هشدار پلیس برای کلاهبرداری به بهانه محرم

هشدار پلیس برای کلاهبرداری به بهانه محرم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
رئیس پلیس فتای پایتخت نسبت به کلاهبرداری از شهروندان به بهانه‌های مرتبط با ماه محرم هشدار داد و گفت: شهروندان هرگونه موارد مشکوک را از طریق سایت پلیس فتا اطلاع‌رسانی کنند.

داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتای پایتخت با بیان اینکه مجرمان سایبری در هر مناسبتی به دنبال انجام اقدامات مجرمانه خود و سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی هستند، گفت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم، افراد سودجو با سوءاستفاده از عواطف و احساسات مذهبی مردم در پوشش اقداماتی چون جمع‌آوری کمک‌های مالی برای نیازمندان از جمله بیماران کرونایی یا جمع آوری وجه نقد برای کمک‌های مردمی و توزیع نذری در تکایا و هیئت‌های مذهبی و غیره اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه شهروندان به هیچ عنوان نباید فریب این افراد یا تبلیغاتشان را بخورند، گفت: لازم است مردم هرگونه واریز وجه مربوط به نذورات را به شماره حساب هیات‌های مذهبی و مؤسسات خیریه معتبر و شناخته شده انجام دهند و برای پیشگیری از سرقت یا هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات کارت‌های بانکی از مراجعه به لینک‌های پرداخت درگاه بانکی منتشر شده در فضای مجازی خودداری کنند.

معظمی گودرزی ادامه داد: همچنین در روشی دیگر از این کلاهبرداری‌ها نیز شاهد کلاهبرداری با عنوان فروش اقلام و اجناس مخصوص ایام محرم هستیم که در این شگرد مجرمانه، مجرمین با ایجاد صفحات درگاه بانک جعلی (فیشینگ) به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ افزود: در این روش مجرمان با درج آگهی‌های دروغین در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فروش اجناس و اقلام محرم با کمترین قیمت، کاربران را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت و درنهایت به اطلاعات بانکی هموطنان دسترسی و اقدام به برداشت غیرمجاز می‌کنند، هموطنان باید دقت داشته باشند در صورتی که قصد خرید اینترنتی دارند فقط از طریق سایت‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است اقدام کنند و هرگز فریب‌آگهی‌های دروغین را نخورند.

گودرزی با اشاره به متصور بودن افزایش سوء استفاده‌های احتمالی در این ایام گفت: یکی از مهمترین اهداف پلیس در فضای مجازی، ارتقای سطح سواد رسانه‌ای شهروندان در حوزه فضای سایبر و به تبع آن افزایش امنیت سایبری در راستای کاهش آمار جرائم سایبری و استفاده امن کاربران از این فضا است.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: شهروندان می توانند جهت ارتقاء اطلاعات سایبری خود به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنند و هرگونه موارد مشکوک را نیز از این طریق اطلاع رسانی نمایند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر