بررسی ذینفعان دو سناریوی پیش روی انتخابات عراق

عربستان باز هم به ایران می‌بازد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
حالا دو سناریو پیش روی عراق است که از هر کدام ذینفعانی دارد. نخست اگر این انتخابات تأیید شود فضای سیاسی عراق به سمت اتحاد عرب خواهد چرخید و ایران احتمالا عراق را به عربستان می‌بازد. حال اگر انتخابات ابطال شود، طبیعتا ایران می‌تواند نفوذ خود را در این کشور حفظ کرده و بتواند از قدرت گرفتن اتحاد عرب در برابر ایران تا اندازه‌ای جلوگیری کند.

بورسان- شکوفه حبیب‌زاده : انتخابات عراق کماکان محل مناقشه است. با اینکه هفته گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک بیانیه‌ مطبوعاتی تلاش‌ها برای بی‌اعتبار کردن انتخابات پارلمانی اخیر عراق و استفاده از خشونت برای حل و فصل اختلافات بر سر نتایج این انتخابات را محکوم کرد، اما دیروز کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق تایید کرد که شکایت‌ها و درخواست‌های رسیدگی به تقلب و شمارش دستی آرای صندوق‌ها بر نتایج انتخابات پارلمانی تأثیر بسزا و مهم داشته و سرنوشت کرسی‌های پارلمان را تغییر خواهد داد.

دو سناریوی انتخابات عراق به نفع کیست؟

حالا دو سناریو پیش روی عراق است که از هر کدام ذینفعانی دارد. نخست اگر این انتخابات تأیید شود فضای سیاسی عراق به سمت اتحاد عرب خواهد چرخید و ایران احتمالا عراق را به عربستان می‌بازد. حال اگر انتخابات ابطال شود، طبیعتا ایران می‌تواند نفوذ خود را در این کشور حفظ کرده و بتواند از قدرت گرفتن اتحاد عرب در برابر ایران تا اندازه‌ای جلوگیری کند. البته ایران و گروه‌های شیعی نزدیک به آن، تنها کشورهایی نیستند که از ابطال انتخابات عراق سود می‌برند، بلکه کارشناسان معتقدند که مصطفی الکاظمی نیز شاید چندان ناراضی نباشد که این انتخابات لغو شود، زیرا دوره نخست‌وزیری کوتاه‌مدت و موقتی او، بار دیگر تمدید شده و در قدرت باقی خواهد ماند.

با این حال برخی گمانه‌زنی‌ها بر آن است که به‌واسطه تنش‌های ناشی از انتخابات زودهنگام مهرماه در منطقه سبز بغداد و رقابت شدید بین گروه‌های سیاسی عراق، نتایج انتخابات پارلمانی این کشور تغییر نخواهد کرد.

پیچیدگی وضعیت موجود در آن است که در حال حاضر علاوه بر بازیگران داخلی عراق، نقش بازیگران خارجی بسیار پررنگ است. عراق در آستانه خروج آمریکا که نماینده‌ای از یک قدرت جهانی است، قرار دارد و بازیگران خارجی که نگران از خروج آمریکا از افغانستان و آشوب‌های پیرامون آن هستند، تلاش می‌کنند که وضعیت را به دور از تنش، مدیریت کنند. در حال حاضر بازیگران خارجی به دنبال این هستند تا عراق همانند دوره پیش از حمله آمریکا به این کشور در ۲۰۰۳ که فضا را به نفع ایران تغییر داد، بار دیگر به کشورهای عربی بازگردد. در این میان به نظر می‌رسد الکاظمی هرچند متمایل است که دوره نخست‌وزیری‌اش تمدید شود، اما بازی دو سویه را دنبال کند؛ او هم مدافع تثبیت انتخابات و میل عراق به عربستان خواهد بود، اما در کنار آن چندان هم بی‌رغبت نیست که انتخابات عراق ابطال شده و دوره او تمدید شود.

نتیجه انتخابات عراق چه زمان مشخص می‌شود؟

دیروز عماد جمیل محسن، از اعضای تیم رسانه‌ای کمیسیون عالی مستقل انتخابات در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ملی عراق (اینا) اشاره کرد که این شکایت‌ها تاثیر بسزا و مهم در نتایج و سرنوشت کرسی‌های پارلمان داشته است.

به گفته او، کمیسیون مستقل انتخابات آماده است تا پس از تصمیم‌گیری قوه قضائیه در مورد همه شکایت‌ها و درخواست‌های تجدیدنظر، نتایج نهایی را اعلام کند و این نتایج دو روز پس از تصمیم دستگاه قضایی در مورد آخرین درخواست‌ها و پس از قطعی شدن و بررسی همه شکایت‌ها از سوی شورای عالی قضایی اعلام می‌شود. او پیش‌بینی‌ کرد که نتایج نهایی در دو روز اعلام شود.

بسیاری از گروه‌های سیاسی عراق به‌ویژه جناح‌های شیعی معتقدند که در انتخابات پارلمانی زود هنگام ۱۸ مهر گذشته دستکاری و تقلب‌های گسترده صورت گرفته است. معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی، نهاد کمیسیون عالی مستقل را که باید طبق قانون بیطرف باشد را متهم به دخالت در فرایند رای‌گیری و مقاومت در برابر خواست معترضان و بررسی شکایت‌ها کردند. جناح‌های شیعی در چندین نشست تاکید کردند که با ارائه مستندها و مدارک قطعی از تقلب و دستکاری آرا از راه‌های قانونی شکایت‌های انتخاباتی خود را پیش خواهند برد.

هادی العامری، رهبر ائتلاف الفتح نیز در آخرین اعتراض‌های صورت گرفته اعلام کرد که این تشکل سیاسی مدارک و مستندهای کافی و قطعی از بروز تقلب و دستکاری آرا را به دادگاه فدرال ارسال کرده است و همین مدارک برای ابطال نتایج انتخابات کفایت می‌کند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر