بنزین زدن با کدام خودروهای ایرانی به‌صرفه‌تر است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
تغییر سهمیه‌بندی بنزین به یکی از خبر‌های مهم این روز‌ها تبدیل شده است، اما در این مطلب قصد داریم فارغ از شایعات ضد و نقیض ببینیم هزینه یک باک بنزین برای خودرو‌های ایرانی چقدر تمام می‌شود.

خودرو‌هایی مثل سمند، دنا، پژو پارس و پژو ۴۰۵ بیشترین حجم باک بنزین را بین خودرو‌های ایرانی دارند. ظرفیت باک بنزین این چهار محصول ۷۰ لیتر است و راننده‌های این چهار خودرو ۲۱۰ هزار تومان به صورت آزاد برای پر کردن آن هزینه می‌کنند.
هزینه یک باک بنزین در این چهار خودرو با استفاده از سهمیه ماهانه به ۱۲۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. این رقم نصف هزینه بنزین آزاد نمی‌شود، چون ۶۰ لیتر از این ۷۰ تا را می‌شود با سهمیه ماهانه زد و ۱۰ لیتر باقی مانده را باید به قیمت آزاد پرداخت کرد.

بین محصولات داخلی کمترین حجم باک به پراید تعلق دارد. راننده پراید بابت ۴۰ لیتر بنزین به صورت آزاد ۱۲۰ هزار تومان خرج می‌کند و با سهمیه ماهانه ۶۰ هزار تومان.

قیمت یک باک بنزین محصولات ایران‌خودرو

سمند، دنا، پژو ۴۰۵ و پژو پارس بیشترین حجم باک بنزین را بین محصولات ایرانخودرو دارند؛ ۷۰ لیتر. اگر راننده این چهار خودرو بخواهد یک باک بنزین آزاد بزند، دقیقا ۲۱۰ هزار تومان می‌پردازد، اما این هزینه با استفاده از سهمیه ماهانه کمتر خواهد داشت.

هر خودرو ایرانی در طول ماه ۶۰ لیتر سهمیه دارد و راننده‌های این چهار خودرو می‌توانند ۶۰ لیتر با قیمت ۹۰ هزار تومان بزنند و ۱۰ لیتر باقی مانده را باید با قیمت آزاد پرداخت کنند. به این ترتیب هزینه یک باک بنزین ۱۲۰ هزار تومان خواهد بود. ظرفیت باک بنزین تندر ۹۰ دیگر محصول ایرانخودرو ۵۰ لیتر است.

یک باک بنزین آزاد برای راننده تندر ۹۰ دقیقا ۱۵۰ هزار تومان خرج دارد و با احتساب سهمیه ماهانه، هزینه پر کردن باک بنزین تندر ۹۰ به ۷۵ هزار تومان می‌رسد. حجم باک بنزین محصولاتی مثل پژو ۲۰۷، رانا، تارا و پژو ۲۰۶ نیز ۵۰ لیتر است.

راننده این خودرو‌ها بابت یک باک بنزین آزاد ۱۵۰ هزار تومان و یک باک بنزین سهمیه‌ای ۷۵ هزار تومان پرداخت می‌کنند. حجم باک بنزین وانت آریسان که در دسته خودرو‌های تجاری قرار می‌گیرد، ۵۲ لیتر است. راننده این خودرو وقتی راهی پمپ بنزین می‌شود بابت پر کردن باک بنزین ۵۲ لیتری با سهمیه ماهانه ۷۸ هزار تومان پرداخت می‌کند و بابت ۵۲ لیتر بنزین آزاد ۱۵۶ هزار تومان می‌پردازد.

قیمت یک باک بنزین محصولات سایپا

شاهین بین محصولات سواری سایپا بیشترین ظرفیت باک بنزین را دارد. حجم باک بنزین شاهین ۴۷ لیتر است و راننده این خودرو برای پر کردن آن با سهمیه آزاد ۱۴۱ هزار تومان می‌پردازد. این شخص اگر امکان استفاده از سهمیه ماهانه را داشته باشد بابت باک ۴۷ لیتری ۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان دست به جیب می‌شود.

حجم باک بنزین تیبا ۴۱ لیتر است. البته تجربه راننده‌های این خودرو نشان می‌دهد باک تیبا بیشتر از ۳۷ لیتر گنجایش ندارد، اما اگر همان ۴۱ لیتر را درنظر بگیریم با سهمیه آزاد پر کردن باک بنزین این خوردو ۱۲۳ هزار تومان هزینه دارد و این رقم با استفاده از سهمیه ماهانه به نصف می‌رسد؛ ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

دقیقا همین وضعیت برای ساینا و کوییک هم وجود دارد. یعنی ظرفیت باک بنزین این دو خودرو ۴۱ لیتر است و پر کردن این باک با سهمیه آزاد و ماهانه به ترتیب ۱۲۳ هزار تومان و ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود. ظرفیت اسمی باک بنزین پراید هم ۴۰ لیتر است و راننده پراید با استفاده از سهمیه آزاد ۱۲۰ هزار تومان و با استفاده از سهمیه ماهانه ۶۰ هزار تومان پرداخت می‌کند.

حجم باک بنزین وانت زامیاد، نسبت به دیگر محصولات سایپا بیشتر است و گنجایش ۶۵ لیتر را دارد. اگر راننده وانت زامیاد این ۶۵ لیتر را با سهمیه آزاد بزند ۱۹۵ هزار تومان هزینه می‌کند. پر کردن ۶۵ لیتر باک بنزین در وانت زامیاد با استفاده از سهمیه ماهانه معادل ۱۰۵ هزار تومان تمام می‌شود. چون ۶۰ لیتر را می‌شود با سهمیه ماهانه زد و پنج لیتر باقی مانده را باید با سهمیه آزاد پرداخت کرد.

هزینه یک باک بنزین در خودروهای ایرانی

خودرو حجم باک هزینه آزاد هزینه سهمیه ماهانه
سمند ۷۰ لیتر ۲۱۰ هزار تومان ۱۲۰ هزار تومان
دنا ۷۰ لیتر ۲۱۰ هزار تومان ۱۲۰ هزار تومان
پژو 405 ۷۰ لیتر ۲۱۰ هزار تومان ۱۲۰ هزار تومان
پژو پارس ۷۰ لیتر ۲۱۰ هزار تومان ۱۲۰ هزار تومان
پژو 207 ۵۰ لیتر ۱۵۰ هزار تومان ۷۵ هزار تومان
پژو 206 ۵۰ لیتر ۱۵۰ هزار تومان ۷۵ هزار تومان
رانا ۵۰ لیتر ۱۵۰ هزار تومان ۷۵ هزار تومان
تارا ۵۰ لیتر ۱۵۰ هزار تومان ۷۵ هزار تومان
تندر90 ۵۰ لیتر ۱۵۰ هزار تومان ۷۵ هزار تومان
وانت آریسان ۵۲ لیتر ۱۵۶ هزار تومان ۷۸ هزار تومان
پراید ۴۰ لیتر ۱۲۰ هزار تومان ۶۰ هزار تومان
تیبا ۴۱ لیتر ۱۲۳ هزار تومان ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان
ساینا ۴۱ لیتر ۱۲۳ هزار تومان ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان
کوییک ۴۱ لیتر ۱۲۳ هزار تومان ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان
شاهین ۴۷ لیتر ۱۴۱ هزار تومان ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان
وانت زامیاد ۶۵ لیتر ۱۹۵ هزار تومان ۱۰۵ هزار تومان

منبع: فرارو

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر