حجم مبنای کدام شرکت‌ها از فردا تغییر می‌کند؟‌

حجم مبنای کدام شرکت‌ها از فردا تغییر می‌کند؟‌
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
بر اساس اطلاعیه فرابورس ایران، حجم مبنای ۵ نماد معاملاتی از فرد ا(یکشنبه) اعمال نخواهد شد و در مقابل ۵ شرکت نیز حجم مبنادار می‌شوند.

معاون نظارت بازار شرکت فرابورس ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو اطلاعیه‌های شماره ۳۴۷۴/الف/۰۰ مورخ ۰۹/۱۱/۱۴۰۰ و شماره ۳۸۳۴/الف/۰۱ مورخ ۱۸/۰۳/۱۴۰۱ این شرکت، در راستای اجرای ضوابط مربوط به ماده ۲۲ دستورالعمل فعالیت بازارگردانی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران و پس از بررسی‌های صورت گرفته از تاریخ ۰۱/۰۴/۱۴۰۱ تا ۲۹/۰۴/۱۴۰۱ ،حجم مبنا برای نمادهای معاملاتی دارای بازارگردان در بازارهای اول و دوم فرابورس ایران، از فردا (یکشنبه ۲مرداد) اعمال نخواهد شد.

بر اساس این گزارش شرکت‌ها یمبین وان کیش با نماد معاملاتی اوان، تولید برق عسلویه مپنا با نماد معاملاتی بمپنا، ریل پردازسیر با نماد معاملاتی حریل، تولید و توسعه سرب روی ایرانیان با نماد معاملاتی فتوسا و فرآورده های غذایی و قند چهارمحال با نماد معاملاتی قچار این ۵ شرکت هستند که از فردا حجم مبنا برای آنها اعمال نخواهد شد.

همچنین حجم مبنا برای نمادهای معامالتی "آریا"، "بهپاک"، "ثالوند"، "ثتران" و "سبزوا" از فردا اعمال خواهد شد.

چرا بورس تهران به کما رفت؟

بورس تهران مدتی است که حال و روز خوشی ندارد و اکثر روزهای آن همراه با بی‌رمقی معامله‌گران، ارزش معاملات پایین، خروج پول و کاهش مداوم قیمت سهام دنبال می‌شود. برای پیدا کردن دلیل این شرایط، بهانه‌های زیادی را می‌توان نام برد که هرکدام به سهم خود ضربه مهلکی را به تنه کم‌جان بازار سرمایه وارد کردند. از ریزش‌های اخیر بازارهای جهانی و به حاشیه رفتن مذاکرات هسته‌ای گرفته تا ادامه تصمیم‌ها و سیاست‌های ضد بازار دولت در جهت کنترل افزایش قیمت محصولات که شرکت‌ها را به دام زیان‌دهی انداخته است.

از این رو بورسان در گزارش چرا بورس تهران به کما رفت؟ به بررسی برخی از این عوامل پرداخته است تا مشخص شود چه موانعی سر راه بورس قرار داشتند تا این بازار نتواند مسیر صعودی ایجاد شده از ابتدای سال جدید را ادامه دهد. به نوعی بازار سهام در این دوران وارد کما شد و هنوز نیز از این خواب عمیق خارج نشده است و همچنان نیز نشانه‌ای از حیات در آن دیده نمی‌شود.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر