مشکلات سیستم وام‌دهی در کریپتوکارنسی

سودهایی که وفا نکردند

سودهایی که وفا نکردند
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : در روند صعودی کریپتوکارنسی، قسمت‌های مختلف این حوزه با استقبال قابل توجهی مواجه شدند. از جمله این موارد می‌توان به دیفای، NFT، گیم‌فای و متاورس اشاره کرد. در این بین راه‌هایی وجود داشت که غیر از کسب سود از افزایش قیمت رمزارزها، امکان کسب سود از سرمایه‌های کرپپتویی بلا استفاده نیز فراهم گردید و سود قابل ملاحظه‌ استیکینگ و یا پلتفرم‌های وام‌دهی، خیل عظیمی از سرمایه را روانه این صنعت کرد.

در دنیای کریپتوکارنسی راه‌های مختلفی برای کسب سود وجود دارد. از سفته بازی که بگذریم، می‌توان به صنعت گیم اشاره کرد. شعار بازی کن و پول دربیار، متعلق به این حوزه است. در واقع با بازی کردن افراد می‌توانستند توکن محلی اون بازی و گاها توکن‌های دیگر را به عنوان جایزه دریافت کنند. تا زمانی که رمزارزها در شرایط مساعدی قرار داشتند و روند صعودی در آنها دیده می‌شد، این فعالیت سود مطلوبی را برای طرفداران این حوزه ایجاد می‌کرد. اما با آغاز روند نزولی، خواه ناخواه میزان سودآوری و جذابیت گیم‌فای رو به افول رفت.

وثیقه‌هایی که از دست رفتند

در دنیای دیفای نیز وضعیت به همین منوال است. سود پرداخت شده به واسطه استیک کردن و یا وام دادن به قدری وسوسه کنده بود که افراد زیادی را به سمت این حوزه سوق داد. اما خطرات بیشماری در این مسیر وجود دارد. اگر فردی تصمیم به دریافت وام از طریق پلتفرم‌های ارایه دهنده این خدمات داشت باشد، باید از وثیقه کریپتویی استفاده کند. این وثیقه باید بیشتر از مبلغ دریافتی بوده و تا زمان بازپرداخت کامل بدهی در نزد پلتفرم فوق قفل می‌شود. بعضا نسبت وام به وثیقه بسته به انتخاب کاربر است اما هرچه این نسبت بالاتر باشد ریسک بالاتری متوجه وام‌گیرنده می‌شود؛ چرا که در فضای کریپتو ارزش وثیقه متغیر بوده و اگر ارزش وثیقه‌ از حد خاصی پایین‌تر برود وام‌گیرنده با لیکویید شدن یا نقد شدن وثیقه مواجه می‌شود و تمام وثیقه‌ خود را از دست می‌دهد. این بدان معنی است که وام‌گیرندگان در زمان سقوط بازار معمولا ناچار هستند به سرعت مقدار وثیقه خود را افزایش دهند؛ در غیر این صورت تمام وثیقه آن‌ها به وام‌دهنده داده می‌شود. البته پلتفرم‌های مختلف سیاست‌های متنوعی در مورد مدیریت وثیقه دارند اما روندی که به آن اشاره شد همچنان بسیار متداول است.

در جریان ریزش‌های اخیر بسیاری از افرادی که وام گرفته بودند دارایی خود را از دست دادند.

دردسر جدید پلتفرم‌های دیفای

اما این پایان ماجرا نیست. یکی از مسایل مهمی که این پلتفرم‌ها در حال دست و پنجه نرم کردن با آنها هستند، بخش استیکینگ و یا سپرده‌گذاری است.

در دوران صعودی بازار، افراد به جهت دریافت سود از سرمایه‌های بیکار خود آنها را سپرده‌گذاری کردند، اما در جریان افت ۶۰ درصدی بازار و شرایط نامطلوب آن، تقاضا برای بازپس‌گیری سپرده‌ها روند افزایشی داشته است و این موضوع سبب گشته حتی برخی از پلتفرم‌های دیفای مطرح مانند سلسیوس با مشکل تامین نقدینگی مواجه شوند.

در واقع در حال حاضر، سلسیوس به سختی در حال تلاش برای حل این مشکل و تامین نقدینگی در جهت بازپس دادن سپرده‌های افراد است. این موضوع خطر جدی برای جامعه دیفای محسوب می‌شود، چرا که نه تنها اعتبار آن را زیر سوال می‌برد بلکه دارایی افراد نیز در خطر است.

قیمت رمزارز سلسیوس از حوالی ۸ دلار به ۲۹ سنت کاهش یافته است.

در صورت ورشکستگی این شرکت‌ها، سرمایه افراد زیادی از بین خواهد رفت. در پی این اتفاقات اتهامات کلاه‌برداری و یا طرح‌های پانزی در کریپتو مجددا فعال می‌شود و اعتبار آن را بیش از پیش زیر سوال می‌برد.

به شکل مشخصی واضح است که این بازار با افت قیمتی که تجربه کرد از جوانب مختلف ضربه خورد. مشخصا داشتن دانش و اطلاعات کافی، می‌تواند در کاهش ضررهای فردی مفید واقع شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر