بازار خرسی برای عمومیت بازار سخت است اما مشاهده می‌شود که شاید حتی در بزرگترین بازار سهام جهان نیز فعالان بازار رفتاری همراه با تاخیر به اتفاقات از خود نشان می‌دهند. در آنجا هم شاید با استدلای اینکه «شایعه را بخر و خبر را بفروش» با افزایش نرخ بهره در شب گذشته فکر می‌کردند سقوط سهام با انتظار برای شایعه افزایش نرخ بهره به پایان رسیده است و زمان خرید فرارسیده است در پایان دوره شیدایی بازارها سخت است باور اینکه بازی تمام شده است. شاید هم تصور اشتباه از کارایی بازارها چنین تصوری را از نوسان سهام رقم می‌زند. باید منتظر ادامه معاملات سهام آمریکا بود که آیا دوباره همان رویداد دفعه قبل تکرار می‌شود یا خیر، بازار سهام آمریکا این بار مسیر دیگری را در پیش گرفته است. فعلا که شاخص فیوچر بازار سهام آمریکا از ریزش دو درصدی سهام تا این لحظه حکایت دارد.

بروزرسانی در ساعت ۱۹:۱۵:

سقوط آزاد بازار سهام آمریکا

شاخص s&p500 سقوط بیش‌از ۳ درصدی را در همان ساعت آغاز معاملات تجربه کرده است. بیت‌کوین در‌ کانال ۲۰ هزار دلار قرار دارد. مس با سقوط بیش از ۲ درصدی در کف ۹ هزار دلار بر تن قرار دارد. در این میان افت قیمت نفت برنت و اونس طلای جهانی تا این لحظه کمتر از نیم‌درصد بوده است.

Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر